Restauracja Piotra Adamczyka dramatycznie podniosła ceny faworków. Tylko bogacze mogą sobie na nie pozwolić
Nie każdy przygotowuje faworki samodzielnie w domu. Niektórzy ten specjał decydują się kupić w cukierni bądź restauracji. Jednak to, ile co poniektórzy życzą sobie za porcję faworków przekracza ludzkie pojęcie. Piotr Adamczyk w swoim lokalu liczy sobie za nie 250 złotych za kilogram. Sporo prawda?
Znany aktor w wycenie faworków przebił nawet Magdę Gessler. Restauracja Stary Dom bije na głowę ofertę stworzoną przez dotychczasowy symbol tłustoczwartkowej drożyzny. Kto może pozwolić sobie na tak horrendalny wydatek? Chętnych na taką "okazję" może nie być zbyt wielu.
Jak kształtują się ceny faworków w znanych restauracjach?
Restauracja Stary Dom szczyci się ręcznym wykonywaniem faworków. Przygotowywane są na świeżo i pakowane na bieżąco. Na klientów czekają w paczkach po 200 gramów każda.
Ile kosztuje porcja faworków od Piotra Adamczyka? Za niepozorne pudełko zapłacimy aż 50 złotych. Łatwo policzyć, że ich cena za kilogram wynosi 250 złotych. Mniejszym kosztem można nabyć mięso na obiad dla całej rodziny.
Do tej pory baty za wysokie ceny wyrobów zbierała głównie Magda Gessler. Okazuje się jednak, że jej faworki można kupić znacznie taniej. W cukierni Słodki Słony paczuszka 450 g kosztuje "jedynie" 90 złotych. Oznacza to cenę za kilogram na poziomie 200 złotych.
Co ciekawe, najtaniej z tego zestawienia wypada słynny Fukier. W tym lokalu faworki także pakowane są w porcje po 200 gramów. Ich cena za takie opakowanie to 38 złotych, co daje 190 złotych za każdy kilogram produktu.
Czy faworki z restauracji Stary Dom są warte swojej ceny?
Przepis na faworki należy do całkiem prostych. Nie wymagają one wielu składników, a te potrzebne trudno nazwać luksusowymi. Są wśród nich żółtka, mąka, śmietana, cukier, sól i odrobina alkoholu. Tradycyjne faworki smażone są na dużej ilości smalcu.
Jak smakują faworki sprzedawane w restauracji Piotra Adamczyka? Odznaczają się wyjątkową kruchością. To znak, że przy wyrabianiu ciasta nie poskąpiono żółtek, bowiem to właśnie ten składnik gwarantuje delikatność wyrobu. Na pewno można to zaliczyć na plus.
Chruściki z restauracji Stary Dom mają złocisty kolor i dużą ilość wyraźnie widocznych pęcherzyków powietrza. To także pozytywna cecha. Ciasto było starannie napowietrzone, a następnie rozwałkowane na odpowiednią grubość. Jedyne, co można im zarzucić, to zbyt wyczuwalna obecność tłuszczu.
Czy faworki kupowane w uznanych restauracjach są warte wydanych na nie pieniędzy? Na pewno nie zawodzą smakiem. Patrząc jednak na listę niezbędnych do ich usmażenia produktów, cena zakupu wydaje się mocno przesadzona. Smaczne faworki możemy mniejszym kosztem usmażyć w domu.
Jak zostały ocenione faworki sprzedawane przez Gessler? Sprawdzony przepis na chruściki pokazała Ewa Wachowicz.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Dietetyczka wybrała największe hity z Biedronki. Ich składy to ideał, a nie kosztują fortuny
Zamień śmietanę w faworkach na tańszy i lżejszy składnik. Wyjdą niewiarygodnie chrupiące
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: kuchnia.fakt