Najprostszy przepis na lane faworki
Lane faworki są nie lada smakołykiem. Obok takich frykasów nie sposób przejść obojętnie. Znacznej części smakoszy kojarzą się one z beztroskim dzieciństwem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie sięgnąć po przepyszny lany chrust.
Kultowe lane faworki są w zasięgu ręki
Nie da się ukryć, że specjały takie jak lane faworki swój szczyt popularności miały kilkadziesiąt lat temu. Wiele osób wspomina je z nostalgią i z miłą chęcią ponownie by ich spróbowała. Okazuje się, że ich przygotowanie jest banalnie proste.
Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na kultowe baletki. Dziś sięgniemy po recepturę, dzięki której na naszych stołach zagoszczą lane faworki. Z pewnością docenią ją osoby, które lubują się w słodyczach z danych lat.
Lane faworki można przyrządzić z kilku składników. Większość z nich znajdziesz we własnej kuchni. Receptura nie powinna sprawić problemów nawet smakoszom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z łakociami.
Pyszne lane faworki są bardzo proste w przygotowaniu. Najpierw musimy zaopatrzyć się w niezbędne składniki. Ich lista jest bardzo krótka. Co dokładnie będzie nam potrzebne do przyrządzenia lanego chrustu?
250 g mąki pszennej
200 ml mleka
3 jajka
15 ml ekstraktu waniliowego
opakowanie cukru wanilinowego
1 l oleju
cukier puder
odrobina soli
(YouTube / Marzena Przygodzińska)
Jak przygotować kultowe lane faworki?
Zaczynamy od oddzielenia białek od żółtek. Jakiś czas prezentowaliśmy sprytną sztuczkę, która to ułatwia. Żółtka ubijamy razem z cukrem waniliowym. Wzbogacamy je o mleko oraz mąkę. Całość miksujemy i dodajemy ekstrakt waniliowy. Możemy zastąpić go kieliszkiem mocnego alkoholu.
Białka ubijamy razem ze szczyptą soli. Powinniśmy otrzymać sztywną pianę. Stopniowo dodajemy ją do przygotowanej wcześniej mieszanki z żółtek. Kiedy ciasto na lane faworki jest już gotowe, olej podgrzewamy w szerokim garnku.
Gdy olej jest już mocno rozgrzany, wylewamy na niego cienkie nitki ciasta. Pomocny może być rękaw cukierniczy lub butelka z niewielkim otworem. Lane faworki smażymy z obu stron na złocisty kolor. Gotowe smakołyki wykładamy na papierowy ręcznik. Z wierzchu posypujemy je cukrem pudrem lub cynamonem. Podobny przepis na lane faworki można znaleźć na YouTube na kanale Marzena Przygodzińska. Właśnie stamtąd pochodzą zdjęcia umieszczone powyżej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Słodki Blog; Poezja smaku; YouTube / Marzena Przygodzińska