Sprytne patenty na wykorzystanie łupin po cebuli
W kuchni zużywa się dużo cebuli, po obraniu której pozostają łuski. Zwykle lądują w koszu, ale czas to zmienić. Cebulowe łupiny kryją bowiem w sobie prawdziwe moce. Dlatego przedstawimy wam dzisiaj sprytne patenty na wykorzystanie łupin po cebuli.
Łupiny z cebuli kojarzą nam się ze świętami Wielkiej Nocy, przed którymi to przygotowujemy pisanki. Skorupki jajek gotowanych wraz z łuskami cebuli zabarwiają się na naturalne, piękne kolory. W zależności od koloru łupin i czasu ich gotowania mogą być herbaciane, czerwone lub brązowe.
Jednak w łupinach cebuli kryją się nie tylko barwniki. Zawierają one także wiele cennych składników, które sprawiają, że nie powinniśmy ich tak zwyczajnie wyrzucać.
Sprytne patenty na wykorzystanie łupin po cebuli
Łupiny z cebuli warto dodać do gotującej się zupy. Dzięki nim potrawa nabierze wyraźniejszego smaku, a także złocistego koloru. Po ugotowaniu możesz je wyrzucić albo posiekać i zjeść, bo robią się miękkie.
Z łupin cebuli warto też przygotować leczniczy odwar. Garść łupin trzeba zalać 1 l wody i gotować 20 minut na małym ogniu. Gdy wywar wystygnie, należy go przecedzić i pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki. Pomoże przy infekcjach i zatruciu pokarmowym. Pity przez kilka dni przed snem pomoże się uporać ze skurczami. Można nim też przecierać zmiany trądzikowe.
Przygotowanym wywarem można też podlewać domowe rośliny, co wzbogaci glebę w sole mineralne. Na bazie łupin z cebuli warto też sporządzić środek, chroniący przed szkodnikami. 100 g łupin zalej 1 l wody i odstaw na tydzień. Po tym czasie płynem możesz podlewać kwiaty i warzywa.
Jeśli zaś chcesz naturalnym sposobem nadać włosom złocisty odcień, też sprawdzą się tu łupiny z cebuli. Wywarem przygotowanym jak powyżej, ewentualne mocniejszym tj. przygotowanym z większym dodatkiem łupin cebuli spłucz umyte włosy. Pozostaw go na 10 minut i spłucz całość ciepłą wodą.
Co kryje się w łupinach cebuli?
Jak dowiedli hiszpańscy naukowcy, łupiny cebuli zawierają związki fenolowe, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, a także siarkę, która wykazuje silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Siarka ułatwia też odtruwanie organizmu. Poza tym w kolorowych łuskach cebuli znajdziemy również fruktany, które sprzyjają rozwojowi korzystnej mikroflory w jelitach.
Dzięki wymienionym wyżej składnikom, łupiny z cebuli mogą złagodzić skutki zatrucia pokarmowego i zapobiec odwodnieniu. Skutecznie też leczą stany zapalne w organizmie, a także zmiany trądzikowe na skórze.
Po więcej ciekawych porad zapraszamy na naszą stronę. Dowiesz się z niej np. jak wykorzystać obierki po ziemniakach, a także co zrobić, by nie płakać w czasie krojenia cebuli.
Źródło zdjęcia: canva/Natalia Lisovskaya
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kobieta.onet, dompelenpomyslow