Smakosze.pl
Kanka na mlekoo

Obraz Th G z Pixabay

Nieznane funkcje kanki na mleko

21 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Udostępnij:

Dziś już mało kto pamięta, że nasze babcie nie przechowywały mleka w kartonach. Używały do tego kanek lub szklanych butelek, które świetnie się do tego nadawały. Jednak dzisiaj mało kto pamięta o innych funkcjach kanek, które służyły r&oacu

W zależności od rejonu dzbanek na mleko nosił inną nazwę. Mówiło się, że to kanka, konew do mleka, a nawet bańka.

Kanka na mleko - symbol PRL-u

To specyficzne naczynie, które było szczelnie zamykane, służyło do przechowywania i przenoszenia schłodzonego mleka, często prosto od krowy czy z mleczarni. Przeważnie po mleko wysyłano dzieci, więc dziś dla starszych osób tzw. bańka jest wręcz emblematem pięknych wspomnień z dzieciństwa. 

Kanka produkowana jest ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Dziś mleko sprzedaje się z kolei w kartonowych opakowaniach lub szklanych butelkach, a niegdyś popularne dzbanki odeszły w zapomnienie. 

Dawniej kanka na mleko znajdowała się w prawie każdym domu na wsi, ale można ją było spotkać też w mieszkaniu w mieście. Chociaż wszyscy kojarzą to naczynie przede wszystkim z przechowywaniem mleka, bańka spełniała też inne funkcje. 

Inne funkcje kanki na mleko 

Obecnie dzieci mogą mieć problem z rozpoznaniem, do czego służy przedmiot, tak przecież popularny w czasach PRL-u. Nic dziwnego, ponieważ kanki bardzo trudno dostać w sklepach, to raczej towar, którego powinniśmy szukać na strychach czy w babcinych spiżarkach. 

Dlaczego kanki zyskały niegdyś taką popularność? Przede wszystkim dzięki swojemu kształtowi, były bardzo poręczne i szczelne. W większości miały też pojemność od dwóch do pięciu litrów, więc nikt nie musiał się martwić, że mleka zabraknie. 

Źródło: Bruno /Germany z Pixabay 

undefined

Pusta kanka bardzo często stała przed domem i czekała na mleczarza, który napełniał ją na nowo. Jednak Polacy rozszerzyli jej zastosowanie, często wykorzystywano ją bowiem także do innych celów. Jakich?

W kance przenoszono różne produkty sypkie, które kupowano na bazarkach i targowicach. Zaczęła też służyć jako transport dla napojów, które zdecydowanie nie są przeznaczone dla dzieci, czyli dla piwa. Niektórzy do dziś wspominają, że w drodze do domu zdarzyło się spijać im pianę. 

Co ciekawe, kankę do dziś wykorzystuje się zamiast koszyka w wyprawie do lasu. Świetnie sprawdzi się zarówno przy zbiorach wszelkich jeżyn, jak i grzybów.

Dziś wszyscy z sentymentem wspominają smak mleka prosto od krowy, przenoszonego w kance. O tym, czy rzeczywiście jest zdrowsze od pasteryzowanego, przeczytasz tutaj. A wam kanka służyła tylko do przenoszenia mleka, czy stosowaliście ją również do innych celów? 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Wikipedia, Kapps Store

Zapraszamy na nasz Instagram

Redakcja smakosze.plAutor

Redakcja smakosze.pl każdego dnia serwuje najlepsze przepisy na potrawy rozpływające się w ustach. Codziennie dostarczamy też najpikantniejsze plotki ze świata kulinarnego showbiznesu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >