Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pyszne krokiety z kaszy jaglanej ze szpinakiem i serem
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 25.03.2022 22:47

Pyszne krokiety z kaszy jaglanej ze szpinakiem i serem

Pyszne krokiety z kaszy jaglanej ze szpinakiem i serem
pixabay.com

Krótka historia krokietów

Skąd się jednak wzięły krokiety? Ich nazwa pochodzi od francuskiego czasownika croquer, czyli chrupać. W końcu panierka, w której robione są krokiety nadaje się idealnie do chrupania. Jednak mimo mylącej nazwy, krokiety wcale nie pochodzą z Francji, a ze starożytnego Rzymu. Ówcześnie ludzie obtaczali mięso i warzywa ciastem, tworząc w ten sposób małe, opiekane kotleciki. Zwyczaj ten rozpowszechnił się w Europie. W XVIII wieku Francuzi postanowili zrezygnować z panierki z ciasta i postawali na bułkę tartą. Obecnie krokiety znane są prawie na całym świecie. Można je zjeść w Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech, na Kubie, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Rosji, Belgii czy w Indiach, Japonii lub Korei Południowej. Lista tych krajów się nie kończy. Różnice są drobne. Przykładowo, w krajach azjatyckich krokiety mają więcej warzyw, a mniej mięsa niż u nas. Co ciekawe, słowo krokiet wymawia się bardzo podobnie w wielu krajach. Mowa tu także o tych odległych, które są zupełnie z innego kręgu kulturowego. Wybijają się jedynie Indie, które mówią na krokiety aloo tikki.

Jak należy podawać krokiety?

Aby sporządzić krokiety musimy oczywiście przygotować do nich farsz. Najbardziej podstawowy składa się z posiekanej kapusty kiszonej z dodatkiem zasmażanej cebuli. Farsz rozsmarowuje się na cieście i zawija. Krokiety smaży się na patelni. Ogółem podaje się je z zupami. Najlepiej zgrywają się z barszczem czerwonym. Świetnie też dają radę w pojedynkę. Poniższy przepis polecamy jednak zjeść z dodatkiem jakiegoś sosu, na przykład pieczarkowego. Dopasują się także do jogurtu naturalnego. Można je również podać obok sałatki z pomidora, cebuli i papryki.

Przepis na krokiety z kaszy jaglanej ze szpinakiem i serem

Krokiety można przygotować ze wcześniej ugotowanej kaszy jaglanej, przechowywanej w lodówce. Możemy więc wykorzystać resztki z poprzedniego obiadu czy kolacji. Danie to może być dodatkiem do jakiego posiłku lub stanowić jego całość. Na pewno docenicie jego smak.

Składniki na 3 porcje:

-  ½ szklanki suchej kaszy jaglanej- 50 g szpinaku- 30 g tartego żółtego sera (najlepiej mozzarella, cheddar lub gouda)- 1 jajko- olej roślinny lub masło klarowane- sól- zmielony biały pieprz

Tagi: