Czego nie może zabraknąć w wielkanocnej święconce?
Święconka zanoszona jest do kościoła w Wielką Sobotę. To właśnie wtedy ksiądz skrapia ją wodą święconą przy pomocy kropidła. W wielu rodzinach tradycja przystrajania koszyczka jest bardzo ważna, lecz nie każdy wie, co powinno się w nim znaleźć.
Podstawą są bez wątpienia wędliny, jajka oraz baranek cukrowy lub z ciasta. Co jeszcze jest wkładane do koszyczka? Najczęściej zapominanym dodatkiem jest ser - choć jada się go przy stole w Wielkanoc, wyjątkowo rzadko święcony jest w koszyczku.
Z czego składa się święconka?
Jako pierwsze najczęściej wkładane są jajka pod postacią pisanek. To nimi podczas wieczerzy domownicy będą się dzielić i składać sobie najlepsze życzenia. Wiele ludzi wkłada także zwykłe jajka ugotowane na twardo, a niektórzy decydują się nawet na obranie ich ze skorupki.
Następny w kolejności jest baranek. Jest on wspomnieniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Swojego czasu najczęściej uformowany był z masła lub ciasta. Dzisiaj ludzie decydują się na kupione baranki z cukru czy czekolady z czerwoną chorągiewką.
Sól, wędlina i chleb kolejnymi ważnymi składnikami
Sól jest symbolem ochrony przed zepsuciem - jej konserwujące właściwości są wszak nieocenione w gotowaniu. Chleb jest z kolei podstawowym pokarmem człowieka, dlatego tez uznawany jest za znak dobrobytu i pomyślności w zbliżającym się roku.
Wędlina, lub kiełbasa, mają przypominać o dawnej ofierze, którą składali Izraelici w święto Paschy. Wtedy był to baranek, lecz Katolicy najczęściej decydują się na wieprzową szynkę, czy wędzoną kiełbasę. Takie smaki są dla nas po prostu bardziej przystępne.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym przekazujemy jakie składniki w majonezie ze sklepu są niedopuszczalne. W tym tekście z kolei zdradzamy genialne triki, dzięki którym będziesz mógł wykorzystać torebki od herbaty.
Jakie produkty nie pasują do święconki?
Przede wszystkim zrezygnować należy z produktów, które nie należą do naszego kręgu kulturowego. Ciężko sobie bowiem wyobrazić, jakoby kawałek pizzy miał idealnie wpasować się w klimat naszych świąt. Choć ramy zawartości święconek nie są sztywne, trzeba ułożyć ją ze smakiem.
Jak czytamy na portalu newsy.gotujmy.pl, jeżeli nie macie pod ręką szynki, a przygotowaliście na święta wykwintną pieczeń – nie widzimy przeszkód, by to właśnie ją dodać do koszyczka. Nie wkładajcie do niej jedzenia tam po prostu niepasującego – zachowajcie zdrowy rozsądek z szacunku do tradycji naszych przodków.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: newsy.gotujmy.pl; radiozet.pl