restauracja
Pixabay / congerdesign

Problemy restauratorów przed otwarciem gastronomii

Restauratorzy szykują się do otwarcia ogródków restauracyjnych. Niestety sytuacji nie napawa optymizmem. Wszystko wskazuje na to, że nie wszystkim uda się otworzyć lokali na czas. Pojawił się też kolejny spory problem - brak pracowników.

Restauracje są jednymi z największych poszkodowanych podczas trwającego od października lockdownie. Wprawdzie niektóre samorządy oferują im pomoc, to ich właściciele przyznają, że jest ona tylko "kroplą w morzu ogromnych potrzeb".

Problemy restauratorów

Pierwotnie restauracje miały zamknąć się jedynie na dwa tygodnie, ale ostatecznie lockdown trwa już ponad pół roku. Lokale wprawdzie mogą funkcjonować "na wynos", ale nie jest to sytuacja, która satysfakcjonuje ich właścicieli.

Nikt nie ma złudzeń, że z samych zamówień na dowóz ciężko jest utrzymać personel restauracji, zapłacić wysoki czynsz oraz cieszyć się zyskiem. Taki problem dotyka zarówno mniejszych, jak i większych lokali w całej Polsce.

Dodatkowym problemem są braki kadrowe. Już dziś sporo restauracji ma duży problem ze znalezieniem pracowników i nie wiadomo jak będzie rozwijać się ta sytuacja. Wszystko zależy od tego, jakie będą dalsze decyzje rządu. Na początek zgodnie z zapowiedziami mają być otwarte ogródki restauracyjne.

Przepis Ewy Wachowicz na pampuchyPrzepis Ewy Wachowicz na pampuchyCzytaj dalej

Ogródki od 15 maja?

Zgodnie z zapowiedziami już w połowie maja doczekamy się otwarcia ogródków restauracyjnych. Stanie się tak, jeśli nie dojdzie do zwiększenia liczby zakażeniem koronawirusem, o czym pisaliśmy tutaj.

Wiele lokali może liczyć na wsparcie od samorządów. Przykładowo w Warszawie restauratorzy mogą zapłacić aż 75 procent mniej za użytkowanie ogródków niż w poprzednich latach. Nie rozwiązuje jednak to ich wszystkich problemów.

Restauracje zostaną otwarte?

Wielu restauratorów podkreśla, że nie otrzymało tak kompleksowego wsparcia jak na Zachodzie. Dużo restauracji martwi się o swoje przetrwanie. Zwolnienie z części opłat za prowadzenie ogródków restauracyjnych nie rozwiązuje wszystkich problemów.

Wielu przedsiębiorców ponosi również m.in. koszta akcyzy za alkohol, chociaż nie mogą z niej skorzystać, ponieważ obecnie prowadzą dowód na wynos. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju sytuacji.

Zainteresował Cię artykuł? Na naszej stronie znajdziesz wiele innych inspirujących treści. Pisaliśmy m.in. na temat niezwykłej nowości w McDonalds, na którą od lat czekało wielu smakoszy. Artykuł znajdziecie tutaj.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: ouichef/gazeta.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł