Otworzyłeś ogórki kiszone i zauważyłeś białą pianę? Łatwo o ogromny błąd
Domowe ogórki kiszone są w zdecydowanej czołówce, jeśli chodzi o zimowe przetwory. Ukwaszone warzywa prosto ze słoików są cenionym dodatkiem w naszej kuchni. Zdarza się czasem, że na powierzchni ogórkowej zalewy pojawia się biała piana. W takiej sytuacji warto dopilnować, aby nie wyschła i nie zepsuła naszych zapasów.
Pojawienie się piany na ogórkach kiszonych samo w sobie nie jest niczym złym. Twór ten jest nieszkodliwy i można bez obaw go spożywać. Jest jednak jedna sytuacja, w której piana na ogórkach kiszonych może zepsuć cały ich słoik. W poniższym tekście znajdziesz na ten temat więcej szczegółów.
Skąd bierze się piana na ogórkach kiszonych?
Pojawienie się białej piany na ogórkach kiszonych nie jest niczym nadzwyczajnym. Można wręcz powiedzieć, że to jej zupełny brak na kiszonkach powinien nas zastanowić. Co powoduje więc obecność piany?
Piana na ogórkach kiszonych powstaje w procesie fermentacji. Najczęściej możemy zaobserwować ją na początku kiszenia, kiedy fermentacja jest najbardziej intensywna. Piana pojawia się na skutek wydzielania gazu, którego głównym składnikiem jest dwutlenek węgla.
Piany na ogórkach kiszonych może być się mniej lub więcej. Największy wpływ na to ma temperatura, w jakiej przechowujemy słoiki. W miarę upływu czasu postała piana powinna samoczynnie opaść i zniknąć z powierzchni zalewy.
Jak postępować w przypadku pojawienia się piany na ogórkach kiszonych?
Jak już zostało wspomniane, piana na ogórkach kiszonych nie stanowi żadnego zagrożenia. Jeśli jej ilość nie jest wyjątkowo duża, nie jest powodem do niepokoju. W przypadku, kiedy piany jest większa ilość, warto jednak podjąć pewne środki ostrożności.
Nadmiar piany na ogórkach kiszonych może wyschnąć. Stanowi wtedy idealne podłoże dla pojawienia się pleśni. Aby zminimalizować ryzyko zapleśnienia, należy dbać o staranne zakręcanie słoików oraz dokładne przykrycie ogórków zalewą. Pianę w razie konieczności można też usunąć.
Najprostszym sposobem na zniwelowanie piany na ogórkach kiszonych jest przewrócenie słoika do góry nogami. Po chwili naczynie stawiamy ponownie w normalnej pozycji. Przez zalanie zalewą, piana szybko sama znika.
Drugą metodą jest mechaniczne usunięcie piany z ogórków kiszonych. Można zrobić to za pomocą zwykłej kuchennej łyżki. Zebraną pianę po prostu wyrzucamy, a słoik zakręcamy i odstawiamy z powrotem na półkę. Koniecznie dowiedz się więcej odnośnie prawidłowego przechowywania ogórków kiszonych. Sam przepis na pyszne ogórki poznasz dzięki niezastąpionej siostrze Anastazji.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Hitowy pasztet bez grama mięsa. W roli głównej wyjątkowo zdrowy składnik. Zniknie w mgnieniu oka
Przepis na modrą kapustę prosto ze Śląska. Doskonały dodatek nie tylko do wołowej rolady