Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Paszteciki z kapustą i grzybami - tradycyjny, pyszny przepis na święta i nie tylko
Adrianna Szałkowska
Adrianna Szałkowska 25.03.2022 22:52

Paszteciki z kapustą i grzybami - tradycyjny, pyszny przepis na święta i nie tylko

paszteciki z grzybami i kapustą
fot. pixabay.com

Tradycja pieczenia pasztecików z kapustą i grzybami w Polsce sięga lat 50. XX wieku. Wyrabiano je często z wykorzystaniem własnoręcznie ukiszonej kapusty i suszonych grzybów zbieranych przez cały rok. Do tej pory najczęściej zajadamy się nimi w okresie świątecznym – wielu ludzi nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez tego dania, podanego najlepiej obok pysznego czerwonego barszczu.

Klasyczne paszteciki z kapustą i grzybami na święta i nie tylko

Chociaż jedzenie pasztecików z kapuścianym nadzieniem kojarzy się z wigilią, nic nie stoi na przeszkodzie, by pałaszować je również latem – mogą być podawane podczas imprez czy spotkań rodzinnych albo stanowić zwyczajny obiad. Warto spożywać taki farsz z kiszonej kapusty przez cały rok nawet ze względu na jego właściwości prozdrowotne.

Kiszona kapusta powstaje dzięki procesowi fermentacji, który zachodzi z udziałem bakterii mlekowych przyjaznych dla naszej mikroflory. To właśnie kwas mlekowy nadaje jej charakterystyczny kwaśny smak. Kiszonki są bogate w witaminę C, dlatego okres jesienno-zimowy to najlepszy czas na ich spożywanie. Dodatkowo znajdziemy w nich mnóstwo magnezu, potasu czy wapnia. Sam kwas mlekowy wpływa dobroczynnie na układ pokarmowy.

Przepis na paszteciki z kapustą i grzybami

Przepyszne paszteciki z kapustą i grzybami podane na świątecznym stole zachwycą nie tylko Ciebie, ale również Twoich gości. Przygotowanie ich nie jest trudne i na pewno poradzi sobie z nim każdy miłośnik smacznego i zdrowego gotowania. Oto przepis na genialne paszteciki z kapustą i grzybami, które zachwycą nawet wybrednych.

Składniki do pasztecików z kapustą i grzybami

Ciasto drożdżowe:

50 g drożdży świeżych50 g masła300 g mąki pszennej tortowej100 ml mleka lub wody3 żółtka1 białkoŁyżka cukruSól

Farsz:

500 g kapusty kiszonej50 g suszonych grzybów namoczonych dzień wcześniej2 cebule2 ząbki czosnkuOlej do smażeniaSól

Sposób przygotowania

Do miski wkładamy drożdże, kruszymy, wrzucamy łyżkę cukru i mieszamy. Następnie dodajemy łyżkę wcześniej przesypanej przez sito mąki oraz około 50 ml mleka, które możemy chwilę wcześniej delikatnie podgrzać w kuchence mikrofalowej. Całość dokładnie mieszamy. Przykrywamy miskę i odkładamy ją w ciepłe miejsce – na przykład w okolice kaloryfera. Rozczyn będzie gotowy wtedy, gdy podwoi swoją objętość – powinno to zająć od 15 do 30 minut.

Przechodzimy do przygotowywania pasztecikowego farszu. Bierzemy nasze grzyby, które wcześniej odłożyliśmy do namoczenia i wraz z pozostałą w nich wodą przekładamy do garnka. Gotujemy pod przykryciem na średnim ogniu przez godzinę – aż grzyby będą miękkie. Podobnie postępujemy z kapustą kiszoną – wkładamy ją do garnka razem z pozostałym w niej płynem i dodajemy wody tak, by cała była przykryta. Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu przez godzinę.

Gdy rozczyn z drożdży podwoi już swoją objętość, wbijamy do niego żółtka. Przygotujmy je chwilę wcześniej, by miały pokojową temperaturę. Dolewamy pozostałe mleko i całość mieszamy. Do drugiej miski przesiewamy mąkę, dodajemy łyżeczkę soli oraz nasz rozczyn. Łączymy wszystkie składniki.

Powstałe ciasto wykładamy na blat i wyrabiamy, dodając stopniowo miękkie masło (najlepiej potrzymać je wcześniej w temperaturze pokojowej). Ugniatamy tak długo, aż przestanie kleić się do rąk i nabierze sprężystości. Wyrobione ciasto wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odkładamy na 30 minut w ciepłe miejsce.

Gdy nasze pyszne ciasto rośnie, bierzemy się za przygotowywanie cebuli do farszu. Obieramy je i kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej, przekładamy na nią cebulę i podsmażamy na średnim ogniu. Obieramy również czosnek i drobno siekamy. Do zrumienionej cebuli dodajemy nieco soli i pokrojony czosnek, wszystko razem mieszamy i smażymy jeszcze minutę.

Ugotowane grzyby przekładamy na deskę i kroimy na drobne kawałeczki. Dodajemy je do garnka z kapustą, tak samo postępujemy z przygotowaną wcześniej cebulą z czosnkiem. Wszystko razem mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.

Wracamy do naszego ciasta na paszteciki. Ugniatamy je przez minutę na blacie, a następnie formujemy prostokąt i rozwałkowujemy. Dzielimy powstały placek na równe paski. Muszą być na tyle szerokie, by dało się umieścić na nich farsz, a potem skleić brzegi. Na każdy kawałek nakładamy naszą kapustę z grzybami, cebulą i czosnkiem. Rozkładamy mieszankę równomiernie na długości kawałka ciasta, zostawiając wolne krawędzie, które ze sobą łączymy, formując roladki.

Przekładamy roladki na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zostawiając między nimi odstęp, by mogły wyrosnąć. Wkładamy blachę do piekarnika nastawionego na 30⁰C na około 15 minut. Tak wstępnie przygotowane przyszłe paszteciki wyjmujemy i smarujemy roztrzepanym wcześniej białkiem. Jeżeli mamy ochotę, możemy udekorować roladki sezamem.

Zmieniamy ustawienia piekarnika – nastawiamy go na 180⁰C. Gdy się nagrzeje, wkładamy do niego nasze pysznie wyglądające roladki z kapustą i grzybami. Pieczemy około 30 minut, co jakiś czas zaglądając i pilnując, by nie przypiekły się zbyt mocno. Po wyjęciu z piekarnika możemy pokroić danie, tworząc tradycyjne paszteciki. Będą w sam raz na wigilijny stół – pokochają je wszyscy!

Tagi: Grzyby Kapusta