Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Zupa

Zupa

krupnik
01.03.2021 01:00 Sekret pysznego krupniku

Krupnik to syta i prosta potrawa, która idealnie sprawdzi się na marcowy obiad. Chłodne dni i oczekiwanie na wiosnę zdecydowanie warto umilić sobie właśnie tą wyjątkową potrawą. Na czym polega sekret jej smaku?

Zupa szczawiowa z dodatkiem jajka
28.02.2021 01:00 Dlaczego dodajemy jajko do zupy szczawiowej?

Zupa szczawiowa charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, obok którego ciężko przejść obojętnie. Niektórzy mogliby sięgać po nią codziennie. Warto wiedzieć, z jakimi konsekwencjami może się wiązać nadmierne jedzenie szczawiu.

Pietruszka w formie zupy
28.02.2021 01:00 Przepis na zupę z korzenia pietruszki

Nie da się ukryć, że pietruszka odgrywa istotną rolę w kulinariach. Okazuje się, że z łatwością możemy przyrządzić z tego warzywa fantastyczną zupę, która wywoła zachwyt pośród domowników. Prośby o dokładkę są pewne.

Pomidorowa - jak ją uratować?
26.02.2021 01:00 Szybki trick na uratowanie zbyt kwaśnej pomidorówki

Pomidorówka jest naturalnie kwaśną zupą. Choć pomidory mogą wydawać się słodkie po obróbce termicznej i generalnym gotowaniu, tak w surowej postaci zawierają sporo kwasu, który znacznie obniża ich pH. Dlatego w wielu włoskich przepisach można znaleźć odrobinę cukru. Jego ilość proporcjonalnie do całego dania jest zbyt mała, aby ktokolwiek mógł go wyczuć. Słodycz nadaje jednak zupie odpowiedniego balansu, którego bez cukru nie dałoby się uzyskać. Jeśli więc dolejesz zbyt dużo koncentratu podczas gotowania - dodaj łyżkę zwykłego cukru do garnka.

Zupa szczawiowa w ekspresowym wydaniu
25.02.2021 01:00 Zupa szczawiowa w 15 minut

Bez wątpienia zupa szczawiowa ma wielu miłośników. Specjał cechuje się wyjątkowym smakiem, który ciężko porównać do czegokolwiek innego. Okazuje się, że pyszna zupa szczawiowa może być przygotowana nawet w 15 minut.

Żurek czy barszcz?
24.02.2021 01:00 Czym różni się barszcz od żurku?

Żurek jest klasyczną wielkanocną zupą, która najczęściej przygotowuje się właśnie na to święto. Jej charakterystyczny kwaśny smak i spora gęstość sprawiają, że Polacy uwielbiają jeść ją tak naprawdę przez cały rok. Czym różni się ona od barszczu? Barszcz okazuje się być po prostu delikatniejszą wersją gęstego żurku. Barszcz jest rzadszy i mniej kwaśny, różni się także składnikami użytymi podczas gotowania. Mimo wszystko obie potrawy są tak podobne, że smakosz jednej z nich, automatycznie będzie lubił drugą.

Kapuśniak i kwaśnica
23.02.2021 01:00 Czym się różni kapuśniak od kwaśnicy?

Przepyszny kapuśniak jest nie lada gratką dla smakoszy, którzy lubują się w swojskich smakach. Wyborna zupa jest bardzo podobna do kwaśnicy. Mało kto wie, jak odróżnić od siebie te dwa smakołyki na bazie kiszonej kapusty.

Kalafior - jak go gotować?
22.02.2021 01:00 Doskonała metoda gotowania kalafiora

Kalafior pełen jest wartości odżywczych, których odpowiednie zachowanie w warzywie lub oddanie do wywaru jest istotną częścią gotowania. Nie chcemy bowiem zajadać się kalafiorem w panierce, który był zbyt długo gotowany i dlatego nie ma już nic do zaoferowania. Wrzucanie kwiatów kalafiora do zimnej lub gorącej wody ma znaczenie właśnie w kontekście wyboru dania, do którego warzywo zostanie wykorzystane. To od tego zależy czy będziesz jadł wartościowy posiłek, czy puste kalorie.

żurek
22.02.2021 01:00 Niezwykłe zalety żurku

Żurek to danie, który kojarzy się przede wszystkim ze świętami wielkanocnymi. Okazuje się, że popularna zupa ma sporo zalet. Warunek jest jeden - musimy zadbać o naturalny, domowy zakwas i pozostałe wysokiej jakości składniki.

Krupnik w niecodziennej odsłonie
20.02.2021 01:00 Nowa odsłona krupniku

Dla wielu smakoszy krupnik bez mięsa jest kontrowersyjnym pomysłem. Warto jednak wypróbować tę recepturę, ponieważ efekt przygotowań potrafi przyprawić o zachwyt nawet najbardziej wybrednych wielbicieli rodzimej kuchni.

Jak mrozić zupy?
18.02.2021 01:00 Jak mrozić zupy?

Mrożenie zupy może wydawać się banalnie proste - wystarczy w końcu przelać ją do słoika lub innego pojemnika i włożyć go do zamrażalnika. Niestety, w praktyce nie jest to takie łatwe, ponieważ istnieje wiele etapów, podczas których można coś zepsuć i zniszczyć całą pracę. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zamrażanie zupy zabielonej śmietaną. Tłuszcz ze śmietany nie do końca zamarza, dlatego staje się doskonałą pożywką dla bakterii i innych mikroorganizmów, które mogą okazać się groźne dla ludzkiego zdrowia.

Rosół - jak go ulepszyć?
14.02.2021 01:00 Trik poprawiający smak rosołu

Rosół w każdym domu w Polsce przygotowywany jest na wiele różnych sposobów. Jedni preferują delikatny wywar ugotowany na kurzych skrzydełkach, inni zdecydowanie wolą wołowy esencjonalny rosół, cechujący się ciemną barwą i intensywnym smakiem. Niestety, niezależnie od preferencji, nie zawsze udaje się ugotować tę zupę idealnie - zdarza się czasem tak, że jakość mięsa pozostawia wiele do życzenia, co przekłada się na ilość tłuszczu na powierzchni. Na szczęście znamy genialną metodę, która ratuje z tego typu opresji.

Czernina
14.02.2021 01:00 Receptura i tajemnice najbardziej kontrowersyjnej polskiej zupy

Czarna polewka według znaczenia historycznego była ostatnią zupą, jaką zalotnik chciał zobaczyć postawioną na stole. Oznaczała bowiem odrzucenie jego awansów wobec córki gospodarzy domu. Czernina była w "Panu Tadeuszu' wspomniana aż dwukrotnie, co pokazuje, jak głęboko ten symbol tkwił w kulturze polskiej. W pewnym momencie do języka potocznego weszło nawet wyrażenie "podać komuś czarną polewkę", które oznaczało odrzucenie propozycji małżeństwa.

Rosół - jak go ulepszyć?
13.02.2021 01:00 Niezwykły dodatek do rosołu

Rosół to zupa, która pojawia się praktycznie zawsze przynajmniej raz w tygodniu w polskim domu. Bez niej nie mogłoby powstać wiele innych dań, ponieważ na bazie wywaru tworzy się inne zupy czy sosy, które następnie ubogacają pieczenie czy kotlety. Okazuje się, że jeden tajemniczy składnik może znacznie polepszyć smak i jakość rosołu. Fenkuł, czyli krewny naszego polskiego kopru, świetnie sprawdza się w gotowaniu mięsnego wywaru - doskonale podkreśla mięsny smak umami podobnie jak lubczyk.

Jak ugotować flaki?
13.02.2021 01:00 Jak gotować flaki, żeby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Flaki mają doskonały smak, który dla wielu jest głównym powodem tak wielkiej miłości do tej zupy. Niestety, choć danie to jest pyszne i zdrowe, wiele osób nie jest w stanie przekonać się, aby spróbować choćby jednej łyżki. Wszystko z powodu głównego składnika, czyli flaków, który tak bardzo odstrasza ludzi. Choć mistrzowie tego dania są w stanie ugotować je wręcz idealnie, kucharze amatorzy mogą mieć problem z pozbyciem się nieprzyjemnego zapachu z flaków. Niekiedy nawet dokładne oczyszczenie może nie pomagać - dlatego prezentujemy najprostszą i najskuteczniejszą metodę, która działa za każdym razem.

grochowka
11.02.2021 01:00 Tradycyjny przepis na grochówkę

Grochówka należy do absolutnej klasyki polskiej kuchni. Zupa nie należy do skomplikowanych dań, ale przed jej przygotowaniem warto zastosować się do kilku wskazówek. Warto poświęcić chwilę między innymi na odpowiedni dobór przypraw.

Ziemniaki i zupa ogórkowa
11.02.2021 01:00 Częsty błąd popełniany podczas gotowania zupy ogórkowej

Ziemniaki niejednokrotnie przyprawiały nas o zachwyt. Możemy przygotować je na wiele sposobów, jednak czasami dodajemy je do zup. Przeważnie nie zwracamy większej uwagi na kolejność. Jednak umieszczenie ich w wywarze po ogórkach, może doprowadzić do sporego rozczarowania.

Zupa krem z pieczonej papryki
07.02.2021 01:00 Zupa niczym z restauracji w mniej niż 15 minut. Doskonały krem z pieczonej papryki

W naszym codziennym menu zupa odgrywa bardzo ważną rolę, jednak niekiedy może brakować nam pomysłów na kolejne kompozycje. Krem z pieczonej papryki będzie zatem wspaniałą odmianą, do której zechcesz wielokrotnie wracać. Niebanalna zupa krem z całą pewnością przypadnie do gustu wielbicielom wyrazistych smaków oraz zaskakujących połączeń składników. W jej składzie znajdziemy zbyt mało doceniany przez Polaków fenkuł, który nadaje świeżości i zupełnie nowego charakteru.

Krupnik - przepis na wegetariańską wersję
06.02.2021 01:00 Rewolucyjny przepis na krupnik

Krupnik kojarzy się większości nam z dzieciństwem. Na szkolnych stołówkach podawana była jej mięsna wersja, która jednak nie każdemu pasowała - głównie z powodu charakterystycznej konsystencji utworzonej przy pomocy kaszy jęczmiennej. Jeśli uwielbiasz ją i chciałbyś wrócić do klasycznych smaków z przeszłości, lecz z jakiegoś powodu nie jadasz mięsa, lub nie masz na nie ochoty, poniżej prezentujemy wegetariański przepis. Dwa składniki sprawią, że krupnik będzie wyjątkowo smaczny nawet pomimo braku mięsa.

Żurek będzie o wiele lepszy
05.02.2021 01:00 Gotujesz żurek? Koniecznie wypróbuj 2 tricki, korzystają z nich najlepsi kucharze

Żurek sprawia, że niejednemu Polakowi zaczyna szybciej bić serce. Zupa ta wgryzła się w naszą kulturę bardzo mocno, a niektórzy lubią ją do tego poziomu, że jedzą ją praktycznie każdego tygodnia. Poniżej prezentujemy triki, które znacznie ułatwią gotowanie. Jeśli bowiem zabrakło ci domowego zakwasu, najgorszym możliwym rozwiązaniem jest kupienie gotowego ze sklepu. Dlatego jeden z trików pozwala uratować zupę nie niszcząc jej szlachetnego smaku i aromatu.

Grochówka w przepysznej odsłonie
05.02.2021 01:00 Najlepsza zupa na mrozy. Grochówkę podawaj tylko z 1 rodzajem pieczywa

Wyśmienita grochówka jest przysmakiem, który potrafi być nieodpartą pokusą nawet dla najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Łatwo się nią najeść i rozgrzać. Takie cechy dobrze sprawdzają się w okresie zimowym.

Zupa ogórkowa czy szczawiowa
02.02.2021 01:00 Obłędny przepis Kuronia na zupę ogórkową

Zupa ogórkowa bywa mylnie brana za szczawiową. Oba dania wyglądają bardzo podobnie i łatwo o pomyłkę. Dziś skoncentrujemy się na specjale, który swój wyjątkowy smak zawdzięcza ogórkom. Jak przygotowuje go Jakub Kuroń?

Zupa szczawiowa z jajkiem
01.02.2021 01:00 Czemu do zupy szczawiowej zawsze dodajemy jajko? Mało kto jest świadomy

Zupa szczawiowa jest stworzona w głównej mierze ze szczawiu, który podobnie jak rabarbar, jest pełen szkodliwych w nadmiarze szczawianów. Zbyt częste spożywane wypełnionych niby produktów może mieć przykre konsekwencje. Szczawiany odkładają się w nerkach oraz drogach moczowych, a w prostej linii mogą prowadzić do powstawania kamieni nerkowych. Oczywiście sporadyczne spożywanie szczawiu nie powinno być dla nas szkodliwe, jednak jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, że zupa którą jemy, jest zdrowa i pożywna - zawsze dodajmy do niej jajko.

Grochówka
27.01.2021 01:00 Ewa Wachowicz zna wszystkie sekrety idealnej grochówki - najbardziej sycącej polskiej zupy

Grochówka jest prawdziwym szlagierem naszej rodzimej kuchni. Swojskiemu specjałowi nie sposób się oprzeć. Ewa Wachowicz przygotowuje grochówkę w niezwykły sposób. Domownicy będą zachwyceni taką propozycją obiadową.

Gulaszowa od Magdy Gessler
27.01.2021 01:00 Gessler podała przepis na obłędną zupę gulaszową. Syci, rozgrzewa i dodaje energii

Smakowita zupa gulaszowa jest niezwykłym specjałem, który potrafi przyprawić o szybsze bicie serca. Jej walory smakowe na długo pozostają w pamięci. Magda Gessler zdradziła swój przepis. Z pewnością warto go wypróbować.

Flaki od Magdy Gessler są nie lada smakołykiem
24.01.2021 01:00 Jedni kochają, inni krzywią twarz na samą myśl. Magda Gessler zna sposób na odczarowanie flaków

Flaki nalezą do tych rodzimych potraw, których nie trzeba nikomu przedstawiać. Niektórzy mogliby je jadać niemal codziennie. Inni na samą myśl czują obrzydzenie. Magda Gessler robi flaki w taki sposób, że z miłą chęcią sięgną po nie obie grupy.

Jak zagęścić flaczki?
24.01.2021 01:00 Flaczki najlepiej zagęścić śmietaną, zasmażką czy bułką tartą? Sposób ogromnie wpływa na smak

Flaczki szczególnie dobrze kojarzą się wytrawnym smakoszom, którzy najbardziej preferują tradycyjne polskie receptury. Jeśli jesteś jednym z nich i często przygotowujesz tę zupę we własnym domu, warto znać najlepszy zagęszczacz. Zależnie od twojego wyboru co do produktu, którym zagęścisz zupę, masz wpływ na smak finalnego dania. Chcąc uzyskać jak najbardziej intensywny smak, należy wystrzegać się śmietany, ponieważ łagodzi ona ostrość potrawy.

Barszcz czerwony Ewy Wachowicz
22.12.2020 01:00 Ewa Wachowicz podzieliła się przepisem na barszczyk wigilijny. Magia Świąt wyczuwalna w każdej łyżce

Barszcz czerwony jest jedną z najbardziej uwielbianych zup przez wszystkich Polaków. Niestety, gotowanie idealnego barszczu czerwonego jest bardzo trudne, a jedynie naprawdę doświadczeni kucharze posiedli wszystkie tajemnice tej potrawy. Poniższy przepis charakteryzuje się jednak łatwością w przygotowaniu. Ewa Wachowicz zdobyła go za sprawą swojego nowego domu w Zawoi, niewielkiej wsi, która znajduje się niedaleko Babiej Góry. W tej recepturze używa się buraków ćwikłowych, z których liści tradycyjnie gotuje się botwinkę. Są mniej słodkie i bardziej wytrawne.