Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pieczone gęsie udka na jabłkowym risotto
Gąsiorek Marta
Gąsiorek Marta 25.03.2022 22:49

Pieczone gęsie udka na jabłkowym risotto

udka gęsie
pixabay.com

Pieczone gęsie udka na jabłkowym risotto

Mięso z gęsi świetnie smakuje w połączeniu z naszymi najpopularniejszymi rodzimymi owocami: gruszkami, śliwkami i jabłkami. Gęś zapiekana w jabłkach lub cydrze – palce lizać! A może podana z kremowym, jabłkowym risotto? Wypróbujcie nasz przepis.

Dlaczego warto jeść gęsinę?

Najlepszą, świeżą gęsinę dostaniemy w listopadzie i grudniu, dlatego dania z gęsi w różnych postaciach najczęściej podaje się w naszym kraju na 11 listopada czyli Dzień św. Marcina oraz w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Przez cały czas w sklepach bez problemu kupimy gęsinę zamrożoną. Po jedną i drugą warto sięgać często, nie tylko od święta, z uwagi na jej walory smakowe i właściwości odżywcze. Gęś zalecana jest również do spożycia jako mięso zwykle ekologiczne, przez to, że zwierzęta te hoduje się zazwyczaj na wolnym wybiegu i karmi naturalnym pożywieniem, np. owsem. Za wyjątkowo bogatą w walory smakowe uważa się hodowaną w Polsce gęś owsianą. Ten rodzaj gęsi przez ostatnie 2 tygodnie przed ubojem karmiony jest wyłącznie owsem. Polskie gęsi to popularny towar eksportowy zwłaszcza na zachód Europy, do Niemiec i Francji.

Dania na mięsie gęsim są tłuste, ale jest to zdrowy tłuszcz, który warto, aby na stałe zagościł w naszej diecie. Gęsina bogata jest w nienasycone tłuszcze, zwłaszcza omega-3 i omega-6, które m.in. korzystnie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie czy wspomagają pracę serca i układu krwionośnego oraz trawiennego. To najzdrowsze i najbardziej wartościowe mięso, nie tylko wśród drobiu, pełne białka, witamin i minerałów. Jedzenie mięsa gęsiego wzmacnia m.in. kości i odporność, dotlenia mózg.

Jak upiec soczyste gęsie udka?

Kluczem do prawidłowego przygotowania gęsich udek z piekarnika jest odpowiednio długie ich pieczenie w niezbyt wysokiej temperaturze. Udka należy przynajmniej raz obrócić na drugą stronę i polewać tłuszczem. Tak pieczona gęś powinna być miękka w środku i chrupiąca z zewnątrz.

Składniki:

  • 2 nogi gęsie

  • Pół szklanki soku jabłkowego

  • 1 posiekany ząbek czosnku

  • Sól, pieprz, tymianek, kminek.

Zaczynamy od dokładnego natarcia udek przyprawami: solą, pieprzem, kminkiem i tymiankiem. Układamy je w naczyniu żaroodpornym i podlewamy sokiem jabłkowym. Naczynie przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 120 stopni. Pieczemy 2 godziny, udka obracamy i pieczemy kolejne 2 godziny. Kilka minut przed końcem pieczenia zwiększamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy do zarumienienia się skórki.

Dobrym pomysłem na późniejsze wykorzystanie resztek z obiadu jest ugotowanie esencjonalnego rosołu na pieczonych kościach gęsich.

Jabłkowe risotto

Tak przyrządzone gęsie udka upieczone z sokiem jabłkowym idealnie będą smakować podane z delikatnym, jabłkowym risotto.

Składniki:

  • 60 g ryżu do risotto

  • 4 łyżki cydru lub calvadosu

  • Ćwiartka pokrojonego w kosteczkę jabłka bez skórki

  • Cebula

  • 1 łyżka tłuszczu wytopionego podczas pieczenia gęsi

  • Pół szklanki dowolnego gorącego bulionu

  • 3 łyżki masła

  • 4 łyżki parmezanu utartego na tarce.

W garnku o grubym dnie podgrzewamy tłuszcz i szklimy na nim pokrojoną drobno cebulę. Następnie podsmażamy delikatnie ryż, dodajemy tymianek i jabłko, podlewamy cydrem lub calvadosem. Często mieszając czekamy aż płyn wyparuje, następnie podlewamy połową bulionu. Gotujemy niecałe 20 min wlewając stopniowo pozostały bulion, pod koniec dodajemy masło, parmezan i mieszamy.

Pieczone gęsie udka układamy na talerzu obok gorącego, parującego risotto i podajemy z lekką sałatką lub surówką. Dobrze pasować będzie tutaj po prostu zielona sałata lub roszponka z sosem winegret, sałatka z tartego selera i winogron lub buraki.

Tagi: