Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy przecierają oczy ze zdumienia. Niebywałe, co się stało z cenami truskawek
Monika Dec
Monika Dec 01.05.2023 19:16

Polacy przecierają oczy ze zdumienia. Niebywałe, co się stało z cenami truskawek

None
canva/congerdesign z pixabay

Truskawki nie od dziś należą do jednych z uwielbianych letnich owoców. Wielu Polaków drżało, czy i one nie staną się ofiarą pędzącej inflacji. Tym razem mamy dobre informacje. Ceny truskawek zaczęły spadać, a plantatorzy zapowiadają wysyp tych owoców tuż po majówce.

Ceny truskawek zaczęły spadać

Truskawki dla wielu z nas są smakiem lata. Niestety, pierwsze doniesienia o ich cenach nie były optymistyczne. Całe szczęście wiele wskazuje na to, że pomimo szalejącej inflacji w tym roku kupimy owoce w całkiem dobrej cenie. Cena hurtowa owoców na Broniszach już teraz spadła z 42 do 25 za kilogram. Na targach jest też coraz więcej polskich truskawek, które aktualnie mocno konkurują z greckimi. Jak je odróżnić?

Za tę wodę zapłacisz fortunę. Bosacka ostrzega wszystkich przed tym zakupem

Jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznych?

Pomimo tego, że polskie truskawki uchodzą za najsmaczniejsze, to na pierwszy rzut oka raczej nie powinny zachwycać nas swoim wyglądem. Rodzime owoce nie są kształtne i często są także mniej wybarwione. Warto również zwrócić uwagę na szypułki truskawek. Jeśli jest jędrna, zielona, dobrze przylegająca do owocu - to znak, że mamy do czynienia z polskimi truskawkami.

Jednak najprostszym sposobem na poznanie kraju pochodzenia owocu jest zapytanie się o to sprzedawcy. Ponadto, sami plantatorzy często pozostawiają na opakowaniach truskawek dane kontaktowe, przez co łatwo zweryfikować ich pochodzenie.

Jak wykorzystać w kuchni truskawki?

Truskawki są doskonałym dodatkiem do deserów, sałatek, surówek oraz mięs. Zrobimy z nich również znakomite przetwory od powideł i dżemów do soków. Świetnie sprawdzą się również jako składnik pierogów - znakomity przepis na ten przysmak znajdziecie w tym artykule.

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się również kiszone truskawki. Więcej na temat tego oryginalnego przysmaku przeczytacie tutaj.