Turecki fast food czyli Lahmacun
Lahmacun to danie kuchni tureckiej, a dokładnie tamtejsza „pizza” z mięsnym nadzieniem. Jest to tradycyjna potrawa, którą stworzyli Asyryjczycy. Wypieka się ją na gorących kamieniach lub w piecach, sprzedawana jest w restauracjach oraz na ulicy. Ma ona charakterystyczny, pikantny smak i aromat, często na koniec skrapiana jest sokiem z cytryny.
W Turcji danie to przygotowuje się na kilka sposobów i serwuje z różnymi dodatkami. Sam placek często porównuje się do włoskiej, cienkiej pizzy, jednak jest on znacznie lżejszy i nie zawiera sera. Charakterystyczny z kolei jest dla niego farsz bazujący z mielonym mięsie jagnięcym.
Lahmacun zwykle podaje się jako przystawkę przed daniem głównym, ale wieku Turków serwuję tę potrawę także na śniadanie. Jest chrupiąca i bardzo aromatyczna. Standardowo każdy z placków powinien mieć średnicę ok. 23 cm. Gdy ciasto zmięknie, można zwinąć je w rulon. To również doskonała propozycja na przekąskę podczas spotkań ze znajomymi.
Składniki na lahmacun:
Ciasto:
- 200 g pszennej mąki
- ok. 160 ml ciepłej wody (temperatura ok. 40 stopni C)
- łyżeczka drożdży instant
- łyżeczka soli
- pół łyżeczki cukru
- łyżka oliwy z oliwek
Nadzienie:
- 200 g mięsa, najlepiej jagnięciny, ewentualnie wołowiny
- 200 g białej cebuli
- 1 duży lub 2 małe ząbki czosnku
- 1 pomidor
- 1 zielona turecka papryka (może być marynowana)
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 1 łyżka płatków suszonej papryki lub płatków chili
- przyprawy: sól, świeżo mielony czarny pieprz
Sposób przygotowania lahmacun:
Mąkę przesiać do miski, wsypać drożdże, sól i cukier, a następnie wymieszać. Zrobić wgłębienie i wlać oliwę. Stopniowo do miski wlewać ciepłą wodę i łączyć składniki. Ciepły płyn spowoduje, że wyrabianie ciasta będzie znacznie łatwiejsze.
Ręcznie zagniatać ciasto do momentu uzyskania gładkiej konsystencji (około 8-10 minut), a następnie uformować z niego kulkę. Miskę posmarować oliwą, w środku umieścić kulkę ciasta i z góry również polać ją oliwą, aby nie wyschło. Przykryć grubszą ścierką i odstawić w ciepłe miejsce na około godzinę. W tym czasie masa powinna podwoić swoją objętość.
Teraz można zacząć przygotowywać farsz. Cebulę obrać i drobno posiekać, umieścić w misce, przez praskę przecisnąć czosnek. Dodać pokrojoną pietruszkę.
Pomidora sparzyć, zdjąć skórę, pozbawić gniazda nasiennego i pokroić w drobną kosteczkę. Paprykę umyć i posiekać bardzo drobno. Dorzucić do miski. Osoby lubiące pikantne potrawy mogą zostawić gniazda nasienne. W przeciwnym razie należy je usunąć razem z wewnętrznymi błonami. Warto pamiętać, że papryka jest bardzo ostra i nawet po umyciu rąk kapsaicyna może pozostawać na skórze. Należy więc unikać dotykania twarzy, a zwłaszcza nosa i pocierania oczu.
Mięso zmielić i przełożyć do miseczki. Składniki wymieszać, dodać sól i pieprz, suszoną paprykę oraz przecier pomidorowy. Całość dokładnie połączyć i wyrobić, dodając około 2 łyżki wody. Farsz powinien być gładki.
Po upływie minimum godziny wyjąć ciasto na oprószony mąką blat i ponownie chwilę powyrabiać. Podzielić na 5 części, ponownie uformować kulki i przykryć ściereczką do podrośnięcia na około 10 minut.
Włączyć piekarnik na najwyższą temperaturę (240-250 stopni C, grzanie góra-dół).
Każdą kulkę ciasta rozwałkować na bardzo cienki placek. Blat i wałek warto od czasu do czasu podsypać mąką, aby ułatwić sobie pracę.
Placki układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i równomiernie nałożyć farsz. Piec przez około 10 minut, do momentu, aż rogi ciasta będą miały złoty kolor, a mięso się upiecze.
Lahmacun podawać posypane natką pietruszki lub skropić sokiem z cytryny. Do dania można przygotować także sos jogurtowy.
Sos jogurtowy
Składniki:
- 180 g jogurtu naturalnego
- 3 łyżki majonezu
- posiekana pietruszka
- 2 ząbki czosnku
- przyprawy – pieprz, sól, czosnek granulowany
Przygotowanie sosu jogurtowego:
Majonez i jogurt dokładnie wymieszać, pozbywając się wszelkich grudek. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i pietruszkę. Przyprawić do smaku. Odstawić na około 30 minut do lodówki.