Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Polacy wciąż je piją, a to najgorszy rodzaj herbaty. Inne kraje już zakazały
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 24.06.2024 18:18

Polacy wciąż je piją, a to najgorszy rodzaj herbaty. Inne kraje już zakazały

herbata
Fot. Canva/loooby

Herbatę pijemy dla smaku i zdrowia. Jednak występują pewne rodzaje tego napoju, który szczególnie nam szkodzą. Picie tej herbaty wywołuje wiele groźnych chorób, uszkadza wątrobę i powoduje alergie. Naparu zakazało już kilka krajów, jednak w Polsce nadal się go pije. 

Tę herbatę omijaj szerokim łukiem

Herbata zwykle dostarcza nam smaku, energii, orzeźwia, ale też rozgrzewa. Pije się ją dla przyjemności lub podczas choroby. Niestety wciąż w Polsce sięga się po herbatę, która szkodzi zdrowiu i jest już zakazana w wielu krajach. Mowa o herbacie z dodatkiem żywokostu

Celem tej herbaty ma być usprawnienie układu trawiennego. Przyjęło się, że napar pozytywnie wpływa na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Może też łagodzić symptomy choroby wrzodowej żołądka i zapobiegać biegunce. Niestety korzeń żywokostu zawiera alkaloidy. Są to substancje produkowane przez roślinę w celu odstraszenia zwierząt roślinożernych. 

herbata
Fot. Canva/TeriiC
Wydrąż papryki i wypchaj po brzegi farszem. Za ten przepis ktoś powinien dostać medal

Szkodliwa herbata z żywokostu

Regularne picie herbaty z żywokostu negatywnie wpływa na pracę wątroby. Alakloidy mogą też wywoływać liczne alergie, powodować mutacje genetyczne, a nawet prowadzić do powstania nowotworów. Do rodziny żywokostów aktualnie zalicza się aż 36 gatunków roślin. Rosną one nad Morzem Śródziemnym, a także w okolicach Kaukazu i Azji Zachodniej.

Natomiast w Polsce można spotkać cztery dzikorosnące gatunki. Żywokost spotkamy w wilgotnym środowisku, nad brzegami jezior, rzek, bagien i na wilgotnych łąkach. Żywokost osiąga metr wysokości, ma długie liście i wyjątkowe kwiaty. Liście są owłosione i mają szorstką powierzchnię. Kwiaty przypominają zwisające dzwonki i są w kolorze filetowo-purpurowym. 

Nie pijmy tych herbat

Okazuje się, że w Wielkiej Brytanii, Australii i Niemczech herbata z żywokostu jest zakazana. W 2001 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie, które dotyczy żywokostu. W Stanach Zjednoczonych żywokost może być tylko dodany do maści do kremów i maści. Dlatego nie korzystajmy z tego typu herbaty. Jej picie wyrządzi nam więcej krzywdy niż pożytku. Nie powinniśmy też sięgać po herbaty oczyszczające na bazie senesu. Pomagają szybko schudnąć, ale lekarze ostrzegają, że wywołują biegunki i osłabiają jelita. Natomiast czarna herbata nie jest wskazana dla kobiet w ciąży. Nie warto też dodawać tak popularnej cytryny do czarnej herbaty. Dochodzi d reakcji, która może spowodować chorobę Alzheimera i uszkodzenia mózgu. Pijmy herbaty owocowe lub zielone. Sięgajmy po mrożoną herbatę podczas upałów, które orzeźwi nas i zaspokoi pragnienie. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić faszerowane pomidory. Podawaliśmy przepis na sałatkę z botwiną i bobem. 

herbata
Fot. Canva/MarikaSan

Źródło: kobieta.wp.pl, zywienie.abczdrowie.pl