Przenigdy nie wyrzucaj końcówek łodyg szparagów. Zrobisz z nich co najmniej 3 pyszne potrawy
Ołamujesz końcówki szparagów, a później je wyrzucasz? To błąd. Poznaj przepisy dzięki, którym zrobisz z nich przepyszne dania, a w dodatku nic się nie zmarnuje. Są banalnie proste, a w dodatku możesz przygotować z nich obiad dla całej rodziny. Poznaj je, a już nigdy nie wyrzucisz twardych końcówek szparagów.
Recykling to podstawa każdej kuchni
Każda dobra gospodyni powinna znać kilka metod dzięki, którym nic się nie marnuje. Dlatego dzisiaj przedstawię ci trzy przepisy, których bazą są końcówki szparagów . Warto poznać je właśnie teraz, ponieważ niedawno rozpoczął się sezon na to smaczne warzywo.
Dania stworzone z końcówek szparagów są łatwe, pełnowartościowe, a w dodatku naje się nimi cała rodzina. Co więcej – są dość eleganckie. Nie martw się, że końcówki będą zbyt twarde – długie gotowanie sprawi, że zmiękną, a Twoje dania wyjdą znakomite. Pamiętaj, że z łodyg wystarczy odciąć naprawdę same końcówki, czyli około pół centymetra. Resztę da się wykorzystać. Bierzmy się za gotowanie.
Nie wyrzucaj, ugotuj
Z końcówek szparaga można ugotować doskonałą zupę-krem. Wystarczy, że masz wspomniane końcówki, kilka ziemniaków, mały seler, cebulę oraz kilka ząbków czosnku. Końcówki szparaga ugotuj do pełnej miękkości. Nie wahaj się rozgotować. Dodaj obrane i pokrojone w drobną kostkę ziemniaki. Seler obierz, pokrój na mniejsze kawałki i dodaj do reszty składników.
Cebulę obierz, pokrój w małą kostkę i zeszklij na patelni. Pod koniec smażenia dołóż przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku. Wymieszaj je z cebulą. Następnie oba składniki przełóż do zupy. Całość zblenduj na jednolitą masę. Przypraw odrobiną pieprzu oraz soli i gotowe. Zupę możesz podawać z takimi dodatkami jak parmezan, prażone nasiona słonecznika, a nawet z groszkiem ptysiowym. Smakuje doskonale.
Te dwa dania to najlepszy wybór
Z końcówek szparaga możesz zrobić także inne dania. Jednym z nich jest risotto. Przygotuj 350 gramów ryżu Arborio, końcówki szparagów, 3 ząbki czosnku, cebulę oraz bulion warzywny i kieliszek białego wina. Nie zapomnij o parmezanie. Końcówki szparagów pokrój w cienkie plasterki. Ugotuj je w warzywnym bulionie. Bulion nabierze smaku szparagów a same szparagowe końcówki, dzięki długiemu gotowaniu, zmiękną. Następnie wyłów je i podduś na maśle. W garnku rozgrzej oliwę, a następnie włóż do niego drobno posiekaną cebulę. Kiedy się zarumieni na złoto, włóż drobno posiekane ząbki czosnku. Po minucie wsyp ryż, który musisz smażyć przez 3 minuty, cały czas mieszając. Po tym czasie wlej wino i gotuj na małym ogniu, do momentu wchłonięcia płynu. Partiami dodawaj bulion. Po około 20 minutach ryż powinien być miękki, a bulion powinien wchłonąć się w jego ziarna. Teraz dodaj stary parmezan i starannie wymieszaj z ryżem. Na koniec dodaj podduszone plasterki szparaga, wymieszaj i gotowe.
Trzecim świetnym przepisem z wykorzystaniem końcówek szparaga jest szparagowa tarta na kruchym cieście.
Zacznij od przygotowania ciasta. Wystarczy 300 g przesianej pszennej mąki, jedno jajko i 2/4 kostki zimnego masła. Wszystko starannie wymieszaj, zagnieć ciasto i na godzinę włóż do zamrażalnika. Teraz końcówki szparagów pokrój w talarki i wrzuć na wrzątek. Gotuj do częściowej miękkości – sprawdzaj co 10 minut. Następnie wyjmij ciasto z lodówki, rozwałkuj i wyłóż nim blachę do tarty. Ponakłuwaj widelcem i włóż do rozgrzanego do 200 stopni pieca na 15 minut.
W tym czasie w misce wymieszaj 3 jajka wraz ze dwie ma garściami startego sera żółtego (cheddar byłby najlepszy) i kubkiem gęstej śmietany.
Końcówki szparagów odcedź i wsyp do masy jajeczno-serowo-śmietanowej.
Możesz dodać także cienko pokrojony boczek lub kawałki pomidorków koktajlowych.
Wymieszaj składniki. Masę przelej do blachy wyłożonej ciastem.
Piecz w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku przez 15-20 minut, aż zacznie brązowieć. Wyjmij i odczekaj a ż stężeje.
Gotową tartę krój na kawałki i podawaj rodzinie na obiad. Będą zachwyceni. Sprawdź
przepis na zapomnianą zupę
oraz
poznaj przepis na szakszukę od Okrasy
.