Smakosze.pl Przepisy Najstarszy przepis na rosół z XVII wieku z niezwykłym dodatkiem
margouillatphotos, Getty Images Pro

Najstarszy przepis na rosół z XVII wieku z niezwykłym dodatkiem

18 lutego 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Rosół do naszych czasów podawany jest co niedziele w Polskich domach. Zupa ta stała się ogromną częścią naszej tradycji, a na jej bazie możemy przygotować setki innych potraw czy dodatków, takich jak inne zupy, gulasze czy sosy. Uniwersalność jest jej ogromną zaletą.

Jeśli jesteś ciekaw, jak rosół smakował w XVII wieku, spróbuj przygotować ją wedle poniższego przepisu. Pochodzi on z książki kucharskiej z tego wieku, a największą różnicą jest dodatek wątróbki drobiowych i indyczych żołądków. Te dodatki są kontrowersyjne, ponieważ mnóstwo osób zrezygnowało już z jedzenia podrobów, uznając je za zbyt nieapetyczne.

Jak powstał rosół?

Historycy wskazują, że rosół powstał trochę przez przypadek. W czasach, gdy lodówka nie istniała nawet jako koncept, konserwowanie mięsa odbywało się przy pomocy trzech głównych metod: suszenie, solenie oraz wędzenie. Niestety, każdy z nich sprawiał, że mięso było wyjątkowo twarde i słone.

Aby temu zaradzić, ludzie wygotowywali je w wodzie, aby ponownie nadać mu wilgoci i pozbyć się nadmiaru soli. Tak powstał wywar, do którego stopniowo zaczęto dodawać warzywa i przyprawy, aby móc raczyć się smacznym płynem, wypełnionym po brzegi wartościami odżywczymi.

Chcesz poznać więcej porad, które znacznie ułatwią kuchenny znój? W tym tekście zdradzamy jak samodzielnie zrecyklingować karton po wypitym mleku. Ten artykuł poświęcony został z kolei metodzie na rozwiązanie problemu podczas obierania jajek ze skorupki.

Przepis na rosół z XVII w. 

Składniki:

  • 1/2 kg pręgi wołowej

  • 1/2 kurczaka

  • skrzydło z indyka

  • 150 gramów wątróbki drobiowej

  • 100 gramów żołądków indyczych

  • włoszczyzna

  • cebula

  • kawałek kapusty włoskiej

  • sól, pieprz do smaku

  • 2-3 ziela angielskie

  • liść laurowy

Zacznij od obmycia mięsa i włożenia go do zimnej wody. Po 15 minutach wyjmij mięso, opłucz je i wymień wodę . Postaw garnek na średnim ogniu i gotuj wywar przez 3-4 godziny, aż mięso odda cały swój smak i aromat do płynu. Opal cebulę nad planikiem, aż złapie sporo spalenizny.

Wrzuć włoszczyznę do mięsa i gotuj ją przez 45 minut. W tym samym momencie wrzuć do wody cebulę, żołądki, kapustę, sól, pieprz, ziele angielskie oraz liść laurowy. Gdy warzywa staną się miękkie, wyłów je i pokrój w drobne plasterki, które doda się do podania.

Obmytą wodą wątróbkę wrzuć do rosołu i gotuj przez 10 minut. Wyjmij mięso i oddziel z niego  jadalne włókna od kości i chrząstek. Podawaj rosół z makaronem, kawałkami mięsa, warzywami i dużą ilością pieprzu. Smacznego.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: tygodnikzamojski.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy