Smakosze.pl
Owoce z naklejką

EAST NEWS

Naklejki na owocach zawierają ważne informacje dla konsumentów

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Owoce kupujemy wyjątkowo często i zwykle nikt z nas nie przykuwa zbyt dużej uwagi do naklejek na ich skórkach. Okazuje się jednak, że mają ogromne znaczenie i można wiele się z nich dowiedzieć. Wyjawiają takie informacje jak sposób hodowli c

Owoce z małymi niepozornymi naklejkami skrywają znacznie więcej, niż do tej pory można się było spodziewać. Ich wygląd i zawartość jest nieprzypadkowa i nie zawsze jest jedynie reklamą producenta czy dostawcy produktu. Informacje w nich zawarte są wyjątkowo istotne dla konsumenta.

To właśnie z nich można wyczytać w jaki sposób hodowca uprawiał swoje owoce, czy korzystał z nawozów i pestycydów, a także czy dany produkt został stworzony metodami GMO. Dlatego każdy, kto chce dokładnie widzieć co spożywa, powinien wiedzieć co oznaczają naklejki. 

Co mogą powiedzieć owoce z naklejkami?

Mnóstwo konsumentów nie zwraca bacznej uwagi na detale dotyczące kupowanej żywności. Wkładają po prostu produkty do sklepowego koszyka i nie zastanawiają się nad substancjami zawartymi w jedzeniu. Jeśli należysz do grupy osób o przeciwnych przyzwyczajeniach, naklejki wiele Ci zdradzą. 

Naklejka z 4-cyfrowym kodem zaczynającym się od 3 lub 4 oznacza, że dany produkt został wyhodowany w konwencjonalny sposób, który pozwala na korzystanie z pestycydów, herbicydów oraz nawozów sztucznych. Poza kodem często zapisywany jest także kraj pochodzenia. 

Na naklejce widoczne jest 5 cyfr, z czego pierwszą jest 8? Mamy złe wieści dla przeciwników GMO - według portalu twojenowinki.pl, to właśnie taki kod oznacza, że produkt jest modyfikowany genetycznie. Jeśli nie chcesz go jeść, wystrzegaj się tego kodu.

Chcesz poczytać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym wyjawiamy tajniki najlepszego kotleta schabowego. W tym tekście z kolei zdradzamy ceny jednego pączka w sklepie Magdy Gessler - cena powala na kolana. 

5-cyfrowy kod zaczynający się od cyfry 9 oznacza, iż owoc był wyhodowany metodami ekologicznymi, bez dodatków chemii i sztucznych substancji. Taki produkt jest efektem pracy ludzkich rąk tak, jak za dawnych czasów. 

Jeżeli widzisz owoc bez naklejki, lepiej go nie kupować. Jak czytamy na twojenowinki.pl, owoc importowany z zagranicy powinien zawsze być odpowiednio oznakowany. Jeśli nie ma żadnej naklejki, może to oznaczać celowe działanie, które ma na celu ukrycie czegoś.

Powyższe informacje pomogą ci jeszcze bardziej dbać o swoje żywienie, a jedzenie nie będzie miało przed tobą żadnych sekretów. Trzeba jednak pamiętać, że produkty ekologiczne są znacznie droższe, dlatego z finansowego punktu widzenia niekiedy wygodniej jest kupić tańsze, aczkolwiek mniej zdrowe towary. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: twojenowinki.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak zrobić chrupiące placki ziemniaczane? Wystarczy 1 trik

Czytaj więcej >

Porady

Najlepsi kucharze dodają do rosołu zaskakujący dodatek. Już 1 łyżka robi ogromną różnicę

Czytaj więcej >

Porady

Jakie mięso jest najlepsze na mielone? Babcia Henia zawsze używa tylko 1 rodzaju. Jej kotlety nie mają sobie równych

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić najlepszy farsz do gołąbków? Koniecznie trzeba pamiętać o 1 czynności

Czytaj więcej >

Porady

Na czym najlepiej smażyć jajka sadzone? Olej wcale nie jest idealnym wyborem

Czytaj więcej >

Porady

Idealny sposób na zawsze doskonałe młode ziemniaki z wody. Wystarczy zapamiętać 1 zasadę

Czytaj więcej >