Smakosze.pl
Nowa data otwarcia restauracji

Pixnio / licencja: CC 0

Nowa data otwarcia restauracji

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Wiele osób z niecierpliwością czeka na ponowne otwarcie restauracji. Choć na konferencji, która odbyła się 12 maja, rząd oficjalnie potwierdził przyspieszenie luzowania obostrzeń, restauratorzy i smakosze nie mają zbyt wielu powodów do radości. Podczas gdy inne branże otworzą się tydzień szybciej ,niż planowano, restauracje przyjmą gości tylko dzień wcześniej, czyli 28 maja.

Chociaż wszystkie obostrzenia zostają powoli znoszone, okazuje się, że na możliwość zjedzenia posiłku w ulubionej restauracji, trzeba będzie jeszcze poczekać. Na środowej konferencji premier ogłosił co prawda przyspieszone luzowanie restrykcji epidemicznych, jednak restauratorzy z pewnością nie są usatysfakcjonowani przekazanymi informacjami. 

Obostrzenia nałożone na restauracje pod koniec października dały się właścicielom we znaki. Część lokali musiała ogłosić bankructwo, inne zaliczyły znaczny spadek dochodów. Zarówno restauratorzy, pracownicy restauracji, jak i smakosze czekali więc z niecierpliwością na ponowne otwarcie branży gastronomicznej. 

Kiedy restauracje zostaną otwarte?

Choć na ostatniej konferencji premier Mateusz Morawicki poinformował, że restauratorzy będą mogli ponownie otworzyć ogródki już 15 maja, dla części właścicieli nie jest to wcale satysfakcjonujące rozwiązanie, gdyż nie wszyscy takowe posiadają. 

Ci z kolei, którzy będą mogli skorzystać z tego przywileju, muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Zajętych może być maksymalnie 50% miejsc na świeżym powietrzu.

Polacy chcą, aby w pierwszej kolejności otworzono restauracje - takie są wyniki przeprowadzonego sondażu

Jak podaje portal Gazeta Next, Rzeczpospolita zleciła przeprowadzenie sondażu, który miał na celu określić, jakie branże zdaniem Polaków powinny być otwarte w pierwszej kolejności. Okazuje się, że prawie połowa badanych, bo aż 45%, przyznało, że jako pierwsze powinny otworzyć się właśnie restauracje.

W badaniu pod uwagę brano również możliwości serwowania posiłków poza lokalami w restauracyjnych ogródkach. Ankietowani rzadziej przyznawali, że otwarte powinny zostać galerie handlowe. Taką odpowiedź zaznaczyło tylko 35% badanych. Sondaż przeprowadzono na próbie 1100 osób.

Żródło: Pixabay/Peter H

Jakie zmiany ogłoszono na konferencji z 12 maja?

Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji wprowadził zmiany w luzowaniu obostrzeń epidemicznych. O 8 dni przyśpieszono otwarcie kin i teatrów. Pozostałe obostrzenia zostaną zniesione nie 29, a 28 maja

Najbliższe zmiany będziemy mogli odczuć już w sobotę, ponieważ wtedy otworzą się ogródki oraz kina i teatry plenerowe. Z kolei w następny piątek, 21 maja, kina, teatry i instytucje kultury będą przyjmować gości w reżimie sanitarnym.

Choć rząd zdecydował się na spore zmiany jeśli chodzi o instytucje kultury, otwarcie restauracji i obiektów sportowych przyspieszył tylko o jeden dzień. Zostaną one otwarte nie 29 maja, tak jak na początku zakładano, tylko 28 maja.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Polsat News

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Restauracje

Już za moment Polacy pożegnają kłopotliwe obostrzenie

Czytaj więcej >
Pączki Kamila Kosowskiego

Restauracje

Pączki od Kamila Kosowskiego

Czytaj więcej >
Kiedy branża gastronomiczna zostanie otwarta?

Restauracje

Kiedy nastąpi otwarcie gastronomii?

Czytaj więcej >
Restauracje nadal zamknięte

Restauracje

Kiedy otworzą ogródki i restauracje?

Czytaj więcej >
Kelnerka nie mogła uwierzyć własnym oczom

Restauracje

Gigantyczny napiwek dla kelnerów ze Stumble Inn Bar&Grill

Czytaj więcej >
Ceny w restauracjach są bardzo wysokie

Restauracje

Bardzo wysokie ceny w polskich restauracjach

Czytaj więcej >