Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Przepis na napar z liści poziomek
Monika Dec
Monika Dec 25.03.2022 23:00

Przepis na napar z liści poziomek

poziomki
Pixabay /Ina_LH

Poziomki to smak lata i dzieciństwa. Pyszne jagody kojarzą nam się z wakacjami, radością i beztroską. Okazuje się, że równie cenne jak owoce są liście poziomek. Mają naprawdę piorunujące zastosowanie!

Cenne właściwości liści poziomek

Liście poziomki mają szerokie zastosowanie kulinarne. Służą jako przyprawa do aromatyzowania: wina, herbat, nalewek oraz pieczonych mięs, nadając im słodki posmak oraz niepowtarzalny aromat.

Zawierają one spore pokłady wspierającej naszą odporność witaminy C oraz taniny i kwasy fenolowe. Przygotowany na ich bazie napar można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie (jako okład), który przyniesie ulgę zmęczonym oczom.

Napar z liści poziomek wspiera układ krążenia. Ma również korzystny wpływ na naszą skórę, stawy oraz błony śluzowe. Pijąc go oczyszczamy nasz organizm ze zbędnych toksyn. Poniżej podajemy przepis na tę wspaniałą miksturę.

Przepis na napar z liści poziomek

Składniki:

  • 2 łyżeczki suszonych liści poziomek 

  • woda

Sposób przygotowania:

Zalej gorącą wodą dwie łyżeczki suszonych liści poziomek i zaparzaj je pod przykryciem przez około 15 minut. Napar możesz pić 3 razy dziennie. Jeśli chcesz stosować, go zewnętrznie przygotuj większą ilość, wystudź i przechowuj w lodówce. 

Dlaczego warto jeść poziomki?

Poziomki to niskokaloryczne owoce pełne cennych witamin oraz minerałów. Zawierają dużo witaminy C oraz potasu, który usprawnia pracę układu krwionośnego. Do tego zwalczają wolne rodniki i przyczyniają się do wchłaniania złego "cholesterolu".

Niestety, poziomki są dziś prawdziwym rarytasem. Rzadko możemy je spotkać w sklepach i na straganach. Najlepiej hodować je samemu w swoim przydomowym ogródku. Za opakowanie poziomek ważące 100 g musimy zapłacić nawet 15 zł.

Poziomki podobnie jak truskawki zawierają również związki, które mogą wywołać reakcje alergiczne, dlatego przed ich spożyciem najlepiej dokonać próby uczuleniowej np. wcierając odrobinę soku za ucho. Jeśli nie wystąpi obrzęk, to oznacza, że owoce nie są alergenami.

Polecamy nasze pozostałe artykuły. Niedawno pisaliśmy m.in.na temat kaucji za plastikowe butelki oraz podawaliśmy przepis na wyborną surówkę z kapusty pekińskiej.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: zielar.ski / magiczny ogród/ poradnik zdrowie 

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined

Tagi: