Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tradycyjna kaczka po polsku - przepis krok po kroku
Agata Kaszuba
Agata Kaszuba 25.03.2022 22:52

Tradycyjna kaczka po polsku - przepis krok po kroku

Kaczka po polsku
Canva.com - Mariha-kitchen

Kaczka po polsku, to jedno z tradycyjnych dań w naszym kraju. Historia tej potrawy jest długa i spleciona z wystawnymi kolacjami na królewskich dworach. Kaczka bowiem, jest uznawana za mięso wykwintne i eleganckie. Mimo, że potrawa ta, jest znana w całej Polsce, to jednak Małopolska, a szczególnie Kraków, twardo obstawia, że oni są twórcami i propagatorami kaczki nadziewanej jabłkami. Przez pewien czas, kacze mięso było trochę w zapomnieniu, jednak w ostatnich latach obserwujemy tendencje wzrostową. Daleko nam jeszcze do krajów zachodnich, jednak różnica ta, wynika z tradycji kulinarnej – u nas kaczka jest uznawana za mięso odświętne, w Europie zachodniej, za mięso do codziennego, zwyczajnego spożywania.

Mimo, że kaczka jest mocno zakorzeniona w świadomości Polaków, jako potrawa pochodząca już od początku z naszej części Europy, to jednak badacze odkryli, że pierwowzorem naszej kaczki po polsku jest danie pochodzące z... Chin. Kaczka po pekińsku została pierwszy raz zaserwowana za panowania dynastii Ming, gdy nadworny kucharz cesarza, aby przypodobać się władcy, stworzył nową odsłonę popularnego mięsa z kaczki. Gdy dwór cesarski przeniósł swoją siedzibę do Pekinu, zabrał ze sobą również przepis na kaczkę.

Od tego czasu, danie nosi nazwę pochodzącą od tego miasta. W kolejnych latach, dzięki wzmożonemu podróżowaniu, kaczka dotarła min. do Europy i do Polski, gdzie trafiła pod zdolne skrzydła naszych rodzimych kucharzy, którzy dostosowali potrawę do naszej szerokości geograficznej nadziewając ją jabłkami i przyprawiając majerankiem.

Przepis na kaczkę po polsku

Największą trudnością z jaką mierzą się wszyscy, którzy porywają się na przygotowanie tej potrawy, jest to, aby kaczka podczas pieczenia nie stała się sucha, tylko była soczysta i miękka.Panuje powszechna opinia, że nie jest to najprostsze danie – wymaga dobrych składników oraz odpowiedniego przygotowania i intuicji kucharskiej. Jednak z tym przepisem i naszymi radami zaczerpniętymi od ekspertów w dziedzinie kuchni polskiej z pewnością pieczenie kaczki obejdzie się bez problemów!

Aby przygotować tę tradycyjną potrawę z kaczki, potrzebujesz:

tusza z kaczki3 kwaśne jabłka ( najlepiej odmiana szara reneta)suszony estragonsuszony majeranek50 ml soku malinowegosól, pieprz

Przygotowanie zacznij od zamarynowania mięsa. Kaczkę umyj i ułóż w dużym, głębokim naczyniu i zalej posoloną wodą. Po około 15-20 minutach wyjmij tuszę i dokładnie osusz. Natrzyj mięso solą, pieprzem majerankiem oraz estragonem. Postaraj się, aby każdy kawałek kaczki otrzymał solidna dawkę przypraw. Tak przygotowane mięso możesz piec od razu bądź po 2-3 godzinach. Najlepiej jednak, jeśli zamarynujesz kaczkę dzień wcześniej. Dzięki temu, że będzie zamarynowana przez około 12-16 godzin, mięso będzie kruche i aromatyczne. Ten prosty zabieg pozwoli Ci uzyskać niesamowity, końcowy smak.

Gdy mięso będzie już odpowiednio zamarynowane, przyszła pora na przygotowanie jabłek. Dokładnie je obierz i pokrój w ćwiartki. Dla przełamania kwaśności owoców, możesz namoczyć kawałki sokiem malinowym. Następnie nadziej kaczkę jabłkami, a gdy już usadowisz ją w brytfannie, możesz również obłożyć ja owocami z zewnątrz.

Tak przygotowane mięso piecz przez około 2 godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni pod przykryciem. Pół godziny przed zakończeniem pieczenia odkryj mięso. Co pewien czas podlewaj kaczkę tłuszczem, który wytopił się z kaczki. Dzięki temu skórka będzie aromatyczna i chrupiąca.

Z czym podać pieczona kaczkę?

To pytanie zadaje sobie wielu początkujących kucharzy. Jakie dodatki będą się najlepiej komponowały z mięsem i jabłkami? Proponujemy użyć konfitury z żurawiny bądź malin. Słodkie przetwory są idealnym uzupełnieniem dla mięsa i zapiekanych owoców, ponieważ jabłka z którymi zapiekasz kaczkę mają pełnoprawne miejsce na talerzu.Świetnym ciepłym dodatkiem są pieczone lub smażone na kaczym tłuszczu ziemniaki z koperkiem bądź kluski śląskie u kluski lane.

Możesz również podać do kaczki jabłka w całości, wydrążone w środku i nafaszerowane malinową konfitura jabłka. Posyp je delikatnie cynamonem i dorzuć pod koniec pieczenia, do naczynia w którym przygotowuje się mięso.

Tagi: Mięso