Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > To najzdrowsza herbata na świecie. Wypada 10 razy lepiej od zielonej, możesz nią zastąpić kawę
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 16.01.2024 15:09

To najzdrowsza herbata na świecie. Wypada 10 razy lepiej od zielonej, możesz nią zastąpić kawę

herbata
Canva/Mariakarabella

Czy są tu smakosze herbaty? Jeśli tak, to warto, by zapoznali się z opinią dietetyka na temat tego napoju. Dr Bartek Kulczyński wskazał najzdrowszą herbatę na świecie, którą możemy zastąpić kawę. Wyjaśniamy, o jaki napój dokładnie chodzi.

Pij herbatę na zdrowie

Wolisz kawę czy herbatę? Wiele osób niezwykle chętnie sięga po herbatę nie tylko ze względu na jej smak, ale też właściwości. Do wyboru mamy wiele napojów. Możemy wybrać herbatę liściastą,  czarną, zieloną, białą, czerwoną i matchę. Jaką herbatę najczęściej pijesz?

Dr Bartek Kulczyński, który jest dietetykiem klinicznym i prężnie działa w sieci, postanowił wyjaśnić, która herbata jest najbardziej zdrowa. Warto podkreślić, że wszystkie wytwarzane herbaty są wytwarzane z jednej i tej samej rośliny, czyli z krzewu o nazwie herbata chińska. Natomiast rozmaite herbaty różnią się sposobem pozyskiwania i przetwarzania liści. 

herbata
Canva/Lisovskaya
Z tym przepisem robię pączki dosłownie w 15 minut. Podstawą ciasta są najzwyklejsze serki homogenizowane

Która herbata jest najzdrowsza na świecie?

Czy wiedzieliście, że herbatę czarną zaliczamy do herbat sfermentowanych, a zieloną do niesfermentowanych? Błędnie też sądzimy, że herbatki ziołowe są herbatami. To nieprawda, bo bazują zwykle na ziołach, a nie na liściach herbaty. Takie napoje powinniśmy nazywać naparami, a nie herbatami. 

Dr Bartek Kulczyński bez wahania wskazał najzdrowszą herbatę. Uznał, że jest to matcha. Można ją zaliczyć do pewnego rodzaju herbat zielonych, która występuje w postaci sproszkowanej. To sprawia, że dostarczamy organizmowi więcej związków prozdrowotnych niż w przypadku zwykłej herbaty zielonej. Śmiało można powiedzieć, że herbata matcha to skoncentrowana forma herbaty zielonej. 

Herbata matcha lepsza od kawy

Herbata matcha zwiera trzy razy więcej składnika, który odpowiada za jej właściwości zdrowotne niż herbata zielona. Wypicie jednej szklanki herbaty matcha odpowiada 10 szklankom zwykłej herbaty zielonej. Powinniśmy pić ją od 1 do 3 porcji dziennie. Dr Bartek Kulczyński za jedną porcję uważa ⅓ łyżeczki matchy. Woda, którą zalewamy herbatę, musi mieć temperaturę ok.70-80 stopni.

Jednak nie należy pić tej herbaty przed snem, bo ma ona więcej kofeiny od innych herbat. W związku z tym możemy mieć problemy z zaśnięciem. Kofeina z matchy uwalnia się stopniowo i zapewnia stały przypływ koncentracji. Dzięki niej nie mamy też spadku energii po kilku godzinach od wypicia tej herbaty. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić soczystą pierś z kurczaka. Podawaliśmy też przepis na placek po węgiersku od Tomasza Strzelczyka. 

matcha
Canva/AnnaPustynnikova