Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Te sklepy pozamrażały ceny produktów spożywczych. Pospiesz się z zakupami, to nie potrwa długo
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 02.04.2024 14:04

Te sklepy pozamrażały ceny produktów spożywczych. Pospiesz się z zakupami, to nie potrwa długo

zakupy
Fot. East News/Marek BAZAK, Canva/Pawel P's Images

Od 1 kwietnia powraca 5 procentowa stawka VAT na produkty spożywcze. Niektóre sklepy postanowiły zamrozić ceny dla swoich klientów. Dowiedz się, co to oznacza dla ciebie oraz zobacz, w których sklepach warto robić zakupy. Oferta jest ograniczona czasowo. 

Od teraz VAT płacisz ty

Ministerstwo Finansów od 1 kwietnia przywróciło 5 procentową stawkę VAT na żywność. Obniżenie tego podatku do zera miało miejsce w lutym 2022 roku i miało to chronić obywateli przed wysokimi kosztami związanymi ze wzrostem inflacji.

Obecnie inflacja jest niższa, dlatego ministerstwo zdecydowało się na przywrócenie podatku. Co ciekawe wiele sklepów postanowiło, utrzymać te same ceny. Na taki krok zdecydowały się nieliczne sieci, w dodatku ta swoista obniżka nie będzie trwać wiecznie. 

zak upy.jpg
Fot. Canva/LukaTDB
Próbowałaś sałatki z mlecza? Śpiesz się, póki listki są młode

Te sklepy zamroziły ceny

Na zachowanie cen produktów spożywczych z zerową stawką VAT zdecydowały się tylko największe sieci sklepów w Polsce. Pierwszym sklepem, który ogłosił zamrożenie cen produktów, był Lidl. Sieć postanowiła zachować cenę na blisko 1,6 tyś. produktów, między innymi na: pieczywo, mięso, owoce, warzywa i produkty mleczarskie

Do akcji przyłączyła się także sieć sklepów Biedronka, która od dłuższego czasu konkuruje z Lidlem. W ich ofercie znalazło się aż 4 tyś. produktów, które utrzymają dawną cenę. Niestety w porównaniu do Lidla w ich ofercie nie znalazło się pieczywo, warstwa oraz owoce. W zamian taniej kupisz słodycze oraz nabiał. 

Ceny sprzed 1 kwietnia zadeklarowały utrzymać także takie sklepy jak Aldi. Kwoty sprzed podwyżki mają obowiązywać m.in. na: pieczywo, świeże mięso, masła, mleka, jaja, sery żółte, mąki, kasze, ryże, oleje. Kaufland ma zaś oferować w korzystnych cenach ponad 10 000 produktów. Dodatkowo sieć obiecuje wręcz obniżki w ramach licznych promocji.

Nic nie trwa wiecznie

Jak wiadomo, nic nie trwa wiecznie. Podobnie jest z ofertą wprowadzoną przez te sieci sklepów. Lidl zadeklarował, że ich promocja będzie obowiązywać do końca kwietnia. Tak samo ogłosiła sieć sklepów Kaufland. 

Nie wiadomo dokładnie do, kiedy Biedronka oraz Aldi utrzyma ceny produktów. Oba sklepy zapewniają jednak, że na pewno dla swoich klientów utrzymają ceny do końca kwietnia. Czy na majówkę czekają nas zatem wzmożone wydatki? Czas pokaże.

Sprawdź, jak mrozić żurek oraz zobacz, dlaczego nie warto wyrzucać resztek

wózek z zakupami.jpg
Fot. Canva/Robert Kneschke