Pierogi z kapustą i pieczarkami
Pierogi z kapustą i pieczarkami – wersja tradycyjna
Najsmaczniejsze pierogi z kapustą i pieczarkami to te, które mają w sobie dużo farszu. Dlatego nie żałujmy go w cieście i nakładajmy hojnie. Dzięki temu nasze pierogi będą sycące, a przy tym będą się pięknie prezentować na talerzu.
undefined
Pierogi z kapustą i pieczarkami – składniki na farsz:
500g kiszonej kapusty
300g pieczarek
1 cebula (duża)
4 łyżki oleju roślinnego
Marchewka i pietruszka – niewielkiej wielkości
Sól, pieprz
Pierogi z kapustą i pieczarkami – składniki na ciasto:
300 g mąki pszennej
125 ml wrzącej wody
1 jajko
20 g masła
Szczypta soli
undefined
Wykonanie:
Na samym początku bierzemy się za farsz. W tym celu przepłukujemy na sitku kiszoną kapustę. Wrzucamy ją do garnka, zalewamy wodą i gotujemy około 40 minut. Po tym czasie odcedzamy ponownie na sitku i odciskamy z nadmiaru wody. Następnie obieramy pieczarki i kroimy je na plasterki, siekamy cebulę. Ścieramy też na tarce marchewkę oraz pietruszkę. Rozgrzewamy patelnię, nalewamy na nią 2 łyżki oleju i wrzucamy cebulę. Smażymy do momentu, aż się zeszkli i zdejmujemy do jakiejś miseczki. Następnie dolewamy kolejną łyżkę oleju na patelnię i wrzucamy na nią pieczarki. Smażymy je około 5 minut, potem dorzucamy do nich pietruszkę i marchewkę i smażymy kolejne 5 minut. Solimy, pieprzymy, a potem dokładamy odciśniętą kapustę kiszoną oraz cebulę. Dolewamy jeszcze łyżkę oleju i smażymy jeszcze przez jakieś 2 minuty. Odstawiamy farsz do lekkiego przestygnięcia, a potem rozdrabniamy go w maszynce do mielenia mięsa lub malakserze.
Kiedy farsz mamy gotowy, możemy zabrać się za ciasto. Rozkładamy na blacie stolnicę, przesypujemy przez sitko mąkę, dodajemy sól, zalewamy wrzącą wodą, w której rozpuściliśmy 20 g masła. Mieszamy mąkę z wodą i tłuszczem, na koniec dodajemy jajko. Zgniatamy całość rękami w jednolitą kulę, przykrywamy ściereczką, aby nam nie obeschło i odkrawamy niewielki kawałek do rozwałkowania. Z rozwałkowanego ciasta wykrawamy przy pomocy szklanki kółka, na środku układamy łyżeczkę (lub więcej) farszu. Zalepiamy. W międzyczasie w dużym garnku nastawiamy wodę, solimy ją i kiedy się zagotuje, wrzucamy do niej ulepione pierogi. Gotujemy je około 3 minut od momentu zagotowania. Wyławiamy przy pomocy cedzakowej łyżki. Pierogi możemy podawać okraszone bułką tartą przesmażoną z masłem lub samym masłem.
undefined
Pierogi z kapustą pieczarkami – pieczone
Pierogi z kapustą i pieczarkami z pieczonym ciastem to całkiem inna historia niż z ciastem gotowanym. Ta wersja dania zmierza w kierunku francuskich pasztecików, idealnego dodatku do czerwonego barszczu czy też atrakcyjnej przekąski do wieczornego seansu filmowego.
undefined
Składniki na ciasto:
3 szklanki mąki pszennej
łyżeczka cukru
50 g świeżych drożdży
½ szklanki kwaśnej śmietany 18%
125 g masła
2 jajka
szczypta soli
undefined
Składniki na farsz: patrz przepis powyżej (należy zrobić podwójną porcję)
undefined
Wykonanie:
Zaczynamy od wykonania rozczynu: w tym celu rozcieramy drożdże z cukrem i śmietaną. Kiedy drożdże trochę podrosną, wlewamy je do przesianej w misce mąki, w której znajdują się też sól, jajka i pokrojone na małe kawałeczki masło. Wszystko wyrabiamy na jednolite ciasto. Potem zawijamy ciasto w folię i odkładamy na godzinę do lodówki. Po godzinie wyjmujemy je, odkrawamy połowę i rozwałkowujemy na stolnicy. Wykrawamy z niego krążki przy pomocy szklanki o grubości mniej więcej 2-4mm. Nakładamy sporą łyżkę farszu i zalepiamy. Smarujemy rozbełtanym żółtkiem. Ulepione pierogi kładziemy na blaszce, którą wkładamy na 20 minut do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika.
undefined
Źródła:
https://www.kwestiasmaku.com/przepis/pierogi-z-kapusta-i-pieczarkami
https://www.kwestiasmaku.com/przepis/ciasto-na-pierogi
https://slodkoslodka.pl/pieczone-pierogi-z-kapusta-kiszona-i\_11/
undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined