Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy ich unikają, a są bardzo zdrowe. Dietetyk zwraca uwagę na 1 detal
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 18.03.2023 10:34

Polacy ich unikają, a są bardzo zdrowe. Dietetyk zwraca uwagę na 1 detal

szuflada z mrożonkami
Canva / Ahanov Michael ; screen z filmu na kanale YouTube Dr Bartek Kulczynski

Większość osób nie ma zaufania do mrożonych warzyw i owoców. Powszechnie uważa się, że są ona mniej zdrowe i wartościowe, niż ich świeże odpowiedniki. Jak dowodzi znany dietetyk dr Bartek Kulczyński taka forma jest nie tylko całkowicie bezpieczna, ale jak najbardziej polecana. Należy jedynie zwrócić uwagę na jakość kupowanych mrożonek.

Mrożonki - cała prawda o mrożonych warzywach i owocach

Warzywa i owoce są ważnym elementem naszej diety. Powinny znajdować się na naszych talerzach każdego dnia. Zalecana ich ilość to 300 g warzyw i 100 g owoców. Jak zrealizować te założenia, biorąc pod uwagę ich sezonowość?

Nie wszystkie wartościowe produkty mamy dostępne w postaci świeżej przez cały rok. W takim właśnie przypadku warto sięgać po mrożonki. Mrożone warzywa i owoce doskonale spełniają swoją rolę, dostarczając nam niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Dr Kulczyński, którego powyższe zdjęcie pochodzi z jego oficjalnego kanału w serwisie YouTube, szczegółowo omawia tę kwestię.

Całe życie źle odcedzałeś makaron. Ten patent bije inne na głowę

Mrożone warzywa i owoce. Po czym poznać mrożonki wysokiej jakości?

Dietetyk w swoim wykładzie poruszył najważniejszy temat. Jest nim jakość kupowanych mrożonek. Wybierając te odpowiednie mamy pewność, że dostarczymy do organizmu całe bogactwo składników odżywczych. Czym cechuje się produkt wysokiej jakości?

Mrożonki powinny być transportowane i przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Przypadkowe częściowe rozmrożenie skutkować będzie utratą witamin i minerałów. Na szczęście możemy łatwo zweryfikować czy taki los spotkał wybrane przez nas mrożone warzywa i owoce. Mamy możliwość oceny tego jeszcze przed ich zakupem.

Mrożone warzywa i owoce sprzedawane są najczęściej w foliowych opakowaniach. Zawartość takiego opakowania powinna mieć postać sypką. Jeśli pod folią wyczujemy bitą bryłę lodu, najlepiej zrezygnować z zakupu tego konkretnego egzemplarza.

Podczas rozmrożenia warzyw i owoców zaczyna wyciekać z nich sok. Na skutek ponownego działania ujemnej temperatury zamarza on z powrotem, zlepiając ze sobą poszczególne kawałki. Taka sytuacja może zaistnieć np. podczas chwilowej awarii urządzeń chłodniczych w sklepie lub na magazynie. Zdarzały się nawet incydenty celowego wyłączania zamrażarek przez przedsiębiorców na pewien czas, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd.

Opakowanie mrożonych warzyw i owoców powinno być szczelnie zamknięte. Najlepiej też zrezygnować zupełnie z kupowania produktów sprzedawanych luzem. Są one bowiem nieustannie wystawione na działanie światła oraz tlenu, a to nie wpływa korzystnie na ich wartości odżywcze.

Co jeszcze warto wiedzieć o mrożonych warzywach i owocach? Jak wypadają mrożonki w porównaniu z produktami świeżymi?

Na zawartość składników odżywczych w warzywach i owocach wpływ ma moment ich zbioru. Chodzi tutaj konkretnie o stopień dojrzałości. Jak zaznacza dietetyk mrożone warzywa i owoce zbierane są w momencie pełnej dojrzałości. Dzięki temu posiadają w sobie optymalną ilość korzystnych substancji.

Warzywa i owoce, które kupujemy świeże zbierane są w okresie niepełnego wzrostu. Dzięki temu nie zepsują się szybko podczas magazynowania i transportu. Sprawia to, że ich skład nie jest tak dla nas korzystny, jak w przypadku mrożonek. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę.

Kolejnym często poruszanym czynnikiem jest cena produktów- mrożonki mają opinię tych bardziej kosztownych. Jest to prawda pod warunkiem, że mówimy o pełni sezonu owocowo-warzywnego i produktach uważanych za sezonowe. Świeże truskawki będą zdecydowanie tańsze, niż zamrożony odpowiednik. Nie do wszystkich warzyw i owoców ta zasada ma jednakowe zastosowanie.

Mrożone warzywa często są tańsze za kilogram, niż te same produkty kupowane jako świeże. W dodatku w przypadku np. świeżego kalafiora czy dyni w wagę wliczają się także niejadalne części, z których nie z korzystamy. Kupując mrożonki otrzymujemy tylko w pełni jadalne części. Taka oszczędność wagowa to ok. 1/5 masy całego warzywa, a czasem nawet więcej.

Nie zawsze jesteśmy w stanie zjeść na czas warzywa i owoce zakupione jako świeże. Wtedy produkty gniją i niestety idą na zmarnowanie. Mrożonki zawsze możemy zużyć w takiej ilości, jakiej akurat potrzebujemy. Dzięki temu nie jesteśmy zmuszani do wyrzucania jedzenia. Dietetyk nie ma wątpliwości, jeśli idzie o najzdrowszy do spożycia olej. Ostrzega też przed rybami, których lepiej nie włączać do swojej diety.

mrożone warzywa w torebce.png
Canva / Ahanov Michael

 

Tagi: Dieta