Smakosze.pl
Liście laurowe można uprawiać w domu

Canva.com / joannatkaczuk

W jaki sposób uprawiać liść laurowy w doniczce?

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Nie da się ukryć, że liście laurowe odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Dodajemy je, chociażby do sosów i zup. Przeważnie kupujemy gotową przyprawę w sklepach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uprawiać ją w doniczce.

Liście laurowe nadają naszym daniom wyjątkowego aromatu i wzbogacają je o niepowtarzalne walory smakowe. Nie są one niczym innym jak liśćmi wawrzynu szlachetnego. Roślina ta idealnie nadaje się do posadzenia w domu.

Jak uprawiać liście laurowe w doniczce?

Z całą pewnością liście laurowe można uznać za jedną z najważniejszych przypraw w naszej rodzimej kuchni. Nawet kultowy bigos nie może się bez nich obejść. Niedawno przedstawialiśmy przepis na klasyczną wersję tego dania.

Dziś pod lupę weźmiemy kwestię uprawy wawrzynu szlachetnego w domowych warunkach. Okazuje się, że jest to bardzo proste i każdy powinien sobie poradzić z takim zadaniem. Dzięki temu będziemy mieli zawsze pod ręką liście laurowe.

Wawrzyn szlachetny naturalnie występuje w rejonie śródziemnomorskim. W Polsce dostaniemy go w formie sadzonek lub gotowych krzaczków. Prezentują się one bardzo ładnie. Wszystko za sprawą ciemnych liści laurowych.

Roślina może być trzymana na zewnątrz od wiosny do jesieni. W trakcie zimy trzeba ją schować do domu, ponieważ źle znosi długotrwałe niskie temperatury. Drzewko potrzebuje dobrego nasłonecznienia. Najlepiej zasadzić je w żyznej glebie. Dobrze sprawdza się uniwersalna ziemia ogrodnicza.

(Canva / bhofack2)

O czym pamiętać podczas uprawy liści laurowych?

Doniczka, w której posadzimy nasze liście laurowe, nie może być zbyt duża. W sezonie powinniśmy podlewać ją razem z nawozem. Warto codziennie zraszać liście wawrzynu szlachetnego, ponieważ roślina lubi wilgotne otoczenie. 

Uschnięte liście laurowe zrywamy i wyrzucamy. Natomiast świeże możemy wykorzystać w kulinariach. Nie zaszkodzi również użyć ich w bardziej niekonwencjonalny sposób. Jakie właściwości mają liście laurowe?

[EMBED-19]

Liście laurowe w trosce o zdrowie

Niepozorne liście laurowe cechują się działaniem napotnym, detoksykującym, oczyszczającym oraz moczopędnym. Dzięki temu znalazły one zastosowanie w medycynie naturalnej. Niektórzy zalecają stosowanie naparu na ich bazie w przypadku łupieżu, problemów gastrycznych oraz trądziku. Brak jednak naukowych dowodów, które potwierdzałyby takowy wpływ na nasz organizm.

Warto zauważyć, że liście laurowe są bogate w witaminy C, A, B2, B3, B5, B6 oraz kwas foliowy. Obok nich znajdziemy liczne minerały, do których zaliczają się potas, selen, wapń, żelazo, mangan, miedź, cynk i magnez. Warto wiedzieć, jak przygotować wyjątkową miksturę z liści laurowych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: i-apteka; MuratorDom; Zielony Ogródek

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >