Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Skąd się biorą brązowe plamy na rybach?
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 05.05.2021 02:00

Skąd się biorą brązowe plamy na rybach?

Ryba wzbudziła niepokój
Facebook / Co Dziś Na Obiad??? / Joachim Chamerski

Ryba często gości na naszych stołach. W sklepach możemy natknąć się na mięso pochodzące z różnych gatunków. Przeważnie filety są gładkie i pozbawione przebarwień. Jednak czasami na och powierzchni pojawiają się nieapetyczne plamy.

Uwielbiana ryba wywołała niepokój u smakosza

Nie da się ukryć, że ryba przeważnie kojarzy nam się ze zdrową propozycją kulinarną. Niedawno wspominaliśmy o zaletach płynących z jedzenia makreli. Dziś przyjrzymy się bliżej brązowym plamom, które zauważył mężczyzna udzielający się na facebookowej grupie Co Dziś Na Obiad???.

Zazwyczaj ryba nie wzbudza u nas większych zastrzeżeń. Podobnie było w przypadku użytkownika Facebooka. 2 tygodnie wcześniej zakupił on mrożoną gładzicę. Przez cały czas przechowywał ją w zamrażarce. Po pewnym czasie zauważył, że na powierzchni filetów widoczne są brązowe plamy.

Około 2 tygodnie temu kupiłem mrożoną gładzicę, przez cały czas była trzymana w zamrażalniku. Dziś wyjąłem ją z opakowania i zobaczyłem na filetach brązowe plamy. Co to może być? Jadłem tę rybę kilkukrotnie, jednak za każdym razem była ona gładka, jednokolorowa. Do wyrzucenia? — napisał internauta na facebookowej grupie Co Dziś Na Obiad???.

Mężczyzna do swojego wpisu dołączył zdjęciu, na którym widoczna jest wspomniana ryba. Niemal od razu pod jego postem pojawiła się masa komentarzy. Niektórzy internauci odradzali jedzenie ryby. Jednak większość z nich wyjaśniała, że tego typu przebarwiania są czymś całkowicie normalnym.

(Facebook / Co Dziś Na Obiad???)

Dlaczego ryba miała brązowe plamy?

Niemal każda ryba ma charakterystyczne dla siebie ubarwienie. Niektóre gatunki mogą je nawet zmieniać. Plamy na skórze tych zwierząt mają pomóc im w zamaskowaniu się przed drapieżnikami. W związku z tym ich wierzchnia część ciała jest ciemna, a spód raczej jasny.

Czasami plamy z ubarwienia przechodzą pigmentem w głąb ciała ryby. Właśnie dlatego niektóre filety mogą wyglądać trochę mniej apetycznie. W przypadku gładzicy przebarwienia mięsa są całkowicie normalne. Jednak inne ryby mogą mieć plamy z innych przyczyn.

Ryba, jak każde inne zwierzę, może paść ofiarą pasożytów. Po chorobie mięso może mieć przebarwienia. Niektórzy sugerują, że obróbka termiczna niweluje zagrożenie. Warto jednak zachować ostrożność. Zwłaszcza jeśli ryba nie jest z pewnego źródła.

Czasami ryba może być po prostu chora. Infekcje również wpływają na wygląd mięsa i pojawienie się ewentualnych przebarwień. Jeśli plamy widzimy na wędzonej rybie, wówczas możemy spodziewać się, że jest to po prostu pleśń. 

Najlepiej kupować świeże ryby. Zakupy powinniśmy robić w sprawdzonych sklepach, które specjalizują się w tego tupu wyrobach. Popularnością cieszą się także ryby mrożone. Ostatnio wspominaliśmy o ich ciemnych stronach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Facebook / Co Dziś Na Obiad???; Daleki Port; pzw.org.pl; Onet Gotowanie

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: Ryba