Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Przenigdy go nie depcz, jest wart fortunę. Najdroższy grzyb świata po 100 latach pojawił się w Polsce
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 30.04.2023 16:39

Przenigdy go nie depcz, jest wart fortunę. Najdroższy grzyb świata po 100 latach pojawił się w Polsce

kosz pełen grzybów
Canva / Alex Veresovich

W Polsce odnotowano obecność grzybów niezwykle cennego gatunku. Ostatni raz widziano je u nas ponad 100 lat temu. Gąska sosnowa, bo o niej właśnie mowa, należy o najbardziej cenionych grzybów na świecie. Koszt ich zakupu osiąga nawet 2 tysiące euro za kilogram.

W polskich lasach ponownie można napotkać cenne grzyby

Pierwsze odnotowane spotkanie z gąską sosnową miało miejsce w 1921 roku w Gdańsku. Od tamtego czasu słuch po grzybach zaginął. Po raz kolejny natknięto się na nie dopiero w 2021 roku w Zawoi. Od tamtej pory od czasu do czasu komuś dopisuje szczęście znalezienia niezwykłego gatunku.

 

Lepiej zalewać ogórki kiszone ciepłą czy zimną wodą? Prawie każdy popełnia błąd

Jak rozpoznać grzyby z gatunku gąski sosnowej

Aby móc pochwalić się znalezieniem gąski sosnowej, trzeba ją najpierw rozpoznać. Grzyby te, kiedy są jeszcze młode, mają podwinięte w stronę nóżek ranty kapeluszy. Sam kapelusz zaś ma barwę miodowo-brązową. Trzon jest bulwiasty i brązowo biały, a jego kształt rozszerza się ku dołowi.

Starsze osobniki mają kapelusze stożkowate i mięsiste. Ich kolor przybiera odcień brązu, który może kojarzyć się z barwą borowików. Ich kształt nadal jest charakterystycznie podwinięty przy brzegach.

Skórka tych grzybów jest gładka i w dotyku przypomina pieczarkę. W przeciwieństwie do niej gąska sosnowa jednak nie daje się wyhodować w warunkach sztucznych. To właśnie ten fakt sprawia, że jest gatunkiem tak cenionym i kosztownym.

Gąski sosnowe, jak sama nazwa wskazuje, możemy spotkać w sosnowych lasach. Lubią podłoże suche i piaszczyste. Grzyby tego gatunku rosnąć mogą pojedynczo lub w skupiskach. Koniecznie wypatrujcie ich podczas najbliższej wyprawy do lasu.

Do jakich celów kulinarnych wykorzystuje się najdroższe grzyby świata?

Gąski sosnowe mają w kuchni szerokie zastosowanie. Znane są ze swojego intensywnego cynamonowego aromatu. Zapach ten nie znika nawet po obróbce termicznej grzybów. Pokochali je szczególnie Japończycy, którzy gąski wręczają sobie nawet jak prezenty ślubne.

Cenne grzyby można podawać do wielu różnych dań. Szczególnie dobrze pasują do ryżu lub aromatycznych zup. W Azji chętnie łączy się je z jajkami i algami, bardzo popularnymi w tamtych rejonach.

Gąski sosnowe są wartościowe nie tylko ze względu na wyjątkowy smak. Kryje się w nich także bogactwo ważnych składników odżywczych. Wśród najważniejszych należy wymienić chociażby białko, błonnik, a także witaminy B1, B2, C, D i E

Grzyby stanowią ponadto dobre źródło wartościowych pierwiastków. Znajdziemy wśród nich potas, fosfor, magnez, miedź i żelazo. Gąski wspierają układ odpornościowy i mają zdolność hamowania rozwoju chorób nowotworowych. Jak widać ich cenę usprawiedliwia nie tylko smak i aromat, ale również nieocenione wartości prozdrowotne. Wśród ciekawych gatunków grzybów znajduje się niezwykłej urody uszak bzowy. W polskich lasach łatwo obecnie natknąć się na smakowite smardze.

gąska sosnowa.png
Canva / JoseTsai