Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > To najzdrowszy owoc świata, a ludzie nie mają o tym pojęcia. Trudno w 1 zdaniu wymienić wszystkie jego zalety
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 09.07.2024 08:13

To najzdrowszy owoc świata, a ludzie nie mają o tym pojęcia. Trudno w 1 zdaniu wymienić wszystkie jego zalety

owoce i warzywa
Fot. Canva/Bilanol

Lubimy owoce, bo są pyszne i zdrowe. Jednak jaki jest najzdrowszy owoc świata? Ten wskazali amerykańscy naukowcy. Zdziwisz się i znajdziesz ten owoc w swojej kuchni. Jego zalety są niemal nie do opisania.

Najzdrowszy owoc i warzywo świata wybrane

Amerykańscy naukowcy z Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej wybrali najzdrowszy owoc świata. Ta agencja rządowa zajmuje się zapobieganiem chorobom zakaźnym i profilaktyką zdrowotną obywateli Stanów Zjednoczonych. Eksperci wnikliwie badają też warzywa i owoce. Popularyzują wiedzę o korzyściach, jakie płyną z ich spożywania.

Naukowcy ostatnio opublikowali autorską listę najzdrowszych warzyw i owoców na świecie. Najzdrowszym warzywem świata pozostaje rukiew wodna. Ma ona nieco pikantny smak i przypomina rukolę. Kupimy ją w sklepach ze zdrową żywnością. Drugie miejsce zajął szpinak, a  trzecie jarmuż. Znacznie dalej znalazły się brokuły i papryka

rukiew wodna
Fot. Canva/cheche22
Ten pasztet smakuje lepiej niż z delikatesów. W głowie się nie mieści, z czego jest zrobiony

Jaki jest najzdrowszy owoc świata?

Amerykańscy naukowcy uznali, że najzdrowszym owocem świata jest pomidor. Nie, to nie pomyłka. Z botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem, bo powstaje z nasion i zawiera nasiona. Pomidora traktujemy tylko jako warzywo. 

Jednak botanicznie jest on owocem. I to najzdrowszym na świecie! Wszystko przez likopen, który pomidorom nadaje czerwoną barwę. Wykazuje też szerokie działanie prozdrowotne. Dlatego warto włączyć pomidory do diety i jadać regularnie. 

Włącz ten owoc do swojej diety

Warto wiedzieć, że likopen zawarty w pomidorach zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, układu pokarmowego, jajnika i wątroby. Reguluje też ciśnienie krwi i zbija zły cholesterol. Regularne jedzenie pomidorów zapobiega chorobie wieńcowej i chorobom naczyń mózgowych. Dzięki spożywaniu pomidorów mamy też lepsze wyniki krwi.

Jedzenie pomidorów poprawia też wzrok i pomaga zachować prawidłową wagę. Oprócz tego wzmacnia naszą odporność, działa leczniczo u chorych na cukrzycę. Likopen stanowi też ochronę przed szkodliwymi promieniami UV. Pisaliśmy o tym, jak zrobić sałatkę z kapusty pekińskiej nie tylko do obiadu. Podawaliśmy przepis na puszysty i szybki sernik. 

pomidory
Fot. Canva/ewastudio