Smakosze.pl
Czy ogórki konserwowe są zdrowe?

Canva (gojak, Getty Images)

Czy ogórki konserwowe mogą zaszkodzić?

30 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ogórki konserwowe goszczą w jadłospisie wielu osób. Charakteryzują się one wyjątkowym smakiem, który ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Mało kto spodziewałby się, że tak popularny produkt może negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Jakiś czas temu przedstawialiśmy recepturę siostry Anastazji na ogórki kiszone w łagodnej odsłonie. Tego typu smakołyki bardzo często goszczą na stołach smakoszy. Niektórzy traktują je w kategorii przekąski, a inni wykorzystują ogórki konserwowe jako dodatek do kanapek lub dań obiadowych.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Osoby po pięćdziesiątce powinny uważać na ogórki konserwowe

Dla znacznej części wielbicieli kulinariów wieść o tym, że ogórki konserwowe mogą być szkodliwe, jest sporym zaskoczeniem. Oczywiście nie wszyscy muszą na nie uważać. Ostrożność w ich konsumowaniu dotyczy głównie osób, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia.  

Zgodnie z doniesieniami portalu O2, ogórki kiszone nie są wskazane dla osób po pięćdziesiątce z uwagi na zawartość soli. Zwiększa ona ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Dużo łatwiej się go nabawić właśnie po pięćdziesiątym roku życia.

Dieta pozwoliła jej zachować młody wygląd

Dzięki specjalnej diecie 73-latka zachowała figurę modelki

CZYTAJ DALEJ

Nie tylko ogórki konserwowe powinny wzbudzać wątpliwości w pewnym wieku. Warto uważać również na inne warzywa w takiej formie. Nie można zapominać o tym, że dzienna dawka soli w diecie powinna utrzymywać się na poziomie 6 gramów

Ogórki konserwowe dostarczają naszemu organizmowi sporo soli. Znajdziemy ja również w wielu innych produktach spożywczych. Dlatego należy brać pod rozwagę wybór smakołyków, które lądują na naszych talerzach. 

Nie tylko ogórki konserwowe są niewskazane dla osób po pięćdziesiątce

Ogórki konserwowe nie są jedynym smakołykiem, którego należy się wystrzegać po pięćdziesiątych urodzinach. Pewne zastrzeżenia dotyczą ziemniaków, które mają wysoki indeks glikemiczny. Uwielbiane bulwy powodują wzrost poziomu cukry we krwi.

Ziemniaki lepiej zastąpić brązowym ryżem, kaszą lub pełnoziarnistym makaronem. Jeśli nie możemy się powstrzymać przed ich zjedzeniem, pamiętajmy, by ich lepiej nie smażyć. Lepiej również unikać dodatków w postaci ciężkich sosów. Niedawno przedstawialiśmy sposób na ugotowanie ziemniaków w 5 minut.

Na liście ostrzegawczej powinny znaleźć się również papryczki chili. W przypadku kobiet, u których zaczyna się menopauza, produkt ten zaburza gospodarkę hormonalną. Finalnym efektem są uderzenia gorąca.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >