Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Ten błąd przy kiszeniu ogórków może dużo kosztować. Szybko pojawi się na nich pleśń
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 03.06.2023 16:41

Ten błąd przy kiszeniu ogórków może dużo kosztować. Szybko pojawi się na nich pleśń

kiszenie ogórków
Canva/Shaiith

Kiszone ogórki to samo zdrowie i doskonały smak. Są jedyne w swoim rodzaju. Jednak pewne błędy przy ich nastawianiu sprawiają, że ogórki kiszone mogą spleśnieć i będą do wyrzucenia. Radzimy, jak uniknąć niepotrzebnych strat. 

Ogórki kiszone warto włączyć do diety

Ogórki kiszone chętnie włączamy do swojego jadłospisu, bo są bardzo zdrowe. Do tego mają smak, za którym przepada wiele osób. Chętnie kisimy ogórki, bo potem dodać chrupiące warzywa do kanapek, zrobić z nich surówkę do obiadu lub chrupać samodzielnie.

Jednak czasem nawet przy najlepszych chęciach, coś nam nie wychodzi. Popełniamy błędy, które są fatalne w skutkach dla naszych przetworów. Ogórki pleśnieją i wypływają, a to oznacza jedno - nadają się już tylko do wyrzucenia. Jakie błędy popełniamy podczas kiszenia ogórków?

Sprawia, że rosół w sekundę robi się klarowny i nabiera smaku. Dziś nikt jej nie dodaje

Jak nastawić ogórki, by nie pleśniały?

Bardzo ważne jest, by ogórki ciasno układać w słoikach. Należy wkładać je pionowo, jaśniejszą końcówką do góry. Upchanie ogórków sprawi, że nie wypłyną na wierzch i będą cały czas przykryte płynem. Dzięki temu nie dostanie się do nich powietrze i nie spleśnieją. Prawidłowo zajdzie też cały proces fermentacji.

Jaśniejsza strona ogórka znajdująca się u góry zapewni nam lepszy smak przetworu. Nie będzie w nim goryczy, co jest bardzo niepożądane. Zamiast więc wrzucać ogórki, jak popadnie, ułóż je ciasno w słoikach. 

Błędy podczas kiszenia ogórków

Zdarza się, że podczas kiszenia ogórków użyjemy nieodpowiedniej soli. Sól jodowana nie nadaje się do procesu fermentacji. Jod spowalnia ten proces, dlatego pamiętajmy, żeby zawsze wybierać sól kamienną. Również zbyt wysoka temperatura zaszkodzi procesowi fermentacji. Bakterie będą się zbyt szybko namnażać, a ogórki staną się w środku puste. Optymalna temperatura otoczenia podczas kiszenia to 22-23 stopnie C. Niższa temperatura sprawia zaś, że ogórki długo nie chcą kisnąć i nie wychodzą zbyt smaczne. 

Niezwykle istotny jest dobór właściwych ogórków. Najlepsze są młode ogórki ze sprawdzonej plantacji, choć kupując w sklepie trudno o taką wiedzę. Ważne jest, by ogórki nie były zbyt intensywnie nawożone. Wówczas zgniją i będą wydzielać nieprzyjemny zapach. Pisaliśmy o radach Magdy Gessler, które dotyczą kiszenie ogórków.  Podawaliśmy też przepis na pyszną surówkę z kiszonych ogórków.

ogórki
canva