Najlepsze przepisy na kopytka z sosami, sprawdzone receptury
Kopytka – tradycyjne polskie kluski w nietradycyjnym kształcie.
Kopytka, kluski śląskie, kluski na parze, kluski lane – polska kuchnia bogata jest w różne odmiany ziemniaczanych dań. W tym repertuarze na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy myślę o kopytkach przychodzą mi na myśl ciepłe, miękkie i puszyste kluski mojej mamy. Wbrew pozorom – idealne kopytka ciężko jest uzyskać. Kopytka podawać można jako osobne danie, polane masłem, na słodko z cukrem, bądź wytrwane z sosem pomidorowym, czy grzybowym.
Jest to również idealny dodatek do dań głównych, np. gulaszu, czy pieczeni. Głównym składnikiem kopytek są oczywiście ziemniaki, ale można zaszaleć i przyrządzić je w innej wersji – z batatów, czy z dodatkiem sera. Można także przyrządzić bezglutenową wersję z sojowego tofu i mąki ryżowej. Najlepiej użyć „mącznej” odmiany ziemniaka, czyli takiej, w której znajdziemy więcej skrobi ziemniaczanej – np. ibis, aster, augusta, bryza.
Podstawowy przepis na 4 porcje:1.5 kg ziemniaków3 szklanki mąki2 jajasól
Przygotowanie kopytek krok po kroku:
Ziemniaki umyć, opłukać i ugotować (w mundurkach!). Dopiero ugotowane i ciepłe obrać i zmielić lub przecisnąć przez praskę. Do ziemniaków dodać mąkę, sól i jajka. Najlepiej, gdyby ciasto nie wyszło nam zbite, lecz sprężyste.
Ciasto najlepiej dzielić na blacie oprószonym mąką. Ciasto podzielić na wałki, lekko spłaszczyć i pokroić na tradycyjne romby.
Nastawić duży garnek z wodą, do wrzątku powoli wrzucać kopytka, zamieszać. Gotować ok. 2 minuty od wypłynięcia klusek na powierzchnię wody.Jeśli gotujemy kopytek na zapas, to przelewamy je zimną wodą, osączamy i przekładamy do miski, po czym skrapiamy olejem i mieszamy. Gdy zupełnie ostygną możemy je wstawić do lodówki a następnego dnia podgrzać odsmażając albo wrzucając na wrzątek. Możemy je także poporcjować w woreczki i zamrozić. Zamrożonych nie odmrażamy tylko od razu wrzucamy do wrzącego oleju.
Kopytka – z czym je zjeść?
Gdy mamy już nasze kopytka, bądź gdy zostało nam trochę po zrobieniu i całej partii i zastanawiamy się, z czym by je tu zjeść, podsuwam kilka pomysłów:
Kopytka z masłem i cukrem.Idealne dla dzieci i fanów słodkiego smaku. Miękkie kluski oblane świeżym, roztopionym masłem i lekko dosłodzone potrafią zachwycić nawet najbardziej wymagające podniebienie.
Kopytka z bułką tartą i boczkiem.Na patelni roztopić trochę masła, rozmieszać w nim bułkę tartą. Pokrojony w kosteczkę boczek również podsmażyć i voila!
Gulasz węgierski
Przygotowanie gulaszu węgierskiego na pewno będzie wymagała dużo pracy, ale jest to moim zdaniem najlepsza forma, w jakiej można podać kopytka.Szybki przepis na gulasz węgierski:100 g parzonego lub gotowanego boczkuOk. 1kg mięsa wieprzowego (najlepiej z łopatki lub szynki)1 duża cebula2 średnie marchewki1 papryka200 g pieczarek2 łyżki smalcu (lub oliwy)4 łyżeczki mielonej słodkiej papryki3 łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego (można pominąć)ok. 1 l gorącego bulionu lub rosołu1 łyżeczka mielonej ostrej papryki2 łyżki przyprawy Maggi2 listki laurowe3 ziela angielskie2 łyżki koncentratu pomidorowego2 łyżki masła2 łyżki mąki
Mięso pokroić w kawałki, boczeka w kostkę (lub kupić już uprzednio pokrojony). Cebulę obrać i pokroić w kostkę wraz z papryką, marchewkę obrać i pokroić w plasterki. Zawartość garnka doprawić mieloną papryką i jeśli mamy czosnkiem niedźwiedzim. Wlać gorący bulion tak, aby zakryło składniki. Dodać Maggi, ziele angielskie i listek laurowy, przykryć i dusić na małym ogniu ok. 1 i 1/2 godziny, do miękkości mięsa. Na koniec dodać koncentrat pomidorowy i podsmażone na złoto pokrojone pieczarki.
Wariacje na temat kopytek
Jeśli akurat nie mamy ochoty na tradycyjne, ziemniaczane kopytka, użyć możemy odmiany ziemniaka słodkiego, czyli batata. Sposób przyrządzenia jest wówczas identyczny. Kolejnym ciekawym urozmaiceniem są kopytka z tofu na słodko. Zamiast ziemniaków należy użyć ok. 200 g tofu i dorzucić mąkę ziemniaczaną. Idealnym dodatkiem będzie sos malinowy i garść owoców do dekoracji. Można również użyć mąki razowej, zamiast pszennej i zrobić dietetyczną, zdrowszą wersję kopytek.
Dodatkowe informacje
Kopytka są źródłem węglowodanów, które są podstawowym składnikiem naszej codziennej diety. Są także głównym źródłem energii, stanowią ok. 50-60% zapotrzebowania na energię. Kopytka są źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych działających antycholesterolowo i zmniejszających ryzyko zawału serca. Kopytka zawierają również inne, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz błonnik, który wspomaga trawienie. Kopytka są źródłem witaminy B6, potasu i żelaza. W 100 gramach mają ok. 150 kcal.