Smakosze.pl
Święconka - co należy do niej włożyć?

Abrada, Getty Images

Czego nie może zabraknąć w wielkanocnej święconce?

18 Marca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Święconka jest wieloletnią tradycją, która nakazuje wkładać określone pokarmy do koszyczka, który następnie święcony jest w kościele. Okazuje się, że wiele Polaków zapomina o włożeniu jednego ważnego produktu. Mowa oczywiście o serze

Święconka zanoszona jest do kościoła w Wielką Sobotę. To właśnie wtedy ksiądz skrapia ją wodą święconą przy pomocy kropidła. W wielu rodzinach tradycja przystrajania koszyczka jest bardzo ważna, lecz nie każdy wie, co powinno się w nim znaleźć. 

Podstawą są bez wątpienia wędliny, jajka oraz baranek cukrowy lub z ciasta. Co jeszcze jest wkładane do koszyczka? Najczęściej zapominanym dodatkiem jest ser - choć jada się go przy stole w Wielkanoc, wyjątkowo rzadko święcony jest w koszyczku.

Z czego składa się święconka?

Jako pierwsze najczęściej wkładane są jajka pod postacią pisanek. To nimi podczas wieczerzy domownicy będą się dzielić i składać sobie najlepsze życzenia. Wiele ludzi wkłada także zwykłe jajka ugotowane na twardo, a niektórzy decydują się nawet na obranie ich ze skorupki. 

Następny w kolejności jest baranek. Jest on wspomnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Swojego czasu najczęściej uformowany był z masła lub ciasta. Dzisiaj ludzie decydują się na kupione baranki z cukru czy czekolady z czerwoną chorągiewką.

Sól, wędlina i chleb kolejnymi ważnymi składnikami

Sól jest symbolem ochrony przed zepsuciem - jej konserwujące właściwości są wszak nieocenione w gotowaniu. Chleb jest z kolei podstawowym pokarmem człowieka, dlatego tez uznawany jest za znak dobrobytu i pomyślności w zbliżającym się roku. 

Wędlina, lub kiełbasa, mają przypominać o dawnej ofierze, którą składali Izraelici w święto Paschy. Wtedy był to baranek, lecz Katolicy najczęściej decydują się na wieprzową szynkę, czy wędzoną kiełbasę. Takie smaki są dla nas po prostu bardziej przystępne. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy jakie składniki w majonezie ze sklepu są niedopuszczalne. W tym tekście z kolei zdradzamy genialne triki, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać torebki od herbaty.

Jakie produkty nie pasują do święconki?

Przede wszystkim zrezygnować należy z produktów, które nie należą do naszego kręgu kulturowego. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, jakoby kawałek pizzy miał idealnie wpasować się w klimat naszych świąt. Choć ramy zawartości święconek nie są sztywne, trzeba ułożyć ją ze smakiem. 

Jak czytamy na portalu newsy.gotujmy.pl, jeżeli nie macie pod ręką szynki, a przygotowaliście na święta wykwintną pieczeń – nie widzimy przeszkód, by to właśnie ją dodać do koszyczka. Nie wkładajcie do niej jedzenia tam po prostu niepasującego – zachowajcie zdrowy rozsądek z szacunku do tradycji naszych przodków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy.pl; radiozet.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Herbatka z rumianku

Porady

Jaką herbatę warto wypić przed snem?

Czytaj więcej >
obierki z ziemniaków

Porady

Jak wykorzystać obierki po ziemniakach?

Czytaj więcej >

Porady

Sprawdzone sposoby na uniknięcie zakalca

Czytaj więcej >

Porady

Jak prawidłowo przechowywać jajka?

Czytaj więcej >
Kotlety schabowe i kwestia tłuszczu

Porady

Na czym smażyć kotlety schabowe?

Czytaj więcej >

Porady

Jak się pozbyć muszek owocówek z kuchni?

Czytaj więcej >