Risotto z buraczkami - jak je zrobić?
Kuchnia włoska jest wyśmienita, a risotto to jeden z typowych przepisów. Wersja z buraczkami jest naprawdę pyszna, to połączenie tradycyjności i nowoczesności.
Risotto a gotowany ryż
Czym różni się risotto od gotowanego ryżu białego, który podawany jest jako przystawka? Jest ono po pierwsze o wiele bardziej bogate w smaku, a do tego ryż nie jest gotowany, a raczej duszony na małym ogniu.
Czy risotto trudno przygotować?
Czy risotto jest daniem, którego przygotowanie może być problematyczne? Nie! To łatwy przepis, doskonały dla każdego, bez znaczenia na umiejętności kulinarne.
Risotto buraczkowe pachnące tymiankiem
Do przygotowania tego dania potrzebne nam będą następujące składniki: 1 i 1/2 szklanki ryżu do risotto, 1 puszka ciecierzycy, 5 szklanek bulionu drobiowego, 3 średnie buraki czerwone, 2 małe cebule, 4 średnie ząbki czosnku, 5 łyżek koncentratu z buraków, 2 łyżki oliwy, 1/2 szklanki wermutu, 1 łyżka masła, 3 łyżki startego parmezanu, sól, mielony pieprz czarny, 1 łyżeczka tymianku.
Przygotowanie - buraczki obierzmy i grubo zetrzyjmy na tarce. Następnie obierzmy cebule i ząbki czosnku. Na patelni rozgrzejmy oliwę. Dodajmy posiekaną cebulę, czosnek i tymianek. Smażmy na małym płomieniu 5-6 minut. Natomiast w oddzielnym garnku zagotujmy bulion razem ze startymi buraczkami i koncentratem z buraczków. Całość przyprawmy do smaku solą i mielonym pieprzem czarnym. Trzymajmy garnek z bulionem na najmniejszym płomieniu. Na patelnię z cebulą, czosnkiem i tymiankiem wsypmy ryż. Po 1 minucie smażenia, dolejmy wermut. Całość gotujmy 5 minut. Potem na patelnię wlewajmy po 1 łyżce wazowej bulionu z buraczkami. Kolejną łyżkę bulionu wlejmy dopiero wtedy, kiedy ziarenka wchłoną poprzednią porcję płynu. Zmniejszmy płomień i duśmy pod przykryciem około 20-21 minut. Ciecierzycę osączmy. Pod koniec gotowania dołóżmy masło oraz ciecierzycę i ponownie przyprawmy solą i mielonym pieprzem czarnym. Posypmy parmezanem. Udekorujmy.
Risotto ze szparagami i bazylią
Do przygotowania tego risotta potrzebne nam będą następujące składniki: pęczek zielonych szparagów, garść sera parmezan (lub grana padano), garść świeżej bazylii, 2-3 łyżki masła, 2 łyżki oliwy extra vergine, 1 szalotka, 1 szklanka ryżu do risotto (arborio), kilka gałązek tymianku, około 60 ml białego wina, 1000 ml gorącego bulionu warzywnego, sól, mielony pieprz czarny.
Przygotowanie – na początek szparagi umyjmy, oderwijmy zdrewniałe końcówki, a resztę pokrójmy na mniejsze części, ale główki pozostawmy w całości. Zetrzyjmy parmezan na tarce o drobnych oczkach, a bazylię umyjmy i porwijmy. Natomiast oliwę i łyżkę masła wlejmy na patelnię, dodajmy drobno posiekaną szalotkę i podsmażmy chwilę, aby cebula się zeszkliła. Dodajmy ryż oraz gałązki tymianku, wymieszajmy i podlejmy winem białym. Całość podsmażajmy, aż ryż się zeszkli. Następnie stopniowo wlewajmy na patelnię bulion warzywny. Kolejną porcję bulionu dodajmy, dopiero gdy poprzednia zostanie wchłonięta. Po 11-16 minutach gotowania wrzućmy szparagi i dalej gotujmy risotto, dolewając bulion – do czasu, aż ryż będzie miękki, ale al dente w środku. Wtedy zestawmy risotto z płomienia. Dodajmy 1-2 łyżki masła, bazylię oraz starty ser. Całość wymieszajmy i doprawmy solą i mielonym pieprzem czarnym. Na koniec udekorujmy listkami świeżej bazylii i tymianku.
Risotto z pieczarkami
Do przygotowania tego risotta potrzebne nam będą następujące składniki: pęczek zielonej natki z pietruszki, 300 g pieczarek, garść sera parmezan (lub grana padano), garść świeżej bazylii, 2-3 łyżki masła, 2 łyżki oliwy extra vergine, 1 szalotka, 1 szklanka ryżu do risotto (arborio), 1000 ml gorącego bulionu warzywnego, 100 ml białego wina wytrawnego, sól, mielony pieprz czarny.
Przygotowanie – na początek pieczarki umyjmy, następnie grzyby pokrójmy na mniejsze części, mogą to być plasterki albo gruba kostka w zależności od upodobań. Zetrzyjmy parmezan na tarce o drobnych oczkach, a bazylię umyjmy i porwijmy. Natkę pietruszki umyjmy i posiekajmy drobno. Natomiast oliwę i łyżkę masła wlejmy na patelnię, dodajmy drobno posiekaną szalotkę i podsmażmy chwilę, aby cebula się zeszkliła. Dodajmy ryż oraz grzyby, wymieszajmy i podlejmy winem białym. Całość podsmażajmy, aż ryż się zeszkli. Następnie stopniowo wlewajmy na patelnię bulion warzywny. Od czasu do czasu mieszajmy. Gotowanie zajmie około 15 minut, ale może być to dłużej. Kiedy ryż jest już miękki, to dodajmy do niego 1-2 łyżki masła, bazylię, natkę pietruszki oraz starty ser. Całość wymieszajmy i doprawmy solą i mielonym pieprzem czarnym. Risotto z pieczarkami jest gotowe do podania!