Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pascha wielkanocna - przepis
Agnieszka Woźniak
Agnieszka Woźniak 25.03.2022 22:45

Pascha wielkanocna - przepis

Pascha wielkanocna
pixabay.com

Tradycyjna pascha wielkanocna - symbolika

Aksamitna i najeżona bakaliami... Pascha Wielkanocna wywodzi się z Rosji, gdzie zwana jest paską, czyli  chlebem wielkanocnym. Stanowi niezwykle ważny element wielkanocnej obrzędowości dla członków Kościoła prawosławnego, jednak ze względu na prostotę wykonania, niebanalny wygląd i ciekawy smak, stała się popularna również w innych krajach, na przykład w Polsce, gdzie traktowana jest po prostu jako jeden z deserów. Warto jednak wiedzieć, że niemal każdy składnik paschy ma swoje znaczenie. Jajka to symbol odradzaniem się się na wiosnę. Cukier i bakalie symbolizują dobrobyt, a kształt ściętej piramidy ma przywoływać na myśl Grób Chrystusa.

Pascha wielkanocna - rodzaje

Istnieje wiele odmian paschy, szczególnie popularne są one w Rosji. To na przykład pascha bojarska lub carska -  tłusta, przyrządzona z dużą ilością jaj, masła, śmietany i dodatków. Oprócz bakalii do paschy dodaje się czekoladę, marmoladę, przeciery owocowe, owoce kandyzowane lub skórki owoców. Jako przyprawę, najczęściej używa się wanilii, ale popularny jest też kardamon oraz anyż. 

Jaki twaróg do paschy wielkanocnej?

Twaróg to najważniejszy składnik paschy. Ważne więc jest, aby był on bardzo dobrej jakości. Najlepszy będzie twaróg tłusty lub półtłusty, który w domu samodzielnie mielimy w maszynce do mielenia mięsa na średnich oczkach. W razie potrzeby mielimy go dwukrotnie. Po zmieleniu powinniśmy otrzymać aksamitny, gładki, ale zwarty twarożek. Twarogi śmietankowe z wiaderka raczej nie nadają się do paschy, ponieważ nie są wystarczająco zbite.

Przepis na paschę wielkanocną

Składniki (na paschę o wadze 1800 gramów)

1 kg twarogu tłustego lub półtłustego1 kostka miękkiego masła - 200 g100 g śmietanki kremówki 30 %6 żółtek8 łyżek cukru pudru3 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej80 g migdałów120 g rodzynekekstrakt z wanilii lub ziarenka z laski wanilii

Ważne! Twaróg, jajka, masło oraz śmietanka muszą być w temperaturze pokojowej, więc pamiętaj, aby wyjąć je wcześniej z lodówki.

Przygotowanie:

Twaróg tłusty lub półtłusty mielimy w maszynce do mięsa raz lub dwa razy, do uzyskania aksamitnej, gładkiej masy.

Dodajemy do niego 100 gramów śmietanki kremówki 30% oraz ekstrakt waniliowy lub ziarenka z laski wanilii.

Dokładnie mieszamy łyżką, szpatułką lub mikserem na najniższych obrotach.

W osobnym naczyniu ucieramy masło mikserem przez kilka minut, by lekko się napuszyło. Po tym czasie stopniowo dodajemy 4 łyżki cukru pudru, cały czas ubijając.

Po kilku minutach miksowania powstały maślany puch dodajemy do twarogu wymieszanego wcześniej z wanilią i śmietanką. 

Teraz pora na miksowanie żółtek. Dla bezpieczeństwa możemy to robić na parze. Sześć żółtek umieszczamy w misie miksera i ucieramy przez 2 minuty. Następnie stopniowo dodajemy cukier puder. Ubijamy razem z żółtkiem na jasną, puszystą masę przez około 5 - 8 minut.

Po tym czasie dodajemy do reszty składników, czyli twarogu i ubitego masła. 

Ostatnim etapem są dodatki. Do masy wsypujemy 60 gramów kandyzowanej skórki pomarańczowej oraz około 120 gramów rodzynek oraz 80 gramów migdałów. Możemy dodać również startą czekoladę lub suszoną żurawinę. Zamiast migdałów używa się też orzechów włoskich lub orzechów nerkowca. Całkowita waga dodatków nie powinna jednak przekraczać 280 gramów. 

Wszystkie składniki delikatnie mieszamy szpatułką. Masa powinna być bardzo gęsta. 

Jako, że jest to deser bez pieczenia, wymaga całonocnego schłodzenia w lodówce. Najpierw jednak formujemy charakterystyczny dla paschy kształt ściętej piramidy lub półkuli. Zdecydowanie łatwiej będzie ci zrobić to drugie. Wystarczy, że na duże sitko (o średnicy około 20 cm) wyłożysz ściereczkę muślinową, pieluchę tetrową lub złożoną podwójnie gazę i przełożysz do niego serową masę. Pamiętaj, aby sitko umieścić w garnku, dzięki czemu będzie stało stabilnie. Wyrównaj masę od góry i całą konstrukcję  umieść w lodówce na całą noc (około 12 godzin). Możesz ją przykryć płaskim talerzykiem.

Po 12 godzinach pascha wielkanocna powinna być już stabilna i bez problemu trzymać kształt.

Zostaje tylko przełożyć ją na duży talerz. Sitko z zawartością wyjmij z miski, do spodu (idealnie na środku!) przyłóż talerz o pasującej średnicy i całość odwróć na drugą stronę. Zdejmij sitko oraz delikatnie usuń też ściereczkę. Teraz pozostaje jedynie ozdobić paschę według uznania! Pamiętaj, że paschę trzeba cały czas przechowywać w lodówce, jednak nie powinna stać tam dłużej niż trzy dni.

Smacznego!

undefinedundefinedundefinedundefined

Tagi: