Smakosze.pl
Placki ziemniaczane

Pixabay / Taken

Sposób na chrupiące placki ziemniaczne

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Placki ziemniaczane są przepyszną przekąską lub wspaniałym dodatkiem do dań. Doskonale smakują podane zarówno na słodko, jak i na słono. Co zrobić, aby placki były chrupiące? Wystarczy zwrócić uwagę na dwa szczegóły: składniki i smaż

Placki ziemniaczane to prosta potrawa,  z którą bez większych problemów poradzą sobie nawet początkujący pasjonaci kuchni. Warto jednak pamiętać o 2 szczegółach, które sprawią, że potrawa będzie nieziemsko chrupiąca.

Po pierwsze ziemniaki

Okazuje się, że nie każde ziemniaki nadają się na placki. Dlatego, wszyscy, którzy uważają, że wystarczy chwycić dowolny worek w sklepie, są w błędzie. Eksperci kulinarni twierdzą, że na placki najlepsze będą ziemniaki typu B (Irga, Flaming, Sante) i C (Bryza, Gracja, Gustaw). 

Wyżej wymienione warzywa są mączyste, co oznacza, że zawierają dużo skrobi. To właśnie ona nadaje ziemniakom chrupkości. Dodatkowo są również najmniej wodniste, co jest szczególnie istotne przy smażeniu placków ziemniaczanych.

Sztuka smażenia

Ważnym elementem przyrządzania placków ziemniaczanych, jest ich odpowiednie smażenie. Wiele osób twierdzi, że jest ono wręcz kluczem do sukcesu smaku tej potrawy.

Do tej czynności koniecznie wybierzmy patelnię z grubym dnem i nieprzywierającą powierzchnią. Najlepiej smażyć placki na oleju z pestek winogron lub rzepakowym, ponieważ oba mają wysokie punkty dymienia.

Podczas smażenie nie powinniśmy ruszać placków. Po wyłożeniu ciasta na patelnię należy poczekać, aż utworzy się na nim chrupiąca skórka i dopiero wtedy obrócić placek na drugą stronę.

Przenigdy nie należy również pośpieszać procesu smażenia się placków. Powód? Gdy je obracamy lub przesuwamy, sprawiamy, że nasiąkają one tłuszczem, co w rezultacie sprawia, że stają się miękkie i niezbyt smaczne.

Ważnym elementem placków ziemniaczanych jest również mąka. Eksperci nie mają wątpliwości, że jest tylko jeden z jej rodzajów, jest najlepszym wyborem. Szerzej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Polecamy również doskonały przepis na to danie autorstwa Ani Starmach.

Jesteście miłośnikami placków ziemniaczanych? Jakie są Wasze sekretne sposoby na smak tej potrawy?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >