Zamiast kupować chleb, piekę go sama w garze. Zawsze się udaje, aromatowi nie sposób się oprzeć
Jeśli gotowanie i smażenie jest sztuką, pieczenie jest nauką, i to ścisłą. Dlatego niechętnie sięgamy np. po przepisy na pieczenie chleba. Ale ten jest doskonały dla początkujących. Nie wymaga też szczególnego sprzętu. Przekonajcie się o tym sami.
Chleb z gara
Termin „garowanie”, choć znamy go już być może tylko jako metaforę, pochodzi właśnie z piekarnictwa. Chleb wyrastał w garach, a czasem – jak w tym przepisie – można go w garze także upiec. Receptura, którą podajemy, wymaga dłuższego wyrastania ciasta, nie jest jednak czasochłonna, jeśli chodzi o przygotowanie.
Dodatkowa łatwość naszego przepisu polega na tym, że używa on drożdży w kostce. Nie trzeba więc przejmować się zakwasem, którego użycie jest trudnością dla wielu początkujących piekarzy.
Kupił za 60 zł catering od Gessler. W głowie się nie mieści, co dostał na kolację „Bardzo słabo”Pieczenie chleba
Tym razem pieczemy chleb czysto pszenny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wymieszać mąkę pszenną z żytnią. Pamiętaj, że im wyższy „numerek” mąki, tym bardziej pełnoziarniste będzie pieczywo. Nawet w dyskontach da się dziś kupić mąkę chlebową typu 2000, z której nawet pszenne pieczywo wyjdzie dość ciemne.
Składniki
- 750 g mąki pszennej (typ 750 lub więcej, można łączyć z żytnią czy kukurydzianą)
- Dwie szczypty cukru
- 10 g soli
- 25 g świeżych drożdży
- 2 łyżki oleju
przygotowanie chleba w garze
Do miseczki wsypujemy rozdrobnione drożdże, dodajemy cukier i zalewamy szklanką ciepłej wody. Odstawiamy na kwadrans, żeby drożdże zaczęły pracować. W tym czasie przesiewamy mąkę do dużej miski.
Drożdże przelewamy do mąki, dodajemy jeszcze jedną szklankę ciepłej wody, olej i sól. Ciasto mieszamy drewnianą łyżką, a następnie wyrabiamy ręcznie. Powinno kleić się do rąk. Kiedy ciasto jest wyrobione na gładką masę, przykrywamy je folią spożywczą i odstawiamy do lodówki na ok. 10 godzin.
Po wyjęciu ciasta z lodówki, wyrabiamy je krótko na stolnicy posypanej mąką i odstawiamy na ok. pół godziny. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni i wstawiamy do niego żeliwny gar lub naczynie żaroodporne z przykrywką.
Kiedy gar będzie gorący, wyjmujemy go i wkładamy doń ciasto. Powinno już nie być kleiste. Posypujemy je mąką i nacinamy od góry w kratkę lub podłużnymi cięciami na głębokość kilku milimetrów.
Zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 200 stopni i wstawiamy naczynie z przykrywką na pół godziny. Po tym czasie zdejmujemy przykrywkę i pieczemy kolejne 20 minut, a następnie wyjmujemy na kratkę do przestudzenia.
Wypróbuj też przepis na gulasz z żołądków drobiowych i zapiekankę makaronową z kiełbasą.