Polacy go nie doceniają, a jest jednym z najzdrowszych owoców. Jego właściwości zachwycają
Rokitnik jest mało popularnym polskim owocem. Warto się na niego skusić, bo może stanowić doskonałą bazę dla wielu domowych przetworów, wzbogacając nasze dania. Podpowiadamy, jak najprościej włączyć go do swojej diety i skorzystać z jego licznych prozdrowotnych właściwości.
Jak wygląda rokitnik?
Rokitnik jest krzewem o sporych rozmiarach. Charakterystyczne dla niego są liście w formie kolców i okrągłe pomarańczowe owoce, które zaczynają pojawiać się jesienią. W kuchni wykorzystać można zarówno cierpkie jagody, jak i liście.
Niska popularność rokitnika wynikać może zarówno z jego niezbyt przystępnego smaku, jak i ze sporego podobieństwa do innych, trujących roślin. Zdecydowanie warto jednak znaleźć choćby przetwory na jego bazie — jest niesamowicie cenny dla naszego zdrowia.
Co zrobić, żeby biała kiełbasa nie pękała? 1 trick i po problemieDlaczego warto spożywać rokitnik?
Owoce rokitnika stanowią świetne źródło witaminy C, która wspiera odporność organizmu i stanowi naturalny przeciwutleniacz. Ich pomarańczowa barwa wynika z obecności dużych ilości karotenoidów. Związki te także zapobiegają nowotworzeniu, jednocześnie przeciwdziałając schorzeniom narządu wzroku.
W jagodach tej rośliny znajdziemy również znaczne ilości witaminy E oraz witamin z grupy B — m.in. B6 czy B9, czyli kwasu foliowego. Roślina zawiera też znaczne ilości fosforu, wapnia czy żelaza, a także sporo nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jak włączyć rokitnik do swojej diety?
Z owocu można przygotować rozmaite przetwory. Spożycie na surowo jest bezpieczne, lecz ze względu na smak częściej wybierane są soki, napary, czy konfitury.
Z pomarańczowych jagód można też przygotować sos, który świetnie pokreśli smak wielu mięs. Szczególnie dobrze pasował będzie do drobiu w postaci pieczonego kurczaka czy nieco słodkiej zapiekanej z jabłkami kaczki.