Pizza ze szpinakiem, szynką i pomidorami
Pizza skąd pochodzi?
Bez wątpienia na pytanie, skąd pochodzi pizza, każdy bez wahania odpowie, że jej ojczyzną są Włochy. I choć jej pierwowzór odnaleźć możemy w innych kulturach, np. w Egipcie lub w Grecji, pizzę na cały świat rozsławili właśnie Włosi. Początkowo pizza bardziej przypominała znaną nam dziś foccacię, jednak po pojawieniu się we Włoszech pomidorów, pizza coraz bardziej zaczęła przypominać tę, znaną nam we współczesności. Pierwsze pizzerie pojawiły się w Neapolu już w XVIII wieku, a ich popularność była ogromna. Według legendy, jeden z włoskich kucharzy przygotował ówczesnej królowej Włoch Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy, a ta, która zasmakowała jej najbardziej, dziś powszechnie znana jest pod nazwą margherity.
Jakie są rodzaje pizzy?
Ze względu na rodzaj przygotowanego ciasta, powszechnie wyróżnia się dwa rodzaje pizzy: neapolitańską oraz rzymską. Pizza neapolitańska jest bardzo cienka, powinna mieć ok.0.3 - 0.5 cm grubości i powinna być przygotowywana w piecu opalanym drewnem. Pizza rzymska ma widocznie grubsze ciasto i zaokrąglone brzegi.
Skąd pizza wzięła się w Polsce?
Według historii pizza została zaserwowana królowi Zygmuntowi Staremu przez jego żonę, królową Bonę. Królowi pizza zasmakowała tak bardzo, że poprosił o jej wprowadzenie do swojego menu.
Pizza ze szpinakiem, szynką i pomidorami - jak przygotować?
Z jednej strony, wydawać by się mogło, że przygotowanie pizzy jest stosunkowo proste. Kluczową rolę odgrywa jednak dobór dobrych, świeżych składników oraz odpowiednie wyrobienie ciasta, by z jednej z strony nie było za grube, a z drugiej nie rozerwało się pod wpływem składników. Jak przygotować pizzę ze szpinakiem, szynką i pomidorami?
składniki:
ciasto
400 g mąki pszennej
20 g drożdzy świeżych
1 łyżeczka soli
½ łyżeczki cukru
2 łyżki oliwy
200 ml wody
sos:
½ pomidorów z puszki bez skórki
1 ząbek czosnku
2 kulki mozarelli
50 g szpinaku
150 g szynki
2 łyżki oliwy
2 łyżki oregano
sól, pieprz
Przygotowanie
ciasto
Drożdze wyjąć z lodówki kilka godzin przed robieniem pizzy, by się nieco ogrzały.
Przygotować dużą miskę, dodać do niej pokruszone droższe, cukier, ⅓ szklanki wody oraz 2 łyżki mąki. Następnie dokładnie wymieszać i odstawić pod przykryciem na około 15 minut w ciepłe miejsce.
Po tym czasie przesiać pozostałą mąkę do miski, przez sito by pozbyć się grudek. Następnie dodać sól i oliwę
Dodawać powoli pozostałą w szklance wodę i mieszać dłonią do momentu uzyskania właściwej konsystencji. Następnie wyciągnąć ciasto na blat i wyrabiać przez około 10 minut.
Ciasto włożyć ponownie do miski i znów odstawić w ciepłe miejsce pod przykryciem na około 1h aż drożdże pozwolą ciasto wyrosnąć. W tym czasie można przygotować sos i składniki na pizzę
sos
Otworzyć puszkę z pomidorami i przelać połowę jej zawartości do garnka.
Czosnek drobno posiekać lub przecisnąć przez praskę i dodać do pomidorów. Następnie wlać 2 łyżki oliwy, oregano, sól i pieprz i gotować przez kilka pomidorów. Jeśli chcemy by na pizzy były kawałki pomidorów zostawiamy sos takim, jaki jest po gotowaniu, natomiast jeśli chcemy uzyskać gładki sos, zawartość garnka miksujemy do uzyskania odpowiedniej, jednolitej konsystencji
Na patelni rozgrzać nieco oleju, umyty szpinak usmażyć do momentu aż liście się skurczą
Szynkę pokroić na mniejsze kawałki
Mozzarellę pokroić na plastry
połączenie ciasta i sosu
Wyrośnięte już ciasto wyciągnąć z miski i podzielić na części w zależności od tego, jak dużych rozmiarów pizzę chcemy uzyskać. Rozwałkowane placki przełożyć na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, a następnie posmarować sosem pomidorowym.
Na wierzch położyć szpinak i skropić go oliwą, szynkę oraz plasterki mozzarelli ( ważne, by rozłożyć je równomiernie na całej powierzchni pizzy)
Piekarnik nagrzać do 220 stopni, piec przez około 15 minut
Do pizzy można użyć też świeżych pomidorów, w takim przypadku należy je uprzednio sparzyć, obrać ze skórki i ułożyć równomiernie na całej powierzchni pizzy. Ponadto zamiast smażonego szpinaku do pizzy można dodać także świeży szpinak, po upieczeniu pizzy, a następnie na wierzch zetrzeć plastry parmezanu.