Wachowicz pokazała swój kunszt. Jej faworki zachwycają smakiem, wszystko przez odpowiedni tłuszcz
W tłusty czwartek w każdym domu musi znaleźć się talerz faworków. Najlepsze oczywiście są te wykonane samodzielnie. Pyszna porcję tego specjału możesz przygotować dzięki sprawdzonemu przepisowi Ewy Wachowicz. Dzięki smażeniu na smalcu słodki chrust wychodzi kruchy i delikatny.
Zdania odnośnie najlepszego tłuszcze do smażenia faworków są podzielone. Niektórzy używają w tym celu oleju rzepakowego. Znana dziennikarka stawia jednak na klasyczny składnik do smażenia, czyli wieprzowy smalec. Nie ma najmniejszych wątpliwości, ze to najlepszy wybór.
Równie ważna, jak wybór właściwego tłuszczu, jest odpowiednia temperatura smażenia. Przed przystąpieniem do smażenia właściwego, wrzuć na rozgrzany smalec kawałek faworkowego ciasta. Jeśli od razu wypłynie na powierzchnię i będzie mieć słomkowy kolor, znaczy to, że temperatura jest w sam raz. Faworki najlepiej przyrządzać na średniej mocy palnika.
Przepis na faworki według Ewy Wachowicz
Składniki:
40 dag mąki
2 łyżki masła
4 łyżki cukru
8 żółtek
4 jajka
1 łyżka mleka
5 łyżek spirytusu
3 kostki smalcu do smażenia
Przygotowanie chrupiących faworków na smalcu krok po kroku
Przygotuj ciasto do faworków. Na blat wysyp mąkę i dodaj do niej cukier. Na szczycie powstałego kopczyka uformuj dołek i wlej do niego żółtka oraz dodatkowo całe jajka. Składniki delikatnie ze sobą wymieszaj.
W powstałej masie ponownie zrób wgłębienie i włóż do niego ciepłe masło. Dolej również mleko oraz spirytus. Całość zagnieć na jednolite ciasto. Na koniec uformuj je w kulkę i zostaw pod przykryciem na ok. 20 minut, aby odpoczęło.
Po upływie tego czasu ciasto na faworki podziel na 2 części. Każdą z nich rozwałkuj na cieniutki placek. Blat przed wałkowaniem podsyp delikatnie mąką.
Rozwałkowane ciasto na faworki pokrój w paski o wymiarach ok. 3 cm na 10 cm. Każdy pasek natnij na środku wzdłuż. Przez nacięcie przełóż jeden koniec paska, tworząc charakterystyczny kształt faworka.
Faworki smaż w dużym garnku na roztopionym i rozgrzanym smalcu. Gotowe chruściki wyjmuj z tłuszczu łyżką cedzakową i odsączaj za pomocą ręcznika papierowego. Podawaj posypane cukrem pudrem. Znamy szereg sposobów na wykorzystanie pozostałych po faworkach białek jaj. Dla tych, którzy będą pałaszować kupne pączki szereg rad przedstawiła Katarzyna Bosacka.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nie do wiary, ile kosztuje lunch w restauracji Lewandowskiego. Cena tak niska, że trudno uwierzyć
Gessler bije na alarm. Tego nie dodawaj do rosołu, zepsuje jego smak
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: beszamel