Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ogórki kiszone są mętne i gazują? Wszystko przez 1 błąd
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 11.04.2023 18:20

Ogórki kiszone są mętne i gazują? Wszystko przez 1 błąd

przygotowanie ogórków kiszonych
Canva / Alliance Images

Ogórki kiszone są niezastąpione w naszej kuchni. ten przetwór chętnie przygotowujemy samodzielnie. Osoby niewtajemniczone w sztukę robienia kiszonek może zaskoczyć zjawisko mętnienia zalewy, oraz gazowania ogórków. Na szczęście nie są to powody do paniki.

Jak robi się ogórki kiszone?

Ogórki kiszone powstają w procesie fermentacji. Nic więc dziwnego, że ich wygląd zmienia się równomiernie ze smakiem warzyw. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zjawiska, zachowaj spokój. Przy odpowiednio przeprowadzonym procesie kiszenia warzyw wyjdą idealne w smaku i w żadnym stopniu nie szkodliwe.

Nigdy nie wstawiaj ich do zamrażarki. Bosacka apeluje do wszystkich

Dlaczego ogórki kiszone gazują i mętnięją?

Podczas robienia ogórków kiszonych możemy czasem spostrzec interesujące zjawisko. Z warzyw wydobywają się bąbelki gazu i uciekają do góry. Uspokajamy, że jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy i nie stanowi powodu do obaw.

Powstający w ogórkach gaz jest wynikiem procesu fermentacji. Jest jednak jedna rzecz, o której warto przy tym pamiętać. Nie napełniajmy słoików z ogórkami zalewą do samej ich krawędzi. Gaz powinien mieć miejsce by ujść, w przeciwnym razie może rozszczelnić zakrętkę.

Równie popularnych zjawiskiem jest mętnienie zalewy. Nierzadko towarzyszy temu pojawienie się białego osadu na dnie słoika. To również nie są żadne powody do niepokoju. Dzięki nim wiemy, że proces fermentacji niezbędny do ukiszenia warzyw przebiega we właściwy sposób.

 

Jak prawidłowo przyrządzić ogórki kiszone?

Aby zachować spokojną głowę przy robieniu ogórków kiszonych pamiętajmy o podstawowych zasadach. Dzięki nim unikniemy niektórych błędów, które mogą prowadzić do zepsucia całej partii przetworów. Na szczęście poszczególne wskazówki są bardzo intuicyjne i łatwe do zapamiętania.

 Słoiki na kiszonki powinny być zawsze starannie wyparzone oraz wysuszone. Źle umyte naczynia sprzyjają tworzeniu się pleśni. Pleśń zaś ze względu na swoją szkodliwość jest powodem, dla którego zapas pieczołowicie przygotowanych kiszonek może pójść na zmarnowanie.

Co jeszcze nie sprzyja ogórkom kiszonym? Zabójczy może być dla nich dostęp tlenu. Warzywa trzeba zatem całkowicie przykryć zalewą, która tworzy swego rodzaju barierę ochronną.

Ogórki w słoiku powinny być ciasno ułożone. W przeciwnym wypadku mogą wypłynąć na powierzchnię solanki. Połowicznie wystający z niej ogórek niemal na pewno spleśnieje, a także wpłynie na zepsucie pozostałych egzemplarzy w naczyniu.

Temperatura kiszenia ogórków musi być dobrana prawidłowo. Zbyt wysoka, czyli tzw. temperatura pokojowa może sprawić, że przez ukiszeniem warzywa zdążą się zepsuć. Najlepiej wybrać chłodne miejsce z daleka od światła słonecznego. Termometr powinien w nim wskazywać kilkanaście stopni. Koniecznie dowiedz się o czym świadczy piana zebrana na powierzchni ogórków. Na naszej stronie znajdziesz najlepszy przepis na ten kwaśny przysmak.

słoik ogórków kiszonych.png
Canva / HandmadePictures