Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Lepiej jeść jajka na miękko czy na twardo? Tylko 1 sposób przysłuży się naszemu zdrowiu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.06.2024 14:37

Lepiej jeść jajka na miękko czy na twardo? Tylko 1 sposób przysłuży się naszemu zdrowiu

jajka na twardo
fot. Canva

Jest wiele sposobów przyrządzania jajek, ale nie wszystkie są sobie równe pod względem zdrowotnym. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, jest jedna zasada, którą warto się kierować.

Przyrządzanie jajek

Kilka podstawowych sposobów przygotowania jajek – gotowanie, smażenie i pieczenie, pomieszanych z dodatkami albo bez – przekłada się na dziesiątki kombinacji. Dzięki nim jajka moglibyśmy jeść codziennie, przez rok nie wracając drugi raz do jednego przepisu. Czy jednak warto? Może lepiej skupić się na jednym wariancie i traktować się nim codziennie na śniadanie?

Odpowiedź jest prosta, ale nie jest jednoznaczna. Co to znaczy, że jajko jest zdrowe? Są tu możliwe dwie odpowiedzi.

jajko sadzone
fot. Canva
Te faszerowane pomidory właśnie teraz są najlepsze. Wszyscy jedzą, aż im się uszy trzęsą

Zdrowe jajka

Po pierwsze, jajka, podobnie jak choćby drób, niosą ze sobą pewne ryzyka zatruć pokarmowych. Nie na darmo to właśnie jajka najczęściej kojarzymy z salmonellą. Dziś nie mamy zbyt często do czynienia z jej dużymi ogniskami, ale zatrucia pokarmowe cały czas są zagrożeniem, co pokazały nawet niedawne wydarzenia.

Dlatego jajka z niepewnego źródła zawsze lepiej gotować lub smażyć dłużej niż krócej. Większość z tych, które kupujemy w sklepie, jest jednak badana niezwykle dokładnie i nie rodzi większych ryzyk. A przynajmniej nie takie, by rezygnować ze składników odżywczych.

„Jajko to życie”

Jajka są bowiem cennym źródłem tak wielu istotnych dla naszego organizmu elementów, że można powiedzieć – choć może to niefortunny slogan dla produktu spożywczego – że jajko to życie. Zawiera witaminy, minerały, doskonale przyswajalne białko – słowem, naprawdę niemal wszystko, czego potrzebujemy

Niestety, część tych substancji traci moc lub rozkłada się w temperaturze, która pozwala żółtku na ścięcie się. Dlatego przyjmuje się, że jajka gotowane dłużej niż 7 minut, są mniej korzystne dla zdrowia niż te na miękko. Lepiej więc jadać jajko na miękko z płynnym żółtkiem, jajko w koszulce, lekko ściętą jajecznicę czy jajka sadzone. Przechowują one dla nas więcej składników odżywczych.

Wypróbuj też przepis na zupę krem z bobu i spróbuj swoich sił w teście na znajomość słodyczy.

jajko na miękko
fot. Canva