Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Są tanie, a Polacy ich nie jedzą. Z sosem grzybowym smakują jak marzenie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.01.2025 21:00

Są tanie, a Polacy ich nie jedzą. Z sosem grzybowym smakują jak marzenie

ozorki
Fot. Shutterstock/Elena Hramova

W Polsce raczej ich unikamy, a to wielka szkoda. Są wyjątkowo aromatyczne i delikatnie. Idealnie komponują się z grzybami i są naprawdę tanie. Poznaj oryginalny przepis na obiad. Zrób ozorki w sosie grzybowym.

Dlaczego ich nie jemy?

Ozorki nie cieszą się taką popularnością jak przed laty. Podobnie jak inne podroby budzą w niektórych niechęć. Mimo wszystko nadal dużo chętniej sięgamy po wątróbkę lub flaczki. Czy ozorków naprawdę trzeba się bać?

Część osób unika ozorków z obawy przed ich przygotowaniem. Jeśli źle je przyrządzimy, delikatne mięso może stać się twarde i nieprzyjemne do spożycia. Przepis na ozorki w sosie grzybowym może pomóc je odczarować. Sposób przygotowania nie jest trudny, a w aksamitnym sosie grzybowym smakują po prostu obłędnie!

ozorki
Fot. Canva/y-studio, Getty Images
To moje ulubione danie z Lubelszczyzny. Bije na głowę tradycyjny gulasz

Jak przygotować ozorki w sosie grzybowym?

Składniki:

  • 3 sztuki ozorków wieprzowych
  • marchewka
  • 2 garści suszonych grzybów
  • sól i pieprz
  • majeranek
  • oregano
  • ziele angielskie
  • liść laurowy suszony 
  • 2 łyżki mąki kukurydzianej
  • 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Zanim zajmiemy się sosem, należy odpowiednio przygotować ozorki. Mięso musimy umyć, sparzyć wodą i zdjąć skórę. Następnie wkładamy je do garnka z wodą, obraną marchewką, ziele angielskim i liście laurowym. Całość gotujemy przez godzinę.

Po tym czasie ozorki wyjmujemy i kroimy na plasterki, a wywar odcedzamy. Odrobinę zostawiamy na później. Będziemy z nim mieszać mąkę. Pozostałą częścią zalewamy mięso. Przyszedł czas na grzyby.

Takich ozorków jeszcze nie jedliście

Kolejnym krokiem jest rozgniecenie grzybów w moździerzu. Do ozorków dodajemy wcześniej ugotowaną i pokrojoną w plasterki marchewkę. Sos doprawiamy oregano i majerankiem, a na koniec dodajemy grzyby. Całość należy poddusić i możemy przejść do zagęszczenia sosu.

Pozostały po gotowaniu wywar łączymy z mąką kukurydzianą i pszenną. Dodajemy do sosu i na koniec doprowadzamy potrawę do wrzenia. Nasz ozorki są gotowe. Polecamy również nasz artykuł o wątróbce według przepisu Karola Okrasy.

ozorki w sosie grzybowym
Fot. Canva/AYImages, Getty Images Signature