Przepis na aromatyczną zupę z selera
Seler, mimo że zwykle używany jest jako składnik bulionów, może stanowić bazę rozgrzewającej zupy krem. Dajcie się skusić daniu, które jest nie tylko proste w przygotowaniu, ale też wyjątkowo efektowne i budżetowe.
Ten delikatny i aromatyczny krem zachwyci każdego smakosza. Prażone orzechy idealnie podkreślają smak selera, a dodatek selera naciowego sprawia, że zupa chrupie jeszcze przyjemniej.
Przepis na pyszny krem z selera
Składniki:
1 spory seler
1 cebula
3 średnie ziemniaki
2 gałązki selera naciowego
1,5 l bulionu warzywnego
1 cała gałka muszkatołowa
2 łyżki oleju
sól i pieprz w ilości do smaku
Dodatki:
orzechy
pęczek natki pietruszki
chleb razowy
Przygotowanie:
Cebulę ocieramy i siekamy. W rondelku rozgrzewamy olej i szklimy na nim naszą cebulę. Bulwę selera również obieramy, a następnie kroimy ją w kostkę. Podobnie postępujemy z ziemniakami, myjąc je przed pokrojeniem.
Selera naciowego także dokładnie myjemy i kroimy w paseczki. Kilka plasterków odkładamy na bok — posłużą do dekoracji zupy. Warzywa dodajemy do cebuli i obsmażamy wszystko razem przez 2-3 minuty.
Następnie do rondla wlewamy bulion warzywny i dusimy jego zawartość przez około 20-30 minut, czyli do momentu, gdy warzywa staną się miękkie. Zupę blendujemy na gładki krem.
Doprawiamy danie zmieloną gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Do misek z zupą wsypujemy odłożone wcześniej plasterki selera naciowego. Podajemy z uprażonymi orzechami, posiekaną natką pietruszki oraz chlebem.
Wskazówki:
Jeżeli chcecie, by zupa była jeszcze bardziej aksamitna dodajcie łyżkę masła. Pamiętajcie tylko, że wtedy przestaje być wegańska.
Możecie też delikatnie zabielić krem śmietanką 12% lub odrobiną śmietanki sojowej. Taki dodatek dostarczy dodatkowej porcji białka.
Jeżeli opieczecie chleb, uzyskacie przyjemnie chrupiące tosty, które doskonale pasować będą do charakteru tego dania.
Jeśli selera dobrze wyszorujecie przez obraniem, jego skórka będzie mogła posłużyć jako składnik bulionu warzywnego. Zamroźcie ją w woreczku strunowym i zbierajcie w nim inne końcówki i obierki warzyw, a gdy się napełni, ugotujcie pyszną bazę do kolejnych zup.
Polecamy także inne przepisy z wykorzystaniem selera. Wyjątkowo pyszna jest ta surówka z selera, marchewki i jabłka, którą podać możecie np. do schabowego z ziemniakami z wody. Wypróbujcie też koniecznie mielone z selera — naszym zdaniem są lepsze niż mięsny odpowiednik.
Źródło zdjęcia: canva/Mallivan
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kingaparuzel