Odkąd pamiętam jadłam czereśnie w taki sposób. Obca kobieta wytknęła mi błąd
Czereśnie właśnie teraz smakują najlepiej. Nim jednak zaczniecie się nimi raczyć, warto poznać właściwą technikę ich jedzenia. Choć zawsze tak robiłam, dopiero niedawno dowiedziałam się, że pestki owocu nie wolno wypluwać. Co zamiast? Zerknijcie na rady, które dostałam od osoby, którą spotkałam w restauracji. Unikniecie kłopotliwych sytuacji.
Jedzenie czereśni może stanowić problem
Myjesz czereśnię, odrywasz ogonek i na koniec wypluwasz pestkę na talerzyk lub do miseczki? To błąd. Znawcy savoir-vivre podkreślają, że takie zachowanie jest złym guście. Pestki owocu należy pozbyć się poprzez dyskretne przeniesienie jej do zwiniętej dłoni, a następnie wrzucenie do przeznaczonego na odpadek naczynia.
Ogonka też nie należy usuwać przed podaniem owocu. Przyda się on, by przetransportować czereśnię do ust. Trzymając ją delikatnie zębami, będziemy mogli ją elegancko skonsumować. Zieloną część tez gromadzimy z pestkami.
Jak przechowywać czereśnie?
Owoce nie powinny być trzymane na kuchennym blacie. Zdecydowanie lepszym miejscem będzie lodówka. Jeśli kupiliśmy ich naprawdę dużo, warto je oczyścić — usuwając też pestki — i zamrozić rozłożone na płaskich tacach.
Gdy już będą znacznie zmrożone, konieczne będzie jeszcze przeniesienie do szczelnych woreczków strunowych. W takim stanie przetrwają nawet do kilku miesięcy. Warto wykorzystać sezon, by zimą umilić sobie śniadania czy podwieczorki.
Jak wykorzystać czereśnie?
Sezonowy owoc przyda się do wypieków, dżemów, kompotów, a nawet dań wytrawnych, w których stanowić będą pyszny kontrast smakowy. Pamiętajcie tylko o bezpieczeństwie — owoce ze śladami pleśni czy gnicia należy bezwzględnie wyrzucić.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na słodkości z udziałem czereśni. Sprawdźcie koniecznie jak zrobić lekkie niczym obłok ciasto z ich udziałem. Być może skusi was także niezawodna receptura na kiszonkę z pysznego owocu .