Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na rosół z programu Makłowicza bije na głowę wszystkie inne. Warto skorzystać z 2 cennych wskazówek
Sara Karaszewska
Sara Karaszewska 22.11.2020 01:00

Przepis na rosół z programu Makłowicza bije na głowę wszystkie inne. Warto skorzystać z 2 cennych wskazówek

Rosół
Kadr z kanału Tomek Lach udostępnionego na portalu youtube.com

Rosół to już nasz klasyk, który znany jest na całym świecie. Chętnie jedzą go przyjezdni, którzy w trakcie pobytu w Polsce próbują nasze flagowe potrawy. Rosół kojarzy się również z klasycznym, domowym obiadem i smakiem dzieciństwa. To doskonała propozycja na pyszny obiad, ale i zdrowotną miksturę, która szybko postawi nas na nogi. Makłowicz podzielił się swoim przepisem oraz cenną wskazówką, dzięki której uzyskamy idealny w smaku rosół.

Rosół to prozdrowotna pozycja w menu

Rosół to znana wszystkim niezagęszczana zupa, która jest wywarem mięsno-warzywnym. Przyrządzamy go z wykorzystaniem drobiu, a ewentualnie wołowiny czy baraniny. Rosół podawany jest najczęściej z makaronem typu nitki, wstążkami lub z kluskami, a nawet z ziemniakami. To zupa, która z uwagi na obecność mięsa i wartościowych odżywczo warzyw ma prozdrowotny wpływ na nasz organizm. Przede wszystkim bardzo dobrze rozgrzewa, ale i wspiera naszą odporność. Radzi sobie również ze stanami osłabienia czy pierwszymi objawami choroby. Co więcej, rosół jest idealną bazą do wykonania innych zup z uwagi na formę wywaru, którą przybiera.

Przepis na rosół według Makłowicza

W swoim kulinarnym programie, Makłowicz podzielił się przepisem na idealny rosół. Zdradził również pewną, cenną wskazówkę, która sprawi, że kostki rosołowe będą zbędnym elementem w naszym przepisie. Jak się okazuje, tajemnicą idealnego smaku, jest długie gotowanie, co zapewni idealny smak warzyw oraz mięsa.

Składniki: 

  • pół kury,

  • 0,5 kg antrykotu wołowego,

  • 2 l wody (może być więcej, by woda przysłoniła wszystkie składniki),

  • 1 liść laurowy,

  • 2 ziarnka ziela angielskiego,

  • 3-4 marchewki,

  • 1/2 selera,

  • por,

  • 2 korzenie pietruszki,

  • 1 cebula spalona na ogniu,

  • sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania naszego mięsa na rosół. W pierwszej kolejności zalewamy je zimną wodą, co zagwarantuje przejście smaku do całej zupy. 

Do mięsa zalanego zimną wodą dodajemy przyprawy: liść laurowy oraz ziele angielskie. Tak przygotowaną zupę gotujemy około godziny. W trakcie gotowania doglądamy zupę oraz ściągamy z niej pianę

Do zupy dodajemy obrane i umyte warzywa, a dodatkowo cebulę, którą w pierwszej kolejności opalamy. Jak się okazuje, jest to cenna wskazówka, która wpływa na rewelacyjny smak całego dania.

Całość gotujemy przez następne 2 godziny i doprawiamy solą oraz pieprzem. W zależności od preferencji, możemy doprawić nasz rosół domową wegetą. Jest ona bardzo prosta do zrobienia. 

Rosół najlepiej podawać z makaronem domowym lub kupnym w formie nitek. Gotowy rosół na talerzu przyozdabiamy kawałkiem pietruszki. 

Przepis na domową wegetę

Tagi: Rosół