Smakosze.pl
Projekt bez tytułu (41)

Derkien, Getty Images Pro

Nietypowe zastosowanie cynamonu

17 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Cynamon może być wykorzystywany nie tylko jako przyprawa do deserów czy dań. Jego właściwości świetnie przydają się w ogrodzie, gdyż przegania komary i mrówki, a także pomaga ukorzenić się roślinom. Warto więc docenić jego przydatność poza kulinariami.

Cynamon wywodzi się z lasów wschodniej i południowo-wschodniej Azji, gdzie pierwotnie uprawiany był tylko tam. Na przestrzeni wieków ludzie poznali i docenili jego aromat oraz właściwości, dzięki czemu teraz jest powszechnie dostępny.

Z cynamonu w Polsce zazwyczaj korzystamy podczas przygotowywania deserów. Piernik, pierniczki, szarlotka, czy kawa z cynamonem są najczęściej spożywanymi produktami. W innych kulturach przyprawę tą dodaje się także do dań głównych, szczególnie w Indiach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:

Cynamon przyda się w ogrodzie

Jednym z najlepszych zastosowań cynamonu, jest użycie go do pozbycia się mrówek. Z tego sposobu korzystają często ekologiczni ogrodnicy. Wystarczy znaleźć miejsca, w których mrówki najczęściej przebywają i obsypać je zmieloną korą, a te szybko zmienią miejsce bytowania.

Zostając przy tematyce owadów, cynamon pozwoli ochronić się przed swędzącymi ugryzieniami komarów. W tym celu należy wsypać sporą ilość zmielonej przyprawy do miski z bardzo gorącą wodą, a unoszący się aromat odstraszy latające komary.

Kopia Bez tytułu (2)

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

CZYTAJ DALEJ

Cynamon do ukorzeniania się roślin

Niekiedy można mieć problemy z odpowiednim ukorzenieniem sadzonek - wtedy często sięgamy po markowe ukorzeniacze, których skuteczność jest jednak wątpliwa. Cynamon jest z kolei sprawdzonym i dobrze działającym zamiennikiem.

W celu zastosowania przyprawy, rozsyp ją na papierowym ręczniku kuchennym i obtocz w niej korzenie sadzonki. Cynamon przyspieszy proces wypuszczania korzeni, a także ochroni rośliny przed niebezpiecznymi chorobami grzybowymi.

Właściwości lecznicze cynamonu

Cynamon bardzo pozytywnie wpływa na poprawne krążenie krwi, pomaga przy zgadze, wrzodach żołądka, braku łaknienia, biegunkach czy wzdęciach. Przyprawa pobudza produkcję kwasów żołądkowych i zwiększa przyswajanie substancji odżywczych z jedzenia.

Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu cukrzycy typu II, zmniejsza ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu LDL. Można wykorzystywać go jako lek na przeziębienie oraz choroby układu pokarmowego.

Projekt bez tytułu (42)

Źródło: post424, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Zalety jedzenia jednego jajka dziennie

  • Resztkowa zupa z wody po szparagach

  • GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Źródło: poradnikogrodniczy.pl; onedaymore.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >