Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Zalety regularnego popijania herbaty z mięty
Adam Moskal
Adam Moskal 25.03.2022 22:54

Zalety regularnego popijania herbaty z mięty

Mięta wspomaga układ pokarmowy
Anna Usova, Getty Images Pro

Mięta najczęściej wykorzystywana jest jako aromat w gumach do żucia, czy deserach, takich jak lody czekoladowo-miętowe oraz czekoladkach. Roślina ta ma jednak znacznie więcej zdolności, które sprawiają, że warto pić napary sporządzane z jej suszonych liści.

Podobnie można korzystać z rumianku, który najczęściej stosowany jest jako środek na odchudzanie. Połączenie obu ziół wspaniale wspomaga zdrowie układu pokarmowego, a poniżej zdradzamy jak dokładnie wpływają one na funkcjonowanie jelit i czyszczenie ich z resztek pokarmowych. 

Mięta i rumianek świetnie sprawdzą się podczas detoksu

Nie od dziś wiadomo, że mięta pieprzowa wspaniale działa na żołądek. Każdy, kto choć raz poczuł dyskomfort spowodowany ciężkostrawnym posiłkiem lub delikatnym zatruciem pokarmowym, z pewnością pił napar, po którym ulga nadchodziła szybko. 

Mięta wspomaga produkcje kwasu żołądkowego, przez co znacznie przyspiesza trawienie i pozbywanie się problemu z tego, wbrew pozorom, delikatnego narządu. Ponadto pomaga wątrobie wytwarzać żółć, która konieczna jest do optymalnego trawienia tłuszczy z pokarmu. 

Roślina o mentolowym smaku łagodzi także dolegliwości związane z jelitami - redukuje wzdęcia i bóle brzucha oraz ułatwia wydalanie zalegających w jelitach złogów pokarmowych. Mięta pobudza również układ nerwowy i działa antyseptycznie.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy zupełnie nowy sposób lepienia pierogów. W tym tekście z kolei zdradzamy kilka najlepszych ofert spożywczych w Biedronce, które dostępne będą już jutro. 

Rumianek oczyszcza jelita

Jak czytamy na portalu o2.pl, rumianek niszczy toksyny bakteryjne, wspomaga przemianę materii, oczyszcza układ pokarmowy, pomaga na wzdęcia i działa uspokajająco. Co więcej, zawiera chamazulen, czyli substancję wykazującą właściwości przeciwalergiczne. 

Inną świetną rośliną na złogi jelitowe jest szałwia lekarska. O ile nie choruje się na wrzody żołądka, sprawnie pomaga w walce z nieżytem przewodu pokarmowego. Ułatwia rozpuszczanie zalegającego tłuszczu, usuwa resztki niestrawionego jedzenia, zapobiega wzdęciom i zwiększa wytwarzanie soku żołądkowego. 

Dla zdrowych jelit zalecamy również picie naparu z mniszka lekarskiego. Mniszek zawiera takie składniki odżywcze, jak potas, żelazo czy flawonoidy, a do tego korzystnie wpływają na przemianę materii, przez co proces oczyszczania jelit znacznie przyspiesza. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: o2.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: mięta Dieta