Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Niektórzy patrzą na niego z pogardą, a mistrzowie kuchni smażą na nim schabowe. Dlaczego?
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 04.06.2023 12:21

Niektórzy patrzą na niego z pogardą, a mistrzowie kuchni smażą na nim schabowe. Dlaczego?

kotlety schabowe
Canva/Anetlanda

Na czym smażycie kotlety schabowe? Niektórzy sięgają po olej i masło klarowane. Wiele osób, w tym mistrzowie kuchni, wybierają jednak smalec. Okazuje się, że jest on idealny do smażenia tej tradycyjnej potrawy. Wyjaśniamy, dlaczego schabowe warto smażyć na smalcu. 

Kotlety schabowe, czyli lubiane danie obiadowe

Kotlety schabowe często goszczą na stołach Polaków. To jedno z ulubionych dań obiadowych. Kotlety ze schabu przygotowuje się w prosty sposób. Nie zabiera to też zbyt wiele czasu. Każdy, kto je przyrządza, ma też swój ulubiony produkt, którego używa do smażenia.

Kotlety schabowe kojarzą nam się z niedzielnym obiadem i rodzinną atmosferą. Wiele osób moczy wcześniej schab w mleku i cebuli. Wszystko po to, by było miękkie i soczyste. Co jednak ze smażeniem? Wybór tłuszczu, na którym smażymy kotlety schabowe ma duże znaczenie. Wpływa on na smak mięsa oraz kolor i chrupkość panierki. Do tego celu najlepiej nadaje się smalec. 

W tych godzinach Biedronkę będą zalewać tłumy. Właśnie wprowadzili rabato-godziny

Smaż na smalcu, a kotlety będą pyszne

Smalec jest wytapiany ze słoniny wieprzowej. W jego składzie przeważają nienasycone kwasy tłuszczowe, a nie jak się niektórym wydaje nasycone. Oczywiście jest też dość kaloryczny i zawiera cholesterol. Jednak tłuszcz ten ma wysoki punkt dymienia. To oznacza, że możemy go rozgrzać do bardzo wysokiej temperatury. Dodatkowo smalec posiada charakterystyczny smak, który wzbogaca smak wieprzowiny.

Smażenie na smalcu wieprzowym poleca też Magda Gessler. Według sławnej restauratorki każdy inny rodzaj tłuszczu zepsuje smak schabowych. Mistrzowie kuchni są zdania, że mięso należy smażyć na tym samym tłuszczu, co gatunek zwierzęcia, z którego pochodzi mięso. Dlatego do smażenia kotletów schabowych warto wybrać właśnie wieprzowy smalec.

Na czym nie smażyć kotletów schabowych?

Kotletów schabowych oraz innych potraw nie smażymy na zwykłym maśle. A to dlatego, że masło ma niską temperaturę dymienia- około 120 stopni C. Oznacza to, że bardzo szybko się pali. Do smażenia kotletów schabowych potrzebujemy wysokiej temperatury, więc klasyczne masło się kompletnie nie sprawdzi.

Warto pamiętać, by nie smażyć kotletów na olejach tłoczonych na zimno, takich jak olej lniany lub sojowy. Sięgajmy po smalec, ale innym odpowiednim wyborem będzie też masło klarowane lub rafinowane oleje roślinne. Podawaliśmy przepis na schabowe Remigiusza Rączki. Radziliśmy też, jak zrobić chrupiące kotlety. 

smalec
canva