Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Zupa

Zupa

Zupa mleczna z makaronem
02.05.2021 02:00 Zupa mleczna z makaronem - śniadanie dzieciństwa

Zupa mleczna jest świetnym pomysłem na śniadanie, gdy spieszymy się i mamy tylko chwilę na zjedzenie czegoś pożywnego. Wystarczy wsypać płatki kukurydziane do talerza i zalać je zimnym lub wcześniej podgrzanym mlekiem.

Zalewajka
30.04.2021 02:00 Przepis na niezapomnianą zalewajkę

Zalewajka wywodzi się z centralnej Polski. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się już w XIX wieku. Warto podkreślić, że w tamtej części Polski podstawą diety były ziemniaki. Są one również jednym ze składników zalewajki.Zupa doczekała się nawet wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych. Trafiają na nią tylko potrawy z historią i długą tradycją. Jadły ją już nasze babcie i prababcie, teraz my możemy ją "pokazać" młodemu pokoleniu.Pomimo nowych wciąż zmieniających się mód i przyzwyczajeń, warto pamiętać o tradycyjnych polskich potrawach i próbować "ocalić je od zapomnienia" pokazując je choćby naszym dzieciom.Poniżej przypominamy przepis na niezapomnianą zalewajkę. Jesteśmy ciekawi, czy to właśnie z niego korzystały Wasz babcie?Przepis na zalewajkęSkładniki:2 l wody1/2 l żurku700 g ziemniaków200 g wędzonego boczku + 50 g do podsmażenia2 cebule3 ząbki czosnkukilka suszonych grzybów2 liście laurowe3 ziarenka ziela angielskiego1/4 łyżeczki majerankusól i pieprz do smaku2 łyżki oleju3-4 łyżki śmietany 18%Sposób wykonania:Namocz kilka suszonych grzybów. Obierz ziemniaki i pokrój je w drobną kostkę, a czosnek i cebulę posiekaj. Podsmaż tę drugą na rozgrzanym oleju. Pokrój dobrej jakości boczek w cienkie paski lub kostkęWłóż do wrzątku pokrojone ziemniaki, podsmażoną cebulkę, pokrojony boczek, liść laurowy, ziarna angielskiego i namoczone wcześniej grzyby. Wszystkie składniki gotuj na średnim ogniu. W drugim garnku wymieszaj żur ze śmietaną oraz posiekanym drobno czosnkiem.Gdy ziemniaki będą lekko twarde, dodaj do gotującej się zupy żur. Zalewajkę dopraw do saku solą, pieprzem oraz majerankiem. Gotuj ją jeszcze przez ok. 15 minut, aż do momentu, gdy ziemniaki staną się odpowiednio miękkie. Smacznego!Na naszej stronie znajdziesz również inne przepisy na pyszne potrawy. Pisaliśmy m.in. o tradycyjnych szarych kluchach oraz podawaliśmy przepis na pampuchy.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Przepis Michała Toczyłowskiego na pyszne młode ziemniaki z bobem i botwinkąPrzed majówką Lidl przygotował specjalną ofertęZalety mleka w proszkuźrodło: wikipedia/ zajadam Zapraszamy na nasz Instagram

Zupa szczawiowa - jak ją przygotować?
24.04.2021 02:00 Najszybszy przepis na zupę szczawiową

Zupa szczawiowa zazwyczaj jadana jest przez Polaków wiosną i latem, gdy w ogrodach i sklepach można dostać świeży szczaw. Przechowywanie tej rośliny przez dłuższy czas jest niemożliwe, dlatego, jeśli chce się zjeść szczawiową poza sezonem, należy korzystać z surogatów. Doskonałym zamiennikiem świeżych liści szczawiu jest przecier szczawiowy, który można kupić w sklepie lub zrobić samodzielnie. Tak zakonserwowany produkt wytrwa długie miesiące, jeśli jest odpowiednio przechowywany - to znaczy w ciemnym i chłodnym miejscu.

Zupa "nic"
23.04.2021 02:00 Przepis na wielki hit PRL-u - zupę "nic"

Zupa "Nic" to słodki deser, który bił rekordy popularności w czasach PRL-u. Był to okres, w którym półki sklepowe dosłownie "świeciły pustkami" i pojawiały się ogromne trudności z dostaniem wielu nawet podstawowych produktów spożywczych.Nic dziwnego, że zaradne panie domu szukały przepisów, które można zrobić z tego, co w danym momencie było pod ręką. Banalnie prosta zupa "Nic" powstała z produktów, które zawsze są w naszej kuchni.Wyjątkowy deserZupa "Nic" nie była jednak podawana z byle powodu! Danie pojawiało się na stołach z okazji ważnych rodzinnych uroczystości np. imienin lub urodzin, bądź świąt kościelnych takich jak np. Boże Ciało.Dzisiaj potrawa nieco odeszła w zapomnienie. Ciężko ją znaleźć w menu popularnych barów lub kawiarni. Warto jednak przypomnieć przepis, który wiele lat temu zachwycił Polaków i wręcz bił rekordy popularności!Przepis na zupę "Nic"Składniki:1 łyżka cukru1 laska wanilii 2 jajka1 łyżeczka cukru pudru 400 ml mlekaPrzygotowanie zupy:Wlej 400 ml mleka do garnka i gotuj je na małym ogniu. Dodaj do niego laskę wanilii oraz łyżkę cukru. Ubij białko jednego jajka z łyżeczką cukru pudru. Gdy mleko stanie się ciepłe, włóż do niego za pomocą łyżeczki ubite białko. Gdy białko zacznie się ścinać, zdejmij rondel z ognia. Wyłóż białka do talerza, a do ciepłego już mleka dodaj dwa rozbite żółtka. Dokładnie wymieszaj powstały płyn, aż do momentu, gdy mleko stanie się gęste.Wylej mleko do białek i poczekaj aż się ono ostudzi. Możesz wzbogacić zupę również zupę o ulubione owoce.Sposób przygotowania zupy "Nic" zobaczysz na kanale Babcia Basia Gotuje na You Tube.Polecamy inne przepisy na tradycyjne polskie potrawy. Pisaliśmy już m.in. o szarych kluchach oraz pampuchach.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Czy powinno się myć mięso przed gotowaniem?Efekty odstawienia kawy na miesiącJak przygotować perfekcyjne gołąbki?źródo : wikipedia/ przepisy tradycyjneZapraszamy na nasz Instagramundefined

Przypalone mięso
21.04.2021 02:00 Jak uratować przypalone mięso?

Najróżniejsze rodzaje mięsa gotujemy w naszych kuchniach, choć Polacy, według różnych statystyk, powoli odchodzą od spożywania dużych ilości tego produktu, ciągle uwielbiamy jego smak i fakturę. Niekiedy zdarza się, że długo oczekiwania pieczeń czy kotlet przypala się na węgiel. Wiele osób nie wie, co w takiej sytuacji trzeba zrobic i decyduje się na wyrzucenie mięsa do śmieci. Niestety, taka praktyka jest całkowitym zmarnowaniem dobrego składnika, którego z łatwością mozna uratować. Wystarczy zastosować się do poniższych zaleceń.

Wojskowa grochówka kultową zupą
20.04.2021 02:00 Historia grochówki wojskowej

Wojskowa grochówka jest klasyką podobną do rosołu czy zupy pomidorowej. Dzisiaj przygotowywana jest w taki sposób, aby "stała w niej łyżka" - musi być na tyle gęsta, aby sztuciec nie opadał. Gdy Polska była jeszcze królestwem, na stołach chłopów również się pojawiała. Była to wtedy mimo wszystko zupełnie inna zupa. Mięso w tamtych czasach było luksusem przeznaczonym dla najbogatszych, więc biedni ludzie musieli zadowolić się kaszami, ziemniakami czy fasolą. Dlatego grochówka sprzed lat była zupełnie wegetariańska.

Szczaw nie jest dla każdego
19.04.2021 02:00 Czy szczaw jest szkodliwy?

Szczaw przez niektórych uznawany jest nawet za chwast, który rośnie w rowach przy drodze - w jego wnętrzu skrywa się jednak wyjątkowo dużo wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na zdrowie wielu osób. Istnieją mimo wszystko ludzie, którzy jego smakiem nie mogą się cieszyć. Szczawiany, czyli związki kwasu szczawiowego, które znajdują się w szczawiu, wiążą się z wapniem i tworzą nierozpuszczalną w wodzie substancje. Ta może odkładać się w nerkach pod postacią drobnych kamieni, które wywołują bardzo bolesną kamicę nerkową.

Zupa zacierkowa
13.04.2021 02:00 Przepis na tradycyjną zupę zacierkową

Zupa zacierkowa najwięcej zyskuje właśnie dzięki zacierkom, czyli specyficznym malutkim kluseczkom, przygotowywanym z ciasta makaronowego. W przeciwieństwie do zwykłego makaronu, zacierki trze się za pomocą rąk, bądź ściera na zwykłej tarce. Dzisiaj mało kto robi starą i tradycyjną zupę zacierkową, która często pojawiała się na stołach w domu rodzinnym czy na obiedzie u babci. Danie to jest banalnie proste, zabiera mało czasu i pozwala z kilku łatwych w zdobyciu składników, zrobić smaczny obiad.

Żurek będzie jeszcze lepszy
04.04.2021 02:00 Banalny sposób na pyszny żurek

Pyszny żurek ma status kultowego dania. Z pewnością bardzo trudno mu się oprzeć i niektórzy mogliby go zajadać właściwie codziennie. Okazuje się, że żurek może być jeszcze lepszy, jeśli dodamy do niego zalewę z ogórków kiszonych.

Żurek w chlebie
02.04.2021 02:00 O czym należy pamiętać podając żurek w chlebie?

Święta Wielkanocy są najważniejszym świętem w kontekście religii katolickiej, dlatego dania podawane w tym czasie muszą być szczególne - jednym z najlepszych przykładów jest żurek w chlebie. Jego efektywna prezencja i niezapomniany smak sprawiają, że praktycznie każdy uwielbią tę zupę. Jeśli jednak jesteś niedoświadczonym kucharzem, łatwo popełnić przy okazji fatalny w skutkach błąd. Wlanie gorącej zupy do wydrążonego bochenka chleba, bez jego uprzedniego podpieczenia sprawi, że skórka szybko przesiąknie wilgocią i pieczywo rozpadnie się.

Zakwas na żurek
01.04.2021 02:00 Jak zrobić idealny zakwas na żurek?

Nie da się ukryć, że żurek jest pozycją, której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole. Każdy przyrządza go w odrobinę inny sposób. Jeden składnik jest obowiązkowy. Mianowicie zakwas, dzięki któremu zupa wyróżnia się charakterystycznym smakiem.

Flaki w bezmięsnym wydaniu
01.04.2021 02:00 Przepis na lekkie flaczki z boczniaków

Flaki niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Każdy, kto je gotował, doskonale wie, że czasem nie pachną najlepiej. Rozwiązanie tego problemu jest zaskakująco oczywiste. Wystarczy zrezygnować z mięsa.

Jak gotować ziemniaki do zupy?
31.03.2021 02:00 Jak gotować ziemniaki – w zupie czy osobno?

Ziemniaki mogą wydawać się niepozornym warzywem, jednak tajniki gotowania ich do zupy są znacznie bardziej zawiłe, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę. Okazuje się bowiem, że w zależności od metody gotowania, zależy smak oraz jakość dania. Niektóre zupy bez ziemniaków nie byłyby tym samym - to w końcu dzięki nim wywar staje się gęsty i sycący. Nieumiejętna obróbka kartofli może jednak sprawić, że zupa przestanie być smaczna.

Żurek w chlebie
31.03.2021 02:00 Żurek wielkanocny w chlebie – przepis Ani Starmach

Żurek jest klasycznym symbolem Wielkanocy - praktycznie każdy Polak uwielbia zjeść tę gęstą i zawiesistą zupę z jajkiem oraz kiełbasą. Jeśli nie masz na podorędziu dobrego przepisu, sprawdź jak przygotowuje żurek Anna Starmach, która zna się na polskiej kuchni jak mało kto. Największym atutem jej wersji, jest podanie żurku w bochenku prawdziwego chleba na zakwasie. Dzięki temu zupa nabiera jeszcze więcej smaku i aromatu, a klimat jaki można odczuć podczas jedzenia, jest wręcz nie do pobicia.

zupa szczawiowa
29.03.2021 02:00 Czego nie może zabraknąć w zupie szczawiowej?

Zielona zupa szczawiowa to cudowny wiosenny przysmak. Po wielu miesiącach zimy wspaniale jest sięgnąć po sezonowe danie z nowalijek. Warto pamiętać, jednak o kilku szczegółach. W przyrządzeniu szczawiu należy zachować pewną ostrożność.

Wyjątkowa zupa zachwyci domowników
27.03.2021 01:00 Przepis na zupę "Pływające wyspy"

Nie da się ukryć, że zupy na słodko wzbudzają mieszane uczucia. Niektórzy zajadają je z miłą chęcią, a inni nie są w stanie zrozumieć ich fenomenu. Niezależnie od preferencji zupa „pływające wyspy” jest godna uwagi. Jej smak na długo pozostaje w pamięci.

Czego w polskiej kuchni nie lubią cudzoziemcy?
27.03.2021 01:00 Jakich polskich potraw nie cierpią obcokrajowcy?

Nasza kuchnia obfituje w potrawy, które nawet dla Polaków zdarzają się być zbyt trudne do przełknięcia. Tak jest, chociażby z wątróbką z cebulką, która choć wyjątkowo zdrowa, zdaje się być koszmarem dla wielu niejadków. Turyści zza granicy mogą mieć z nią jeszcze więcej kłopotów. Ktoś, kto jest zupełnie nieprzyzwyczajony do danych smaków i aromatów, może nigdy ich nie polubić. Gusta tworzą się w bardzo młodym wieku i ciężko je, będąc w pełni dojrzałą osobą, zmienić na tyle, by ze smakiem zjeść znienawidzone przez siebie dania.

Jak gotować najlepsze flaczki?
26.03.2021 01:00 Jak gotować flaczki bez nieprzyjemnego zapachu?

Flaczki należą do klasyki polskich zup - najczęściej można zjeść je w restauracjach specjalizujących się w tradycyjnej kuchni polskiej, oraz na weselach, gdzie nieodzownie stanowi podstawę serwowanych dań. Podczas gotowania kucharze zmagają się jednak ze sporym problemem. Główny składnik tej potrawy, czyli flaki wołowe, posiadają specyficzny i często nieprzyjemny zapach. Jeśli nieumiejętny kucharz nie wie jak się go pozbyć, cała zupa przejdzie tym aromatem i zniszczy całą przyjemność z jedzenia. Wystarczy jednak dodać liście laurowe, które swoim intensywnym aromatem zakryją zapach flaków.

Zupa ogórkowa w wyjątkowej odsłonie
25.03.2021 01:00 Sposób na pyszną zupę ogórkową

Nie da się ukryć, że zupa ogórkowa należy do grona swojskich smakołyków, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Istnieje wiele przepisów na tę potrawę. W jednym regionie Polski robi się ją nieco inaczej.

Żurek w przepysznej odsłonie
25.03.2021 01:00 Przepis Okrasy na łemkowski żurek

Żurek należy do kultowych dań naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na osoby, które chętnie spałaszowałyby taką zupę. Dziś przyjrzymy się przepisowi od Karola Okrasy. Specjał w tym wydaniu momentalnie znika z talerzy.

22.03.2021 01:00 Kiedy do zupy pomidorowej można dodać sodę oczyszczoną?

Bez wątpienia zupa pomidorowa jest jednym z najlepszych dań, które często goszczą na naszych stołach. Niektórzy smakosze mogliby ją zajadać niemal codziennie. Niestety, smakołyk za sprawą pomidorów może wyjść zbyt kwaśny. Jak go uratować?

Solianka w przepysznej odsłonie
22.03.2021 01:00 Najlepszy przepis na słynną soliankę

Solianka przez wielu smakoszy jest wspominana z nostalgią. Dawniej jadało się ją o wiele częściej. Jednak współcześnie wciąż nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten wyjątkowy przysmak.

Biały barszcz Karola Okrasy
22.03.2021 01:00 Przepis Okrasy na barszcz biały na zakwasie z kiszonej kapusty

Wielkanocne potrawy niejednokrotnie przyprawiały nas o autentyczny zachwyt. Jednym z największych klasyków jest kultowy biały barszcz. Zupa charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Jak robi ją Karol Okrasa?

Barszcz biały babci Basi
21.03.2021 01:00 Barszcz biały bez zakwasu według receptury babci Basi

Biały barszcz jest lżejszą wersją żurku, który jest bardzo zawiesistą i gęstą zupą. Barszcz z tego powodu znacznie lepiej nadaje się jako codzienna zupa, którą można jeść częściej bez wyrzutów sumienia, dotyczących nadprogramowych kalorii. Niestety, w tradycyjnej formie, obie zupy wymagają użyciu zakwasu, którego wykonanie trwa średnio około 5 dni. Jeśli nie masz ochoty lub nie możesz pozwolić sobie na przygotowanie go, poniżej prezentujemy barszcz od babci Basi, która gotuje go bez użycia zakwasu.

Magda Gessler i jej żurek
20.03.2021 01:00 Szczegóły wielkanocnej oferty delikatesów "U Fukiera"

Magda Gessler uchodzi za prawdziwą ekspertkę z zakresu kulinariów. Jej przepisy niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Restauratorka zarządza kilkoma lokalami, jednym z najważniejszych jest U Fukiera, który pełni również funkcję delikatesów.

Zupa pomidorowa w wyjątkowej odsłonie
19.03.2021 01:00 Tania i prosta w przygotowaniu bezmięsna zupa pomidorowa

Smakowita zupa pomidorowa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Nietrudno napotkać osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby taki specjał. Dziś przygotujemy klasyczną zupę w innej wersji. Kultowa pomidorowa dawno nie była tak pyszna.

Żurek w bezmięsnej odsłonie
19.03.2021 01:00 Niezwykły przepis na wegański żurek

Żurek bez mięsa? Taki pomysł może wywołać zaskoczenie u wielu smakoszy. Jednak za sprawą odpowiednich dodatków kultowa zupa nie będzie wymagała dodatku produktów odzwierzęcych. Efekt sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych smakoszy.