Liście laurowe można uprawiać w domu
Canva.com / joannatkaczuk

W jaki sposób uprawiać liść laurowy w doniczce?

Nie da się ukryć, że liście laurowe odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Dodajemy je, chociażby do sosów i zup. Przeważnie kupujemy gotową przyprawę w sklepach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją w doniczce.

Liście laurowe nadają naszym daniom wyjątkowego aromatu i wzbogacają je o niepowtarzalne walory smakowe. Nie są one niczym innym jak liśćmi wawrzynu szlachetnego. Roślina ta idealnie nadaje się do posadzenia w domu.

Jak uprawiać liście laurowe w doniczce?

Z całą pewnością liście laurowe można uznać za jedną z najważniejszych przypraw w naszej rodzimej kuchni. Nawet kultowy bigos nie może się bez nich obejść. Niedawno przedstawialiśmy przepis na klasyczną wersję tego dania.

Dziś pod lupę weźmiemy kwestię uprawy wawrzynu szlachetnego w domowych warunkach. Okazuje się, że jest to bardzo proste i każdy powinien sobie poradzić z takim zadaniem. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką liście laurowe.

Wawrzyn szlachetny naturalnie występuje w rejonie śródziemnomorskim. W Polsce dostaniemy go w formie sadzonek lub gotowych krzaczków. Prezentują się one bardzo ładnie. Wszystko za sprawą ciemnych liści laurowych.

Lidl partnerem loterii Visa, ujawniono szczegóły akcjiLidl partnerem loterii Visa, ujawniono szczegóły akcjiCzytaj dalej

Roślina może być trzymana na zewnątrz od wiosny do jesieni. W trakcie zimy trzeba ją schować do domu, ponieważ źle znosi długotrwałe niskie temperatury. Drzewko potrzebuje dobrego nasłonecznienia. Najlepiej zasadzić je w żyznej glebie. Dobrze sprawdza się uniwersalna ziemia ogrodnicza.

Liście laurowe w domu

(Canva / bhofack2)

O czym pamiętać podczas uprawy liści laurowych?

Doniczka, w której posadzimy nasze liście laurowe, nie może być zbyt duża. W sezonie powinniśmy podlewać ją razem z nawozem. Warto codziennie zraszać liście wawrzynu szlachetnego, ponieważ roślina lubi wilgotne otoczenie.

Uschnięte liście laurowe zrywamy i wyrzucamy. Natomiast świeże możemy wykorzystać w kulinariach. Nie zaszkodzi również użyć ich w bardziej niekonwencjonalny sposób. Jakie właściwości mają liście laurowe?

Liście laurowe w trosce o zdrowie

Niepozorne liście laurowe cechują się działaniem napotnym, detoksykującym, oczyszczającym oraz moczopędnym. Dzięki temu znalazły one zastosowanie w medycynie naturalnej. Niektórzy zalecają stosowanie naparu na ich bazie w przypadku łupieżu, problemów gastrycznych oraz trądziku. Brak jednak naukowych dowodów, które potwierdzałyby takowy wpływ na nasz organizm.

Warto zauważyć, że liście laurowe są bogate w witaminy C, A, B2, B3, B5, B6 oraz kwas foliowy. Obok nich znajdziemy liczne minerały, do których zaliczają się potas, selen, wapń, żelazo, mangan, miedź, cynk i magnez. Warto wiedzieć, jak przygotować wyjątkową miksturę z liści laurowych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: i-apteka; MuratorDom; Zielony Ogródek

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł