Smakosze.pl
Rokitnik zwyczajny ma wiele zalet

Canva.com / TatyanaMishchenko

Prozdrowotne właściwości rokitnika zwyczajnego

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że rokitnik zwyczajny nie gości najczęściej w naszym jadłospisie. Okazuje się, że roślina jest bogata w wiele cennych składników odżywczych. Rokitnik zwyczajny powinien zainteresować każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie.

Rokitnik zwyczajny charakteryzuje się niewielkimi pomarańczowymi owocami. Dawniej często znajdował zastosowanie w medycynie ludowej. Współcześnie jest już nieco zapomniany. Warto wiedzieć, jakie sekrety skrywa niepozorna roślina.

Rokitnik zwyczajny w trosce o zdrowie

Bez wątpienia rokitnik zwyczajny jest jedną z tych roślin, która może zaskoczyć niejednego smakosza swoimi właściwościami. Wszystko przez wysoką zawartość witamin oraz minerałów. Obok takiego bogactwa składników odżywczych nie da się przejść obojętnie.

Niedawno wspominaliśmy o zaletach czarnego bzu. Tym razem pod lupę weźmiemy rokitnik zwyczajny. W jego owocach jest pełno substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie. Lista składników robi wrażenie.

 • witamina C

 • witamina A

 • witamina E

 • witamina F

 • witamina K

 • witamina P

 • witamina B12

 • żelazo

 • wapń

 • potas

 • glin

 • krzem

Trzeba przyznać, że już same powyższe witaminy i minerały mogą zasugerować, że rokitnik zwyczajny jest niezwykle zdrową rośliną. Nie można zapomnieć również o obecności licznych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, lipidów i antyoksydantów.

Najwięcej składników odżywczych znajdziemy oczywiście w owocach. To właśnie je warto dodać do swojego jadłospisu. Niestety ich smak nie należy do najprzyjemniejszych. Na szczęście możemy na ich bazie przygotować rozmaite przetwory.

Rokitnik zwyczajny najlepiej dodać do wyrobów na bazie dzikiej róży i jabłek. Wówczas możemy cieszyć się bogactwem witamin i minerałów oraz fantastycznym smakiem. Warto zauważyć, że zawarta w rokitniku witamina C zwyczajnym nie rozkłada się podczas gotowania. 

(Canva / duh84)

Na co pomaga rokitnik zwyczajny?

Rokitnik zwyczajny może pomóc nam uporać się z różnymi przypadłościami. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku wszelkich dolegliwości najlepszym wyjściem jest konsultacja z lekarzem. Wprowadzenie ziół do diety również warto poprzedzić rozmową ze specjalistą.

Zawarte w rokitniku witaminy i minerały wspomagają odporność. W związku z tym warto sięgnąć po roślinę w czasie przeziębienia. Rokitnik zwyczajny połączony z miodem jest dobrym rozwiązaniem, kiedy doskwiera nam kaszel i ból gardła.

Wywar z owoców rokitnika może uśmierzyć ból towarzyszący reumatyzmowi. Natomiast olej na bazie tej rośliny wspomaga gojenie oparzeń skórnych. Owoce dobrze sprawdzają się jako remedium na choroby układu trawiennego.

Sok z rokitnika wzmaga produkcję żółci, a co za tym idzie może pomóc w zadbaniu o wątrobę. Roślina obniża także ciśnienie krwi. Rokitnik zwyczajny w formie oleju stosowany jest na hemoroidy oraz podwyższony poziom cholesterolu. Warto wiedzieć, jak przygotować w domowym zaciszu miksturę, która pomaga oczyścić tętnice

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Dom i ogródek; Medonet

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczą

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Czym różnią się borówki od wilczych jagód?

Czytaj więcej >

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >