Wszyscy chwalą przepis Wachowicz na pierniczki. Jest niezawodny
Świąteczne pierniczki z pewnością nie należą do potraw, które można zostawić na ostatnią chwilę. Kiedy będziemy gorączkowo zawijali uszka, piernik czy ciastka będą już dawno dojrzałe i będą czekały jako świąteczne przekąski. Dlatego należy zatroszczyć się o nie już teraz.
Świąteczne pierniczki
W przeciwieństwie do uszek, które wiele gospodyń zawijać będzie na ostatnią chwilę 24 grudnia rano, pierniczkami należy zająć się wcześniej. Ile wcześniej? Nawet kilka tygodni przed świętami. Dlatego połowa listopada to naprawdę najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć.
Dekorowane pierniczki nie są może obowiązkową potrawą wigilijną. Ich przygotowanie i dekorowanie jest za to jedną z najlepszych świątecznych tradycji, przynajmniej z kategorii tych ściśle świeckich. A same pierniczki są świetnym poczęstunkiem zwłaszcza dla mniej lub bardziej niespodziewanych świątecznych gości. Oraz, oczywiście, dla Mikołaja.
Dynię obierzesz ze skórki w kilka chwil. Wystarczy prosty trikDojrzewające pierniczki Ewy Wachowicz
Przygotowanie ciasta i przechowywanie go przez kilka tygodni nie jest w dzisiejszych czasach najbardziej intuicyjną techniką kulinarną. Jednak ten tradycyjny sposób (który dał początek określeniu „stary piernik”) to najlepszy przepis na piernik lub pierniczki, jaki istnieje. Ewa Wachowicz ma doskonały przepis i najwyższy czas, by po niego sięgnąć.
Składniki
- 1,5 kg mąki
- 6 jajek
- 0,5 kg cukru
- 0,5 kg miodu
- 0,5 kg masła
- 1 łyżka przyprawy do piernika
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- Skórka otarta z 1 pomarańczy
Ewa Wachowicz piecze pierniczki
W rondlu roztapiamy masło i dodajemy cukier. Mieszamy do rozpuszczenia, a następnie dolewamy miód i mieszamy. Rondelek zdejmujemy z ognia i dodajemy skórkę pomarańczową.
Składniki odstawiamy do wystudzenia. Ewa Wachowicz radzi, by dodać do masy odrobinę mąki, która przyspieszy obniżanie temperatury mieszanki. Pozostałą mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia.
Do masy cukrowej wybijamy pojedynczo jajka, po każdym dodając porcję mąki i mieszając. Składniki miksujemy robotem, aż uzyskamy gęste i jednolite ciasto.
Tak przygotowane ciasto umieszczamy w misce, a najlepiej w glinianym naczyniu. Odstawiamy w chłodne miejsce do dojrzewania – najlepiej na 4-6 tygodni. Ciasto powinno być dość twarde.
Gotowe ciasto dzielimy na porcje, grubo wałkujemy i wycinamy pierniczki. Wypiekamy przez ok. 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Dekorujemy lukrem lub kolorowymi pisakami, na imprezie z dziećmi, przyjaciółmi i całą rodziną.
Wypróbuj też przepisy na uszka z grzybami Magdy Gessler i niezwykłe łazanki.